Омбудсманът поиска да се спре порочната практика за регистрация на фирми в чужди имоти

0
68
Диана Ковачева
Снимка: Пресцентър на омбудсмана

Омбудсманът поиска да се спре порочната практика за регистрация на фирми в чужди имоти. По този повод Диана Ковачева е изпратила препоръка до министъра на правосъдието Данаил Кирилов. В нея е отправено искане за законодателни промени, с които да се преустановят подобни злоупотреби. В момента, оказва се, всяка фирма може да се регистрира на домашния адрес на физическо лице без то самото да знае за това.
Не се правят никакви проверки при извършването на регистрацията от компаниите. В много от случаите собствениците дори не подозират, че на техния адрес се води седалището на дадена фирма.

Повод за препоръката са десетки жалби, в които граждани търсят съдействие от омбудсмана, тъй като „фиктивното самонастаняване“ на търговци в чужда собственост без знанието и без съгласието на собствениците води до съвсем реални проблеми и неудобства за тях – получават призовки за съдебни дела за съответната фирма, известия за задължения и покани за доброволно изпълнение, притеснявани са от контролни органи, от фирми за събиране на вземания, от потърпевши от дейността на фирмите. А причината е, че седалището и адресът на управление са основни белези, които индивидуализират всеки търговец. Те са адресите за контакт с търговеца.

Диана Ковачева е посочила в своето писмо, че проблемът е породен от празнота в правната уредба. Става въпрос за в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в Търговския закон, както и в Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Ето какво още е посочила Ковачева в писмото си до Данаил Кирилов:

„Част от задължителните данни, които се попълват за всички вписани в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел субекти, са данните за техните седалище и адрес на управление. Те се посочват от търговеца, но не подлежат на проверка, както и правното основание за ползване на имота на съответния адрес.“

Тоест, никой не проверява дали посочените от търговеца адрес, имена и подпис са истински. За сравнение при регистрацията на граждани за постоянен или настоящ адрес се изискват редица документи – за собственост, за ползване на имота, други документи, доказващи собствеността. А ако даденият човек не е собственик, се изисква писменото съгласие на собственика чрез декларация по образец, подадена лично или с нотариална заверка на подписа. Има и изисквания за броя на лицата, които могат да се регистрират на един и същи адрес.

„Потърпевшите граждани настоятелно поставят искане за разрешаване на проблема, тъй като сами не могат да се защитят от недобросъвестни търговци.”, е написала още Ковачева, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.

Тя счита, че е необходимо Министерството на правосъдието да направи внимателен анализ и да бъдат предприети конкретни действия за разрешаването на проблема.
Омбудсманът предлага също да се предвиди и механизъм за служебно заличаване на такива адреси на управление при подадено обосновано искане за това от потърпевши граждани.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments