Някои страни използват ограничителните мерки за “цензуриране на опозицията”, предупреждават бивши лидери

0
100
Демокрация
Снимка: FreePik.com

Пандемията от COVID-19 доведе до ръст в авторитарното поведение на правителства от цял свят, което се превръща в нарастваща заплаха за демокрацията, пише “Reuters”, позовавайки се на стотици бивши премиери, президенти, нобелови лауреати и законодатели. Вирусът бе установен през декември в намиращия се в централен Китай град Ухан, като се разпространи по целия свят, принуждавайки европейски, азиатски, американски и африкански правителства да вземат мерки за ограничаването на движението, свободата на словото, обществените прояви и на други граждански свободи.

“Не е изненада, че авторитарните режими се възползват от кризата, за да цензурират опозицията и да затегнат политическия контрол, пише в отворено писмо на стокхолмския Институт за демократична и електорална помощ “IDEA”, разписано от над 500 души, от които над 60 са бивши държавни лидери.

“Дори и някои демократично избрани правителства прибягват до прилагането на извънредни мерки, които ограничават човешките права и засилват контрола над масите без правни ограничения или парламентарно съгласие”. 

В над 80 страни са наложени извънредни мерки, сочат данни на американския Център за човешки права, като ограниченията варират от вечерни часове до глоби за тези, които са в разрез с мерките за следене и цензура, и се противопоставят на засилената изпълнителна власт. Крайният ефект е размиване на демократичните норми, което се прилага както за овладяването на здравната криза, така и за политически фриволия, коментира главният секретар на “IDEA”. Сред изброените от него страни с наложени авторитарни мерки или предприемащи фриволни политически действия са Филипините, Унгария, Ел Салвадор и Турция. 

“Има обективни обстоятелства за налагането на извънредни мерки. Същевременно обаче това често води до злоупотреби и до цензуриране на независими медии, както и до ограничаване на фундаментални граждански права и свободи”, смята Кевин Касас-Замора, който е бивш вицепрезидент и министър на Коста Рика. 

“Искаме да привлечем вниманието върху състоянието на демокрацията на фона на здравната криза. Не става дума просто за защита на демокрацията, а за прилагането на демократичните ценности при овладяването на пандемията и при подготовката за следващата подобна”. 

Пандемията вече доведе до отлагането на 66 изборни процеса в цял свят, което е една трета от демократичните процеси на Земята, сочат данни на “IDEA”. Близо 50 страни са наложили различни форми за ограничение на свободната преса, като 21 от тях демократични режими. 

За подписалите отвореното писмо, сред които са Фернандо Енрике Кардосо – бившият президент на Бразилия и Джеб Буш – бившият губернатор на Флорида, основното притеснение е, че гражданите започват да се примиряват с все по-авторитарното поведение на правителствата. 

“Демокрацията е заплашена, а гражданите, които ги е грижа за нея, трябва да се обединят и дисциплинирано, и устойчиво да я защитят. Свободата, здравето и достойнството на хората от цял свят е заложено на карта”, пише още в писмото. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments