Общински съветници настояват за мониторинг на всички замърсители на въздуха в Бургас

0
453
Лукойл Нефтохим Бургас
Лукойл Нефтохим Бургас. Снимка: Архив

Общински съветници настояват да се прави мониторинг на всички замърсители на въздуха в Бургас. В момента се следят нивата само на частиците, които успява да улови апаратурата, с която разполага морският град.

Затова членове на местния парламент са внесли предложение да бъде направен анализ на качеството на атмосферния въздух и на тази база да се закупи нова апаратура, с която да се извършва замерване на всички замърсители.

Идеята е анализът да бъде направен от независима лаборатория. За целта може да бъде обявена обществена поръчка или да се кандидатства по оперативна програма „Околна среда“ за отпускане на европейски средства, обясни пред Искра.бг Стоян Грозев, който е един от вносителите на докладната записка.

„Миналата година бяхме внесли подобна докладна записка. Тя беше приета и беше обявена обществена поръчка, но беше заложена твърде малка сума, ако се съди по двете индикативни оферти, които бяха дадени на община Бургас. Едната индикативна оферта беше за 5 милиона лева, а другата за 12 милиона лева. Нашата идея е това нещо да се възобнови, защото, без да се направи анализ на въздуха в Бургас, ние не знаем какво да мерим. В момента имаме сензори за определен вид компоненти във въздуха, но това далеч не изчерпва състава на самия въздух, който е в Бургас. Вие виждате, че има миризми, има оплаквания, а в крайна сметка уредите не показват замърсяване. Това показва, че има компоненти, които не се замерват и именно те са причината за тези миризми.“, обясни той.

Вносителите са обнадеждени, че докладната записка ще бъде приета, защото в програмата на кмета Димитър Николов чистотата на въздуха е записана като една от целите за новия му мандат.

Според Грозев би било най-добре, ако международна лаборатория извърши анализа на въздуха в Бургас. След като това бъде направено, трябва да се премине към мониторинг на откритите замърсители. Идеята на вносителите е за закупуването на необходимата апаратура отново да се кандидатства по оперативна програма „Околна среда“.

„Малко съм скептичен обаче, че сроковете сме ги изтървали, защото остава една година до края на програмния период. Затова можем да сключим договор за една година с лаборатория, която да го прави този мониторинг, а впоследствие, когато отворят новия програмен период, да се кандидатства, за да се закупят вече самите уреди, които са необходими за тези замърсители, оказани в анализа.“, аргументира се Грозев.

По този начин апаратурата ще бъде собственост на община Бургас и тя ще може сама да извършва мониторинга на въздуха.

В момента се замерват замърсители в седем точки в града. Предложението на вносителите е те да бъдат намалени до три.

„Това са Долно Езерово, Кроношпан и пристанище Бургас. Аз мисля, че за никого не е тайна, че това са най-големите замърсители и за тях има най-много сигнали.“, съобщи пред Искра.бг Димитър Найденов, който също е сред вносителите на предложението.

Чрез намаляването на броя на точките за замерване на чистотата на атмосферния въздух ще се намали и сумата, която е необходима за закупуването на апаратура.

Предстои докладната записка да бъде обсъдена и гласувана от комисиите по бюджет и финанси, опазване на околната среда и тази по правни въпроси. След това предложението ще бъде разгледано и от Общинския съвет, който ще вземе окончателното решение.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments