Нургюл Салимова остана втора на Световната купа по шахмат

0
63
Нургюл Салимова
Нургюл Салимова. Снимка: Нургюл Салимова, шахматен клуб "Бургас 64"

Нургюл Салимова остава на второ място на Световната купа по шахмат за жени. Това се случи след като Салимова се изправи срещу рускинята Александра Горячкина в битка за купата.

В първата партия за деня, в която Салимова бе с белите фигури, двете направиха реми на 42-рия ход с трикратно повторение на позицията, инициирано от рускинята. В края на втората партия за деня, Нюргул бе победена от Горячкина.

Салимова достигна до финала след три изтощителни седмици в Баку, в които постигна шест победи. Класирането за финала ѝ осигури участие в Турнира за кандидатките за световната титла в Торонто през 2024 година.

Финалът между Нургюл и Александра Горячкина започна още в събота, когато двете си стиснаха ръцете за реми. Ден по-късно двете шахматистки отново не успяха да излъчат победител, стигайки до ново реми.

Така се стигна до резултат 1:1 и влизане в тайбрек по ускорен шах и евентуална „блиц“ партия, която да определи победителя.