Очаквано няма да има блиц-контрол за премиера

0
178
Бойко Борисов в Народното събрание през 2018 г. Снимка: пресцентър Народно събрание
Бойко Борисов в Народното събрание през 2018 г. Снимка: пресцентър Народно събрание

Депутатите отхвърлиха искането на левицата Народното събрание да въведе отново формата за т.нар. блиц-контрол за министър-председателя и за неговите заместници. „За“ искането на социалистите бяха 68 народни представители, 85 бяха „против“, а 11 се въздържаха.

Искането на БСП беше всяка първа сряда на месеца в последните два часа на заседанието на Народното събрание депутатите да могат да извикат на контрол премиера и вицепремиерите. И те да трябва да отговарят на устни актуални въпроси, отнасящи се до общата политика на правителството.

Процедурата, която присъстваше в правилника на предишни Народни събрания, отпадна при сегашното.

Така присъствието на премиера в Народното събрание намаля драстично. Причината – председателят на парламента Цвета Караянчева отхвърля повечето въпроси с обяснението, че не са от компетенциите на премиера и те биват прехвърляни към министър или отхвърляни.

За последно премиерът се яви на парламентарен контрол преди две седмици, а преди това – в края на 2018 година. През миналата година Борисов е ходил само три пъти в Народното събрание в рамките на парламентарния контрол. Писмено е отговорил на други три въпроса. За 2017 година се е явил само два пъти на контрол.

Отделно от това, от създаването на сегашния парламент е бил още четири пъти в Народното събрание. Веднъж за изслушване и три пъти за питания.

Кой е най-близо до народа

БСП искат да се възползват от високия рейтинг на премиера, да черпят от него и да повишат този на парламента, заяви Даниела Дариткова по време на дебатите. Не стана ясно защо опозицията би искала да повишава рейтинга на ръководен от ГЕРБ парламент, нито какво против това би имал председателят на парламентарната група на ГЕРБ.

„Има ли друг премиер, освен Бойко Борисов, който да е по-близо до народа, да бъде по-достъпен и да чува това, което очакват хората от това управление“, каза тя.

„Аз получих и друго прозрение днес – най-сетне разбрах какво ви е отнела демокрацията. Отнела ви е блиц-контрола“, допълни Дариткова.

В отговор Антон Кутев от БСП обяви, че темата не е колко е близо премиерът до народа и подчерта, че разходките му из страната са режисирани репортажи. Таско Ерменков настоя Борисов да ходи в парламента и да отговаря на неудобни въпроси, а не да отговаря „на въпросите на платени журналисти”.

От ГЕРБ опонираха, че не пречело премиерът да идва, ако обаче му се задават въпроси, отговарящи на изискванията. Красимир Ципов призова социалистите да задават въпроси, които „да съответстват на изискванията на правилника и тогава да дойде премиерът Борисов да отговори“.

„От началото на мандата на това Народно събрание към министър-председателя Борисов са били зададени 11 питания и 26 въпроса. Какъв е проблемът обаче? Половината от тях са в несъответствие с Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Тези въпроси трябва да са от актуален характер и да засягат политиките на правителството“, каза той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments