Оправдаха лекарка за смъртта на дете в Ямбол

0
1654
Болница
Снимка: Pixabay

Варненският апелативен съд призна за невинна доктор Славка Кирилова за това, че на 20 април 2010 година заради немарливо изпълнение на медицинска професия, в качеството си на лекар и на началник на Детското отделение в МБАЛ „Св. Пантелеймон“ в Ямбол, е причинила смъртта на дете на една година и осем месеца.

През 2015 г. Окръжният съд в Сливен наложи присъда „Лишаване от свобода“ за срок от 2 години, изпълнението на което е отложено за изпитателен срок от 4 години. Също така Кирилова е била лишена от правото да упражнява професията си в продължение на 2 години.

Въззивната инстанция отмени присъдата и за нарушения на Закона за здравето, на този за здравното осигуряване и Кодекса за професионална етика на лекарите в България. Съдът отхвърли предявените от родителите, в качеството им на граждански ищци, искове за общо 200 000 лева за претърпени неимуществени вреди.

Апелативният съд приобщи заключенията по назначената от него комплексна 5-на съдебно-медицинска експертиза, която трябваше да отговори на 7 въпроса и изясни оказана ли е нужната медицинска помощ на Александра Д., спазени ли са медицинските правила и адекватни ли са предприетите действия от страна на лекуващите лекари, както и каква е причината за смъртта на детето.

Заболяването на Александра започнало като вирусна инфекция на горните дихателни пътища, диагностицирана 3 дни по-рано – на 17 април. На 20 април 2010 г. детето е вдигнало температура, докато било на детска градина. След това било прегледано от общопрактикуващ лекар и насочено за домашно лечение. В ранния следобед състоянието му рязко се влошило. Последвал втори преглед. Този път общопрактикуващият лекар препоръчал спешна хоспитализация. 2 часа след началото на престоя си в детското отделение на ямболската болница, Александра починала.

От заключението на петте вещи лица става ясно, че Александра е починала заради остра бактериална инфекция, довела до епиглотит /възпаление на надгръклянника/ и съседните тъкани, които предизвикали дихателна, сърдечна недостатъчност и мозъчен оток. Според експертите действията, които са били извършени в детското отделение като цяло са били правилни, помощта на реанимационния екип – напълно адекватна и в унисон с протоколите за действие.

Вещите лица изтъкнаха и мълниеносното протичане на бактериалната инфекция и високата смъртност при това заболяване – остър епиглотит. Според тях теоретично детето е имало по-големи шансове за живот, ако е било извършена по-рано интубация, но състоянието му е било толкова влошено и с толкова променени показатели, че нищо не е могло да се направи.

Представител на Варненската апелативна прокуратура настоя за потвърждаване на присъдата на Окръжния съд в Сливен. Според него тя е правилна, защото в резултат на немарливо изпълнение на служебните задължения на подсъдимата е допусната смъртта на детето. Държавният обвинител заяви, че при своевременни действия на подсъдимата би могло да не се стига до летален изход.

Представител на частното обвинение бяха родителите на детето. Те заявиха, че има допуснати грешки лечението му – неоснователно е забавено повикването в Детското отделение на реанимационен екип от Отделението по анестезиология и интензивно лечение. Посочено бе, че настъпилата смърт не е имала неизбежен характер.

Защитата на подсъдимата поиска д-р Кирилова да бъде призната за невиновна. Адвокатите й подчертаха, че няма нормативно предписани правила, които да фиксират задължителна незабавна интубация при тази диагноза. Следователно не може да има обвинение за деяние, когато липсва норма, задължаваща лекаря да действа по определен начин.

Подсъдимата заяви, че не е виновна за смъртта на детето, за която съжалява.

Делото се гледа от Варненския апелативен съд, поради невъзможност на Бургаския да сформира състав. Всички съдии са си направили отвод, тъй като са участвали в съставите по предходните въззивни производства. На два пъти ВКС е отменял постановените решения и е връщал делото за ново разглеждане.

Решението на Варненския апелативен съд подлежи на касационна проверка пред ВКС в 15-дневен срок.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments