Остра миризма на тор тормози разградчани

0
220
Тор
Снимката е илюстративна; Pixabay

Всяко лято жителите от крайните квартали на Разград се събуждат от острата миризма на тор. Димитър Димитров сподели за „NOVA“, че през последната седмица разходките с детето му са станали изпитание за волята и обонянието им. Той предполага, че неприятната миризма е от земеделците, които торят в района.

Миризмата е още по-силна край селата Мортагоново и Ясеновец. Жители на първото село споделят, че затварят врати и прозорци, за да не влиза зловонието. То се усещало и силно сутрин, докато хората спят.

Живеещите в Ясеновец твърдят, че миризмата идва от стара железопътна гара, разположена на около 3 км от селото. Там се складирала тор, а процедурата за това не се спазвала. Журналистическа проверка показала, че на мястото има голяма камара тор от птици. Не се знаело обаче чия е. Тя била струпана върху синора между нивите, в края на лош път.

В Разградската община знаели за проблема. Не знаели обаче как да се справят с него. Използването на тор било позволено, при определени регулации. Властите в района не можели да докажат кой е извършителят. Директорът на разградската дирекция „Програми и околна среда“ Недим Тахиров заяви:

„Никъде нормативно не е заложено като задължение самите земеделски производители да уведомят и съответно да бъдат санкционирани, ако не го направят това“.

Заради това сигнали стигали и до екотелефона на Регионална Инспекция по Околната Среда и Водите – гр. Русе (РИОСВ – Русе). Техният апел е бил ръководителите в общината да информират населението откъде идват миризмите и че евентуално няма опасност за него. При положение обаче, че нито градоначалникът, нито живущите в двете села знаят чия е торта, се намесва Българска Агенция по Безопасност на Храните (БАБХ):

„Арендаторът, ако въобще има някой, защото ние наистина не знаем в момента на кого са тези торови маси, той би трябвало да ги взема и да ги тори в рамките на 12 до 24 часа. Той трябва да ги полага на неговите ниви за това време“.

Според закона той трябва да съхранява отпадъка на специална бетонова площадка, така че почвата и водата да се запазват чисти. БАБХ са започнали проверка. Глобата за собственик, който не е изградил такава площадка стартира от 2000 лева. Има и глоба за кмета на Ясеновец – ако той е знаел, но не е предприел нищо, санкцията тръгва от 500 лева.

От РИОСВ – Русе заявиха, че отговарят само за промишлени замърсители. По думите на директора Любомир Атанасов въпреки това са взети проби от отпадъчните води на градската пречиствателна станция, както и от тази на „Биовет“. Според него е спекулативно е да се твърди, че пречиствателната станция замърсява въздуха.

„Тя има капацитет. В нашата област не се случиха нещата за консолидиране на ВиК сектора. И поради тази причина не успяхме да реализираме проекта за реконструкция и обновяване“, добави Тахиров.

Проверката на журналистите показала, че и от нея се носи остра миризма. Припомняме, че местната власт не успя да модернизира станцията през 2012 г., макар че бяха отпуснати средства по ОП „Околна среда“. Според първите изчисления, заедно с направата на 14 км канализационна и тръбопроводна, щяло да излезе около 35 милиона евро.

„Отпуснаха ни се средства, целеви, за проектиране на пречиствателна станция и тази година изготвихме проекти и сега ще търсим средства за самата реконструкция и строително-монтажните работи“, обясни Тахиров.

В момента мобилна лаборатория под наем измервала качеството на въздуха в общината. Проверката показало, че има нужда от постоянна такава, но от местната администрация не са й предвидили място.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments