Община Бургас ще развива различни тематични зони на минералните бани

0
257
Парк
Парк "Минерални бани"-Бургас. Снимка: Todor Kolev, Фейсбук

Община Бургас ще развива различни тематични зони на „Бургаски минерални бани“. Това е предвидено в разработена концепция, която днес беше одобрена от Общинския съвет на неговата последна сесия за годината. 

Докладната записка предизвика интересен дебат в местния парламент, като бяха изказани и мнения против някои от предложенията. 

„Наистина има един много интересен проект. В началото на първия си мандат Николов започна една политика за разширяване на туризма в Бургас. Допреди това основно туристите идваха заради Морската градина и плажовете. Но през последните 15 години се разработиха нови атракции. Някои територии бяха превърнати в туристически продукт като остров „Света Анастасия“ и Ченгене скеле. През последните 2-3 години има засилен интерес към конгресния туризъм. Беше допреди това позападнал парк „Минерални бани“. Бургазлии отново се върнаха на своето предпочитано прохладно място за отдих лятото. И разкопките, които се осъществиха, дадоха нов поглед върху цялото пространство. Затова приветствам разработването на един такъв проект. Проектът предвижда развитие на археологическата зона, реално удвояване на територията на лесопарка и изграждане на кампус за студенти, които се занимават с археология. Но тук идва моето притеснение, че мястото на този кампус е на мястото на бившите термални басейни. В България във всички минерални бани има изградени басейни с олимпийски размери. В момента те са занемарени, но могат да бъдат възстановени или да се изгради един чудесен Аквапарк, който пък да събуди интереса и на инвеститори, и хотелиери. Нямам нищо против. Приветствам изграждането на кампус, но не и за сметка на спортна инфраструктура“, обяви зам.-председателят на Общинския съвет Станимир Апостолов. 

„Това, което не беше разяснено, при самото посещение на Аква калиде е, че всъщност минералната вода, която е там, не е подходяща да се използва дълъг период от време, защото настъпва прегряване на кожата и функционални дисфункции. Тоест, тя не става за спорт, който да се практикува целогодишно, камо ли за по-дълъг период от време. Освен това ми направи впечатление привличането на университети. Разкрита е и 15% от нещата там. Това може да доведе до привличане на световни имена в археологията. Ще гласувам най-много за обединяването и даването на една обща цел на всички парчета, които са на Аква калиде. Това прави един много ансамбъл на тази част от Бургас“, каза от своя страна Сотир Сотиров от ГЕРБ. 

В отговор Апостолов обяви:

„В моето изказване споменах, че във всички минерални бани в страната, има изградени подобни комплекси. На много места им казват плажовете. Като отидете в Девин, Банкя, Огняново. Имаме и прекрасни примери за термални аквапаркове. Нещо, което го няма в района. Нека не бъда погрешно разбран. Приветствам идеята да има кампус, но не на мястото на спортна инфраструктура.“

В дебата се включи и кметът Димитър Николов, който подчерта, че това не е проект, който може да бъде реализиран в рамките на един мандат, защото са необходими тежки съгласувателни процедури с Министерството на културата. 

„Наистина това е един дълъг маратон. Този проект не може да се реализира в един мандат, най-малко заради законите изисквания, защото това всичко е под протекцията на Министерството на културата. Там една пейка не можем да преместим без писмено становище. Затова се изискват дълги процедури по одобрение, за да може това нещо да стигне до ниво, в което да се финансира и реализира по-значим проект. Но ние искахме най-вече с този проект да провокираме. Ние искаме да провокираме частни инвестиции. Не искайте от общината да изгражда всичко. Не е работа на общината. Тя трябва да създаде условия. Давам пример с Тракия зона – 100% частно участие. Без един процент вътре да влиза Община Пловдив. Няколко големи частни компании са се обединили и са започнали да правят Тракия инвестиционна зона. Отговорът на Бургас е общината да го прави“, обяви той. 

„Преди около година разговарях с тогавашния главен архитект и той ми спомена за тази концепция. Явно тогава съм я подценил, защото когато сега ни беше представена бях впечатлен от мащабите и колко визионерски е направена. Ако този план бъде изпълнен, Бургаски минерални бани като парк ще станат туристическа забележителност и не само ще привлекат туристите, но и инвеститори“, посочи от своя страна Красимир Калудов от „Средна европейска класа“ /СЕК/.  

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments