Оскари 2020: Южнокорейският филм “Паразит” с историческа победа за най-добър филм

0
190
Оскари
Снимка: Pixabay

Южнокорейският филм “Паразит” е обявен за най-добрата лента за 2020 г. на тазгодишните “Оскари”, като с това стана първият международен проект с този приз, информира “BBC”.

Рене Зелуегър спечели наградата за най-добра актриса за превъплъщението си в ролята на Джуди Гарланд в едноименния филм. А Хоакин Финикс си тръгна от церемонията с приз за най-добър актьор за ролята си в “Жокера”.

Брад Пит и Лора Дърн грабнаха статуетки за поддържащи роли, съответно в лентите “Имало едно време в Холивуд” и “Брачна история”.

“Паразит” спечели общо четири награди, докато “1917” на сър Сам Мендес взе три. Лентата за Първата световна война беше сред фаворитите за най-добър филм, но беше отличена само за техническо изпълнение.

“Parasite in Paradise – Паразит в рая”

Бон Джун-хо беше отличен за най-добър режисьор, като неговият филм “Паразит” грабна и статуетката за най-добър сценарий.

Филмът е порочна социална сатира за две семейства с различен обществен статут – едното пребивава в крайна бедност и живее в мазе, а другото помещава огромен дом в луксозната част на града.

На тазгодишните “Оскари” лентата направи това, което досега никой друг субтитриран филм не е постигнал в 92-годишната история на наградите на Академията, а именно – беше отличен със статуетката за най-добър филм.

“Имам чувството, че всеки момент ще се събудя и ще осъзная, че всичко е сън. Толкова нереално изглежда този успех”, сподели Бон Джун-хо.

Продуцентът на лентата Куак Син-ае, който взе статуетката на сцената, заяви:

“Нямам думи. Никога не сме си представяли, че това ще се случи. Чувствам се сякаш много важен момент от историята се случва точно в този момент.”

Имаше малък гаф по време на тази реч, когато организаторите на шоуто изключиха светлините, за да съкратят изказването на продуцента. Малко след това прожекторите отново изгряха и церемонията по награждаването продължи в същия празничен дух.

Брад Пит с политическа реч

Брад Пит спечели първия “Оскар” в актьорската си кариера, като грабна приза за най-добра поддържаща роля в лентата на Куентин тарантино “Имало едно време в Холивуд”.

Той беше първият отличен в нощта на награждаването, който използва речта си, за да атакува начина, по който се води процедурата по импийчмънт срещу американския президент Доналд Тръмп.

Пит се позова на факта, че републиканските сенатори гласуваха против допускането на свидетели, включително бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън.

“Казаха ми, че имам само 45 секунди тук, което е с 45 секунди повече, отколкото Сенатът даде на Джон Болтън тази седмица”, заяви актьорът и добави: “Мисля, че може би Куентин прави филм за това и в крайна сметка възрастните ще действат правилно.”

56-годишният актьор измести фокуса от политиката към личния си живот, отдавайки почит на ко-звездата Леонардо Ди Каприо и размишлявайки за пътуването си до холивудската суперзвезда.

“Малко съм объркан”, каза той и показа емоционалност: “Не съм човек, който гледа назад, но това тук ме накара да го направя.”

Хоакин Финикс: Аз съм негодник

Финикс, който спечели статуетката за най-добър актьор за забележителното си представяне в историята за произхода на Батман, също използва подиума, за да изпрати сърдечно послание за състоянието на света, като заяви, че актьорите имат силата да дадат “глас на безгласните”.

След като се качи на сцената, той даде знак на публиката да спре да го аплодира, като каза: “Не правете това” и продължи с теми, касаещи правата на животните и околната среда до расизма и сексизма.

Веган активистът сподели от сцената, че цялото общество е съпричастно с изкуственото осеменяване на кравите, чиито бебета биват отнети след раждането, въпреки техния безпогрешен вик против това.

Той посочи и собствените си недостатъци:

“В живота си съм бил негодник. Понякога съм бил жесток и трудно работя, но толкова много хора в тази стая ми дадоха втори шанс.”

Финикс завърши речта си с цитирането на лирика, написана от покойния му брат Ривър:

“Бягай към спасението и ще последва любов и мир”.

Големите победители:

  • “Паразит” – 4 статуетки;
  • “1917” – 2 статуетки;
  • “Форд срещу Ферари” – 2 статуетки;
  • “Жокера” – 2 статуетки;
  • “Имало едно време в Холивуд” – 2 статуетки

Най-добрият подарък за рождения ден на Лора Дерн

Ден преди 53-ия си рожден ден, Лора Дърн спечели приза за най-добра поддържаща роля за превъплъщението си в бракоразводен адвокат във филма “Брачна история”.

Дерн произхожда от прочуто актьорско семейство, но успя да надмине родителите си по успехи в Холивуд. Майка ѝ Даян Лад е номинирана за три награди на “Оскар”, а баща ѝ Брус Дърн има две неуспешни номинации.

“Някои казват, че никога не срещат своите герои”, каза от голямата сцена Лора Дерн и допълни: ”Аз казвам, че ако сте наистина благословени, получавате това, на което вашите родители са ви научили”.

Междувременно Рене Зелуегер използва речта си, за да отдаде почит на Джуди Гарланд, която беше номинирана за два Оскара през 50-те и 60-те години на миналия век.

“Джуди Гарланд не получи това признание в своето време”, каза актрисата. “Сигурна съм, че този момент е продължение на успехите, която тя самата е постигнала”, убедена е Зелуегър.

Британските победители

  • Сър Елтън Джон и партньорът му по писане на песни Бърни Топин спечелиха “Оскар” за най-добра оригинална песен за (I’m Gonna) “Love Me Again” от филма “Рокетмен”. Това е вторият Оскар за сър Елтън Джон, който идва 25 години след победата за “Цар лъв”.
  • След като получи 13 неуспешни номинации, Роджър Дикинс спечели втория си Оскар за последните три години, като този път грабна трофея за за най-добра кинематография на лентата “1917” година.
  • Доминик Туохи се изправи срещу себе си в категорията за визуални ефекти – номиниран за “Междузвездни войни: Възходът на Скайуокър” и за “1917” г. Спечели приз за изпълнението на “1917” г. (заедно с Гийом Рошрон и Грег Бътлър).
  • Британската двойка Марк Тейлър и Стюарт Уилсън взе наградата за звукови ефекти за същия филм.
  • Дизайнерът на костюми Жаклин Дуран спечели втория “Оскар” в кариерата си за работата си в лентата “Малки жени”.
  • За най-добър късометражен филм беше отличена лентата “Да се научиш на скейтборд във военното училище” (Ако си момиче)

Други запомнящи се победители

  • Композиторът на “Жокера” Хилдур Гуднадотир стана първата жена победител за най-добра оригинална партитура от 1998 г.
  • “Американска фабрика” – първият филм на продуцентската компания на Барак и Мишел Обама, беше обявен за най-добър документален игрален филм. (Бившата първа двойка на САЩ обаче не присъстваше на церемонията)
  • “Играта на играчките 4” спечели статуетката за най-добра анимационна лента, девет години след като “Играта на играчките 3” си тръгна от голямата церемония на “Оскарите” със същата награда.
  • Бившият футболист по американски футбол Матю А Чери си тръгна с отличие за най-добър анимационен късометражен филм за лентата “Hair Love”. Той посвети наградата на покойната баскетболна звезда и предишния носител на “Оскар” в тази категория Коби Брайънт, казвайки: “Всички ли можем да имаме второ порпище, толкова добро, колкото беше неговото?”.

И някои забележителни пропуски…

  • Чери и партньорът му Карън Рупърт Толивер бяха единствените победители негри. И тъй като и четирите главни приза отидоха при бели, единственото друго етническо разнообразие сред победителите идва от екипа на “Паразит” и носителят на наградата за най-добър грим Казу Хиро.
  • Всички основни номинирани филми спечелиха поне една награда – с изключение на “Ирландецът” на Мартин Скорсезе, който имаше 10 номинации, но си тръгна от церемонията без отличие. Скорсезе обаче получи овации от публиката, когато Бонг Джоун-хо го спомена на сцената.

Без домакин, но всъщност двама

За втора поредна година церемонията на “Оскарите” нямаше домакин. Всичко започна с впечатляващо изпълнение на певицата и актриса в “Moonlight” Жанел Моне.

“Празнуваме всички жени, които режисираха феноменални филми”, каза тя от сцената. “Горда съм, че съм тук като черна странна жена”. 

След нейното изпълнение на сцената се появиха Стив Мартин и Крис Рок, които изпълниха традиционния монолог на церемонията, като го изиграха в диалог.

“И двамата вече бяхме домакини на “Оскарите” и това е толкова невероятно понижение”, опонира на сценичния си партньор Мартин и отбеляза:

“Помислете колко са се променили “Оскарите” през последните 92 години. През 1929 г. нямаше номинирани черни актьори.” А Рок добави: “И сега през 2020 г. е същото”.

След етюда си двамата отстъпиха сцената на други именити актьори, които започнаха да раздават статуетките.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments