Обмисля се въвеждането на задължителна военна подготовка за гражданите

4
842
Сухопътни войски, военни
Сухопътни войски, военни. Снимка: Министерство на образованието

От Министерството на отбраната /МО/ обмислят да се въведе задължителна военна подготовка за гражданите, но не и да се върне наборната военна служба. Това коментира ресорният министър Атанас Запрянов вчера, предава „Mediapool“.

Ведомството от години дискутира казуса за въвеждането на подобна подготовка, но засега нямаше политическо решение по него. Дебатът беше възобновен в цяла Европа след нахлуването на Русия в Украйна, като първи в България започна да го повдига президентът Румен Радев. На този фон професионалната ни армия е в кадрови и технологичен колапс. Подобно е положението и при резерва.

Военният министър заяви, че в някои държави съществува военна подготовка за част от държавните служители като пожарникари, полицаи и охраната в съдебната власт. По данни на медията обсъждания в министерството в момента са в тази посока. Същевременно Запрянов, цитиран от „БНТ“, посочва, че това е решение, което трябва да се вземе от парламента. Той коментира от Брюксел, където е за участието си в срещата с колегите си от НАТО, че е напълно съгласен с президента и разбира притеснението му като върховен главнокомандващ, че въоръжените ни сили са значително под щата окомплектовани. По думите му анализирали се няколко възможности:

„Това е крайна мярка да върнем задължителната подготовка на българските граждани, но ако наистина след като Народното събрание увеличи драстично заплатите от първи януари догодина и няма интерес. Сега имаме около 350 вакантни места, обявени за сухопътните войски, за гвардията – над 100. Ще видим как ще мине този подбор. Ако не се увеличи интересът на младите хора към въоръжените ни сили, ние наистина трябва да мислим за други форми, нещо, което и други страни въведоха.“

През 2023 г. се наблюдава тревожната тенденция – увеличават се свободните места в армията, като достигат до приблизително 22 на сто. В същото време числеността на резерва е 16 на сто.

Задължителната наборна военна служба у нас приключи на 25 ноември 2007 г. Трудно може да бъде осъществено решение като връщането на задължителната казарма и едва ли някой сериозно ще повдигне отново въпроса за това. България няма нужната организация и инфраструктура да управлява процеса. През изминалите няколко години наборните войници даваха предимно наряди, главно за опазването на голямото армейско имущество, което е останало от соцвремето вместо да им бъде дадена адекватна подготовка.

В последните си години задължителната казарма се бе превърнала в агония и за военното министерство, което нямаше възможност да осигури навременното влизане на всички подлежащи на служба.

Най-важното от изминалата седмица – приключиха консултациите при президента и Евелин Банев се предаде

Абониране
Известие от
guest

4 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Обмисля се въвеждането на задължителна военна подгото… […]

trackback

[…] Обмисля се въвеждането на задължителна военна подгото… […]

trackback

[…] Обмисля се въвеждането на задължителна военна подгото… […]

trackback

[…] Обмисля се въвеждането на задължителна военна подгото… […]