Оръжейната индустрия процъфтява, докато Източна Европа въоръжава Украйна

0
55
Куршуми.
Куршуми. Снимка: Пиксабей

Оръжейната индустрия в Източна Европа произвежда оръжия, артилерийски снаряди и други военни доставки с темпове, невиждани от Студената война, докато правителствата в региона полагат усилия да помогнат на Украйна в битката ѝ срещу Русия, съобщава „Агенция Ройтерс“.

Съюзниците снабдяват Киев с оръжия и военно оборудване, откакто Русия нахлу в съседката на 24 февруари, изчерпвайки собствените си запаси по пътя. Съединените щати и Великобритания са предоставили най-пряка военна помощ на Украйна между 24 януари и 3 октомври, показва проследяването на Института за световната икономика в Кил, с Полша на трето място и Чехия на девето.

Все още предпазливи към Русия, техният господар от съветската ера, някои бивши страни от Варшавския договор виждат помощта на Украйна като въпрос на регионална сигурност. Но близо дузина правителствени и фирмени служители и анализатори, които говориха с „Ройтерс“, коментираха, че конфликтът също така предоставя нови възможности за оръжейната индустрия в региона. Себастиан Чвалек, главен изпълнителен директор на полската медия PGZ, заяви:

„Като се вземат предвид реалностите на продължаващата война в Украйна и видимото отношение на много страни, насочено към увеличаване на разходите в областта на бюджетите за отбрана, има реален шанс за навлизане на нови пазари и увеличаване на приходите от износ през следващите години.“

Държавната PGZ контролира повече от 50 компании, произвеждащи оръжия и боеприпаси – от бронирани превозвачи до безпилотни въздушни системи – и държи дялове в десетки други.

„Сега планира да инвестира до 8 милиарда злоти (1,8 милиарда долара) през следващото десетилетие, повече от два пъти повече от предвоенната си цел“, твърди Чвалек. Това включва нови съоръжения, разположени по-далеч от границата със съюзника на Русия Беларус от съображения за сигурност, изтъкна той.

Други производители също увеличават производствения си капацитет и се надпреварват да наемат работници, обясниха компании и държавни служители от Полша, Словакия и Чехия.

Веднага след атаката на Русия някои източноевропейски военни и производители започнаха да изпразват складовете си от оръжия и боеприпаси от съветската ера, с които украинците бяха запознати, докато Киев чакаше оборудване по стандарт на НАТО от Запада. Тъй като тези запаси намаляха, производителите на оръжие увеличиха производството както на по-старо, така и на модерно оборудване, за да поддържат доставките. Потокът от оръжия помогна на Украйна да отблъсне руските сили и да си върне части от територия.

Чвалек е на мнение, че PGZ сега ще произведе 1000 преносими системи за противовъздушна отбрана Piorun manpad през 2023 г. – не всички за Украйна – в сравнение с 600 през 2022 г. и 300 до 350 през предходните години.

Компанията, която според него също е доставяла артилерийски и минохвъргачни системи, гаубици, бронежилетки, малки оръжия и боеприпаси за Украйна, вероятно ще надмине целта за приходи от преди войната за 2022 г. от 6,74 милиарда злоти.

Компании и длъжностни лица, които разговаряха с „Ройтерс“, отказаха да дадат конкретни подробности за военните доставки за Украйна, а някои не пожелаха да бъдат идентифицирани, като се позоваха на чувствителност на сигурността и търговска информация.

Историческа индустрия

Оръжейната индустрия в Източна Европа датира от 19-ти век, когато чехът Емил Шкода започва да произвежда оръжия за Австро-Унгарската империя. По време на комунизма огромни фабрики в Чехословакия, вторият по големина производител на оръжия от Варшавския договор, Полша и другаде в региона поддържаха работа на хората, произвеждайки оръжия за конфликтите от Студената война, които Москва подклаждаше по света. Пред „Ройтерс“ нейният посланик в НАТО Якуб Ландовски заяви:

„Чехия беше една от силните страни на износителите на оръжия и ние разполагаме с персонала, материалната база и производствените линии, необходими за увеличаване на капацитета. Това е чудесен шанс за чехите да увеличат това, от което се нуждаем, след като дадохме на украинците старите запаси от съветската епоха. Това може да покаже на други страни, че можем да бъдем надежден партньор в оръжейната индустрия.“

Разпадането на Съветския съюз през 1991 г. и разширяването на НАТО в региона накараха компаниите да се модернизират, но „те все още могат бързо да произвеждат неща като боеприпаси, които пасват на съветските системи“, обясни Симон Веземан, изследовател в Стокхолмския международен институт за изследване на мира.

Доставките за Украйна включват артилерийски снаряди от „източен“ калибър, като 152-милиметрови снаряди за гаубица и 122-милиметрови ракети, които не са произведени от западни компании, издадоха служители и компании.  Те обявиха, че Украйна е придобила оръжия и оборудване чрез дарения от правителства и директни търговски договори между Киев и производителите.

Не само бизнес

Кристоф Требеш, професор в института Кил , коментира:

„Източноевропейските страни подкрепят значително Украйна. В същото време това е възможност за тях да изградят своята военна производствена индустрия.“

Украйна е получила близо 50 милиарда крони (2,1 милиарда долара) оръжия и оборудване от чешки компании, около 95% от които са търговски доставки, изтъкна пред „Ройтерс“ чешкият заместник-министър на отбраната Томаш Копецни. Чешкият износ на оръжие тази година ще бъде най-високият от 1989 г.,  той, като много компании в сектора добавят работни места и капацитет. Копецни е на следното мнение:

„За чешката отбранителна индустрия конфликтът в Украйна и помощта, която предоставя, очевидно са тласък, какъвто не сме виждали през последните 30 години.“

Дейвид Хак, главен изпълнителен директор на чешката телевизия STV Group, очерта пред медията плановете си за добавяне на нови производствени линии за малокалибрени боеприпаси и изтъкна, че обмисля разширяване на капацитета си за голям калибър. Той подчерта:

„В условията на ограничен пазар на труда компанията се опитва да привлече работници от забавящата се автомобилна индустрия.“

Продажбите в областта на отбраната помогнаха на Чехословашката група, която притежава компании, включително Excalibur Army, Tatra Trucks и Tatra Defence, почти да удвои приходите си за първото полугодие спрямо година по-рано до 13,8 милиарда крони.

Компанията увеличава производството както на 155-милиметрови патрони за НАТО, така и на 152-милиметрови източни калибър и обновява бойни машини на пехотата и танкове Т-72 от съветската епоха, каза говорителят Андрей Чиртек. Той добави, че доставката на Украйна е нещо повече от добър бизнес. Чиртек установи:

„След началото на руската агресия нашите доставки за украинската армия се увеличиха многократно.“

„По-голямата част от чешкото население все още си спомня времената на руска окупация на нашата страна преди 1990 г. и ние не искаме да имаме руски войски по-близо до нашите граници.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments