Опасения за сигурността: Главният изпълнителен директор на TikTok се изправя пред Конгреса

0
52
Приложението Тик Ток.
Снимка: Пиксабей

По-рано днес главният изпълнителен директор на TikTok е бил изслушан от комисия на Конгреса на САЩ. В изненадващата публична изява той е изложил собствените си аргументи относно това защо изключително популярното приложение за споделяне на видеа не трябва да бъде забранено в страната. Показанията на Шоу Зи Чу са дадени в ключов момент за компанията, която до момента е придобила 150 милиона американски потребители, но е подложена на все по-голям натиск от страна на американските власти. Както е известно, TikTok и нейната компания майка ByteDance бяха въвлечени в мащабна геополитическа битка между Пекин и Вашингтон, насочена към търговията и технологиите, предава „BBC“.

„Господин Чу, Вие сте тук, защото американският народ се нуждае от истината за заплахата, която TikTok представлява за нашата национална и лична сигурност. Компанията многократно се е опитвала да приложи повече контрол, повече наблюдение и повече манипулации,“, заяви в началото на изказването си председателката на комисията Кати Макморис Роджърс.

40-годишният Чу, роден в Сингапур, заяви пред Комисията по енергетика и търговия на Камарата на представителите, че TikTok дава приоритет на безопасността на своите млади потребители и отхвърли твърденията, че приложението представлява риск за националната сигурност на САЩ. Той също така потвърди плана на компанията да защити данните на американските потребители, като съхранява цялата такава информация на сървъри, поддържани и притежавани от сървърния гигант Oracle.

„Позволете ми да заявя това недвусмислено. ByteDance не е агент на Китай или на която и да е друга държава“, каза още главният изпълнителен директор.

От известно време насам компанията TikTok е обект на обвинения, че китайската ѝ собственост означава, че данните на потребителите могат да попаднат в ръцете на китайското правителство или че могат да бъдат използвани за популяризиране на твърдения, благоприятни за извличане на полза от страна на комунистическите лидери на страната.

Републикански и демократични законодатели упражняват натиск върху Чу по множество теми, вариращи от практиките на TikTok за модериране на съдържанието, начините, по които компанията планира да защити американските данни от властите на Пекин, и признанията, че платформата е била използвана за шпиониране на журналисти. През 2019 г. екип на „Guardian“ съобщи, че TikTok инструктира модераторите си да цензурират видеоклипове, в които се споменава площад „Тянанмън“, както и други изображения, които са неблагоприятни за китайското правителство. Платформата твърди, че оттогава насам е променила практиките си за модериране.

През декември ръководството на ByteDance призна, че през изминалото лято са били уволнени четирима служители, които са получили достъп до данните на двама журналисти, както и на други хора, свързани с тях. Те са били освободени от длъжност, след като станало ясно, че са се опитвали да проследят източника на изтекъл доклад за компанията.

От своя страна TikTok се опитва да се дистанцира от китайския си произход, твърдейки, че 60% от компанията майка ByteDance е собственост на глобални институционални инвеститори като Carlyle Group. ByteDance е основана от китайски предприемачи в Пекин през 2012 г. Неотдавна Китай обяви, че ще се противопостави на всички опити на САЩ да принудят ByteDance да продаде приложението. Самият Чу категорично отхвърли идеята, че собствеността на TikTok е проблем сама по себе си.

Една потенциална забрана на приложението в САЩ би била безпрецедентна и все още не е ясно как правителството би могло да я наложи. Експерти твърдят, че високопоставени лица биха могли да се опитат да принудят Apple и Google да премахнат TikTok от своите магазини за приложения, като по този начин попречат на новите потребители да го изтеглят, както и на съществуващите потребители да го актуализират, което в крайна сметка ще го направи безполезно.

САЩ биха могли също така да блокират достъпа до инфраструктурата и данните на TikTok, да изземат имената на домейните му или да принудят доставчиците на интернет услуги като Comcast и Verizon да филтрират трафика на данни на TikTok, твърди Ахмед Гапур, експерт по наказателно право и компютърна сигурност, който преподава в Юридическия факултет на Бостънския университет. По негови думи обаче един технически грамотен потребител все още може да заобиколи ограниченията, като използва виртуална частна мрежа, за да изглежда, че се намира в друга държава, в която приложението не е  блокирано.

Други държави, сред които Дания, Канада, Обединеното кралство и Нова Зеландия, както и Европейският съюз, вече забраниха TikTok на устройства, които принадлежат на държавни служители. Дейвид Кенеди, бивш служител на правителствената разузнавателна служба, който ръководи компанията за киберсигурност TrustedSec, е одобрява ограничаването на достъпа до TikTok на притежаваните от правителството устройства, тъй като те могат да съдържат чувствителна информация. Според него обаче забраната в цялата страна би могла да се окаже прекалено крайна. Дейвид Кенеди споделя още, че не е сигурен до какво може да доведе това.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments