Отборът на Англия започва битките си със 163 други страни в Олимпиадата по шахмат

0
151
шахмат
Снимка: wikimedia commons

Едва през март 2019 г. отборът на Англия спечели първите си големи шахматни медали за последните 22 години – сребро на световното отборно първенство в Астана, Казахстан (след отбора на Русия).

Този уикенд започва първата фаза на още една такава възможност – деветте кръга от секция Е на група B от онлайн Олимпиадата на 163-те нации, съобщиха от „Guardian“.

Срещите са на шест дъски, където играят двама мъже, две жени и двама юноши. Игрите са бързи – 15 минути на играч на среща плюс пет секунди на ход.

Англия трябва да финишира в челната тройка (от 10), за да премине към много по-трудното препятствие в топ групата следващия уикенд. В тежката категория ще се присъединят към състезанието отборите на Китай, Русия и САЩ.

На теория Англия има отлични шансове да премине тази фаза. Те са най-добре позиционирани в своята секция, малко пред Унгария, но на около 100 точки пред останалите, които са основно от Централна и Южна Америка.

Майкъл Адамс, Люк МакШейн, Гауейн Джоунс и Дейвид Хоуъл са всички умели играчи на скорост, докато дъските на жените се укрепват с завръщането на Хариет Хънт, бивша световна шампионка за момичета, която стана академик в Кеймбридж.

Ако приемем, че Англия оправдае позицията си и се класира за най-добрата група, която ще се играе на 21-23 август, те ще бъдат позиционирани 17-и, но ще се надяват поне да финишират в топ 10, за да запазят инерцията си от турнира  на Световните отбори.