Нови препоръки за бъдещето за селското стопанство на ЕС

Докладът на Стратегическия диалог насочва устойчивото развитие и иновациите в аграрния сектор

0
13
Урсула фон дер Лайен
Урсула фон дер Лайен. Снимка: Wikimedia Commons

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен получи окончателния доклад на Стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство на ЕС, предаден от председателя на групата проф. Петер Строшнайдер. Озаглавен „Споделени перспективи за селското стопанство и храните в Европа“, докладът представя оценка на предизвикателствата и възможностите както и препоръки за европейското селско стопанство.

Тези предложения ще направляват работата на Европейската комисия при изготвянето на нейната визия за селското стопанство и храните, която ще бъде представена през първите 100 дни от втория мандат на председателя Фон дер Лайен.

Комисията приветства работата на 29-те членове на работната група и конструктивния им ангажимент по време на изготвянето на доклада. Резултатите показват, че може да се постигне консенсус между заинтересованите страни дори във времена на поляризация. Комисията ще направи внимателна оценка на препоръките в доклада и ще създаде платформа, обединяваща участници от целия сектор, гражданското общество и науката, и ще продължи да обмисля стратегии за повишаване на устойчивостта на системите на хранително-вкусовата промишленост.

Препоръките в доклада, са структурирани в пет направления:

  • Съвместна работа за устойчиво, стабилно и конкурентоспособно бъдеще: в тази част се разглеждат необходимостта от адаптиране на ОСП в контекста на прехода към по-устойчиви и конкурентоспособни продоволствени системи, значението на укрепването на позицията на земеделските стопани във веригата за създаване на стойност в областта на храните, достъпът до финансиране и ролята на търговията и международните стандарти.
  • Напредък към устойчиви системи: препоръчва се подкрепа на устойчиви селскостопански практики, включително за животновъдството, както и повишаване на осведомеността относно хуманното отношение към животните.
  • Насърчаване на гъвкава устойчивост на сектора: в условията на рискове за околна среда, климат, геополитически и икономически рискове, в доклада се очертава необходимостта от укрепване на инструментите за управление на риска и управлението на кризи, както и от по-добро опазване и управление на земеделската земя, насърчаване на устойчиво на вода селско стопанство и разработване на иновативни подходи за селекция на растения.
  • Изграждане на по-привлекателен сектор: в този раздел са описани значението на приемствеността между поколенията и равенството между половете в сектора, включително необходимостта от защита на работниците.
  • По-добър достъп до знания и иновации и тяхното използване: препоръчва се достъпът до знания и умения да бъде улеснен и да се използва цифровизацията като нова възможност.

Докладът е адресиран до Европейската комисия, Европейския парламент, държавите членки и заинтересованите страни.

Обявен от председателя Фон дер Лайен в речта за състоянието на Съюза през септември 2023 г. и стартиран през януари 2024 година, стратегическият диалог относно бъдещето на селското стопанство на ЕС събра заедно 29 основни заинтересовани страни от европейските хранително-вкусови сектори, гражданското общество, селските общности и академичните среди за постигане на общо разбиране и визия за бъдещето на селскостопанските и продоволствените системи в ЕС.

Намалени места в общежитията на УНСС: Как ще бъдат настанени студентите?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments