Нова схема: Десетки възрастни са подмамени с „лечебни“ матраци

0
265
Матрак
Снимка: Wikimedia commons

Десетки са сигналите на измамени от търговец на матраци и възглавници. Жертвите му са били предимно възрастни хора. Те си поръчвали от него за около 100 лева „лечебни продукти“, а веднага след направената заявка и взетите пари, търговецът изчезвал безследно.

Покупките се извършвали след презентиране на матраци, завивки и възглавници в конферентните зали на санаториуми, сигнализира „Нова телевизия“. На такава попаднала през декември и Цецка Карабаджакова по време на почивката си в санаториума в Сапарева баня. Търговецът се представил за Кирил Николов.

По време на презентация Николов разказал за „лечебните продукти“, на които цените им започвали от 700 лв., но при условие, че се закупят веднага. В противен случай цената била два пъти по-висока. Имало и опция да платят капаро от 300-400 лв., а след подписването на договор да доплатят и останалите.

Карабаджакова дори била откарана до дома си от търговеца, за да вземе цялата сума. Срещу нея получила фактура с договор за индивидуална поръчка. Матраците и възглавниците трябвало да пристигнат преди повече от два месеца. Доставки обаче все още няма.

Справка на „Нова телевизия“ показва, че фирмата на Николов е създадена през 2010 г. в София. Сред обявените дейности е търговия с магнито-терапевтични продукти. Оказва се, че офис на посочения адрес не съществува. Мъжът не отговарял и на телефона, посочен за контакт във фактурите, които раздавал на потърпевшите след покупка. Той не бил открит и от контролните органи. В КЗП имали постъпили десетина жалби срещу Кирил Николов, който правил презентации и от името на фирми, без да е имал сключен договор с тях.

„Той не извършва търговска дейност и никога не е имал намерение да извършва търговска дейност, а заблуждава, че е търговец. Взима им парите и те никога не получават обещаната стока – тук говорим за престъпление“, заяви Александър Масларски от Правна клиника за потребители.

Измамените от Кирил Николов подават жалби и в полицията в Сапарева баня.

„В РПУ-Дупница са постъпили 4 жалби от граждани, които са сключили договор с търговец след рекламно представяне на стоките. Те са внесли сумите, имат документ за това, но стоката все още не е получена, забавя се. Колегите са установили контакт с търговеца, който е от Перник – обяснил е, че има фирмен проблем и ще бъдат забавени доставките“, каза говорителят на ОД на МВР-Кюстендил Катя Табачка.

Работа по случая е започнала и районната прокуратура в Дупница. Заведените преписки там са три. Все още обаче действията на Кирил Николов не са определени като измама. От санаториума в Сапарева баня обясниха, че търговецът наемал залата в последния момент, без предварителна резервация. Проверка из останалите специализирани болници за рехабилитация показва, че Кирил Николов е гастролирал с „лечебните“ матраци из цялата страна. Няма изисквания към хотелите и санаториумите, които отдават зали на търговците.

Търговецът наемал залата за конференции по общите правила след заплащане на наем. А схемата всеки път била една и съща. Измамният търговец е представял „лечебните“ продукти на пациентите, а в повечето случи след покупката се е плащало на място.

От Комисията за защита на потребителите напомнят, че при покупки извън търговски обекти потребителите също могат да върнат закупената стока. За целта обаче внимателно трябва да проверят търговеца и да пазят всички документи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments