Оспорвани състезания във всички класове в Плевен на дъжд и на сухо

0
276
Мотоциклети
Снимка: Българска федерация по мотоциклетизъм

Първият кръг от BMU Европейския шампионат на писта 2020 г. и Европейския шампионат на СуперМото приключи на пистата в Долна Митрополия, в района на Плевен. 73 пилоти от Румъния, Чехия и България караха в различни дисциплини и класове. Заради ограничителните мерки, свързани с COVID-19 и забраната да има публика, трибуните и зоните за фенове бяха празни. Събитието беше организирано в памет на Димитър Калчев, съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм.

Писта

В клас SP125 най-бърза бе Жулиета Апостолова (МСК Плевен, Aprilia). Тя спечели без проблем състезанието, като водеше от старта до финала. След нея се класираха нейните съотборници Пламен Христов и Димитър Христов.

В клас 300SP очаквана победа спечели Дариа Ганеску (Румъния, Kawasaki). Тя стартира от първа позиция и водеше колоната до финала. След нея бе нейният сънародник Патрик Паскота с Yamaha. На подиума в този клас за първи път имаше и българка – Геновева Кънева (БГ Пауър, Yamaha). След завръщането си на пистата, тя показа отлична форма и зае трето място.

В клас F 600 Васил Кичуков (АМСК АИТ Рейсинг, Yamaha) бе неудържим. Стартира от първа позиция и финишира първи. Преднината му пред Михаил Иванов (МСК ЕКО BMW Motorrad МС 77, Honda) беше 14,279 сек. Само в първата обиколка Васил направи страхотен „ластик“ и я затвори с 3,8 сек. Във втората преднината му бе 6,1сек. В началото втори се движеше Тодор Николов (Зедмото). Той обаче падна и освободи мястото за Митко Митков (ПСК Хела Мотор Спорт, Honda). Той завърши на подиума, на близо 20 сек. след победителя.

Клас F 1000 предложи изключителна битка между Велислав Марков (Кранк Пауър, Kawasaki) и Ненко Стаменов (Камикадзе рейсинг тим, Kawasaki). Ненко бе на първа позиция, но поведе Марков. Той бе лидер до финала, макар в началото на усети осезаемо натиска на Стаменов. Все пак удържа атаките спечели. След Стаменов, трети завърши Аксел Исмаил (Кранк Пауър, Yamaha) на 22,680.

Страхотен дуел в клас SSP 600 направиха шампионът Милен Георгиев (МСК СВ Мото рейсинг тим, Yamaha) и Пламен Петров (ПСК Хела Мотор Спорт, Yamaha). Милен бе пред Пламен след старта, но след това си размениха местата. Двамата се движеха в пакет – на десета или две разлика. Две обиколки преди финала Милен притисна Пламен и го изпревари на първия завой след дългата права. Милен Георгиев започна с победа, а Петров остана втори. Трети бе Пламен Дамянов (МСК БГ Пауър, Yamaha).

Повече от убедителен в клас Superbike 1000 бе Мартин Чой (МСК Еко BMW Motorrad МС 77, BMW). Въпреки, че бе на първа позиция, старта му взе Иван Грозев (ПСК Хела Мотор Спорт, BMW). Това обаче бе до първия завой, където Чой се закрепи начело и дръпна напред на Грозев. Победата заслужено спечели Чой с аванс от 25,579 секунди пред Иван Грозев. Трети финишира Димитър Митов (МСК Боляри, BMW).

Супермото

При най-малките в клас SM 65 при старта на първия манш падна Никола Николаев (МСК Еко БМВ Моторад МС 77, КТМ). Наложи се рестартиране на серията. Въпреки инцидента Николаев спечели пред Алексиан Николов (БГ Пауър). Във втория манш двамата отново бяха един след друг и така Николаев събра 50 т. Маншът бе спрян 3 обиколки заради завалелия дъжд.

В клас SM 85 чехът Ян Улман с ТМ стартира от първа позиция и спечели убедително първия манш с 22,591 сек. пред Живко Иванов (Елхово рейсинг, КТМ). Трети стана Християн Гешев (МСК Севлиево, КТМ). Всъщност трети финала пресече Никола Досев (НСА Моторспорт, КТМ), но бе наказан с 20 сек. заради фалстарт.

Тъй като SM85 карат заедно с 65-кубиковите, тяхното състезание също бе спряно. По регламент след като 70% от дистанцията бе премината, всички вземат пълни точки. С 50 си тръгва Ян Улман, който победи във второто бягане. Втори бе Живко Иванов, а трети стана Енис Байрамов (СК Кипен МХ рейсинг, КТМ).

Клас SM3 в първия манш бе спечелен от Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ). Той бе убедителен в първия манш. След него финишираха Радостин Михайлов (СК Кипен МХ Рейсинг) и Виктор Нейчев (БГ Пауър) двамата с КТМ. Във втория манш нещата се объркаха. Освен, че състезанието започна на мокро трасе, заради завалелия дъжд, и победителят бе различен. Хакан Халми водеше, но 4 обиколки преди края получи повреда. Падна му ауспуха и Радостин Михайлов спечели победата и в манша, и в състезанието с 47 т. Втори стана Виктор Нейчев, но е трети в състезанието с 45 т.

В големия клас SM-Open неудържим бе специалистът на това трасе Майкъл Иванов (СМК Пловдив Мотор Спорт, Husqvarna). В първия манш той финишира с огромната преднина от 36,133 сек. пред Красен Кънчев (БГ Пауър, КТМ). Трети стана Драгомир Добрев (МК Боляри, КТМ).

Майкъл бе най-бърз и на мокрото трасе във втория манш. Така си тръгва с пълен актив от 50 т. Втори отново бе Красен Кънчев, който три пъти направи най-бърза обиколка, като най-добрата му беше 1:31,628. Трети стана Димитър Тотев (БГ Пауър, КТМ) с 38 т.

При скутерите първи стана Иво Михайлов (Зедмото, Piaggio). След него Алекс Иванов (МСК Плевен) със същата машина. Трети бе съотборникът на Алекс – Пламен Христов с Aprilia.

Може да видите резултатите от СуперМотоТУК; Може да видите резултатите от ПистаТУК