
Прокурор от Софийската районна прокуратура внесе обвинителен акт срещу Лена Бориславова за съзнателно използване на неистински частни документи. Обвинението е в продължавано престъпление, което според прокуратурата е извършено на две дати през май 2021 г. Обвинителният акт беше внесен в Софийския районен съд, който предстои да насрочи разпоредително заседание, за да реши дали делото ще бъде разгледано по същество.
Според прокуратурата Бориславова е съзнателно използвала документи, на които е бил придаден невярно съдържание. Става въпрос за декларации, протоколи и списъци с членове на Сдружение „Да запазим Корал“, представени пред Агенцията по вписванията в София. Прокуратурата твърди, че подписите върху тези документи са фалшифицирани. Сред подправените подписи фигурират имената на председателя на Управителния съвет на Сдружението /А.Р./ и на член на организацията /М.Д./.
Според разследването Бориславова е използвала фалшивите документи два пъти – на 13 май 2021 г. и на 14 май 2021 г. В първия случай, около 01:55 часа, тя е представила следните документи пред длъжностно лице в Агенция по вписванията:
– Декларация по чл. 13, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
– Списък на всички членове на „Да запазим Корал“
– Протокол за разлепване на покана за Общо събрание
– Покана за свикване на Общо събрание
– Протокол от Общото събрание на сдружението
На следващия ден, 14 май 2021 г., около 11:45 часа, Бориславова отново е представила подобни документи пред Агенция по вписванията.
Според прокуратурата и в двата случая тя е използвала пълномощно, на което също е бил придаден фалшив подпис, като това пълномощно е било представено два пъти. Според обвинението документите са използвани, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между К.П. и Сдружение „Да запазим Корал“. Прокуратурата уточнява, че Бориславова не е обвинена в изготвянето на фалшивите документи, а само в тяхното ползване, което също се счита за престъпление по Наказателния кодекс на България.
По случая е проведено досъдебно производство, в рамките на което са извършени експертизи за установяване на автентичността на подписите, разпитани множество свидетели и събрани документи и други доказателства. След като обвинителният акт е внесен в съда, следващата стъпка е разпоредително заседание, което ще определи дали делото ще бъде допуснато за разглеждане по същество.
Ако съдът приеме обвинителния акт, Бориславова ще бъде изправена пред съдебен процес, в който ще се разгледат всички доказателства по случая. Ако бъде призната за виновна, тя може да понесе наказателна отговорност съгласно българското законодателство. Ако обаче не бъдат събрани достатъчно доказателства, тя може да бъде оправдана.
Очаква се съдът скоро да обяви датата на първото заседание.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм