ООН иска атлетиката да не дискриминира спортисти с междуполови вариации

0
116
Маратонки
Снимка: Pixabay

Страните трябва да забранят спортните разпоредби, които притискат спортистите с

разлики в сексуалното развитие (DSD) да се подлагат на „ненужни медицински интервенции“, за да се състезават, постанови Върховният комисар на ООН за правата на човека и предадоха от „Телеграф“.

В доклад пред Съвета за правата на човека на ООН Мишел Бачелет също каза, че ръководните органи на спорта трябва да „прегледат, преосмислят и отменят правилата и разпоредбите за допустимост, които имали отрицателно въздействие върху правата на спортистите, включително тези, които се отнасяли към спортисти с междуполови вариации (DSD)“.

Бачелет беше натоварена със задачата да подготви доклад за „Пресечната точка на расовата и половата дискриминация в спорта“ вследствие на решение, представена пред Съвета от южноафриканците през март миналата година, когато бегачката на средни дистанции Кастър Семеня се бори за преодоляване на правилата за допустимост на Световната атлетика за такива с DSD.

Семеня, която правилата не позволяват да се състезава с други жени на 800 и 1500 метра, освен ако не приема тестостеронопотискащи продукти или не се подложи на гонадектомия, загуби бележитото си дело в Арбитражния съд за спорта и очаква изхода от обжалването си пред швейцарския Федерален трибунал.

Независимо от резултата от това обжалване, докладът на ООН оказва натиск върху държавите да се намесят във въпроса, включително като отсъдят, че спортните съдилища „не са предназначени да разглеждат изцяло оплакванията за правата на човека“. Бачелет имаше и други препоръки.

„Държавите са задължени да гарантират не само предотвратяването на нарушенията и защитата и насърчаването на правата на човека, но и достъпа до подходящи и ефективни средства за защита, когато правата са нарушени. Понастоящем няма глобален консенсус относно последователен и всеобхватен подход за отстраняване на нарушенията на правата на човека в спорта, нито като цяло, нито по отношение на равните права на жените и момичетата спортисти конкретно.“

„Много спортисти се сблъскват с пречки за получаване на пълна защита за нарушения на правата си в спорта, тъй като повечето спорове, свързани с професионалния спорт, се решават от независими механизми, които не са предназначени да разглеждат оплаквания относно права на човека.“

Тя също така заяви, че държавите и ръководните органи трябва да работят заедно, за да гарантират „включването и сътрудничеството с организации, ръководени от хора от смесени полове, с цел да се включат повече и по-разнообразни женски и момичешки спортове.

В отговор на доклада спортистът активист Пайошни Митра каза: „Това е изключително важна промяна. Всички спортисти, с които работя и с които разговарях от вчера, изразиха надежда да се случи и да спре да се нарушава правото на недискриминация“.

„Световната атлетика, която твърдеше, че е независима организация с договорни правомощия и следователно не е обект на разглеждане от органите за права на човека, очевидно беше в грешка.“

Говорителят на Световната атлетика заяви за доклада: „Ние вярваме, че е важно да се запази честната конкуренция в женския спорт, така че жените да могат да се състезават свободно в национален и международен мащаб. За целта е необходимо да се гарантира, че женската категория в спорта е защитена. В противен случай рискуваме да загубим следващото поколение спортисти, които няма да видят начин за успех в женските спортове.“

„Самото създаване на женска категория е дискриминационно, но може да е необходимо средство за постигане на законна цел.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments