„Ние идваме!“ събра специалисти, за да обсъдят 5 стъпки, които за 5 месеца да „отпушат“ правосъдната реформа

0
30
Николай Хаджигенов, Арман Бабикян
Николай Хаджигенов, Арман Бабикян. Снимка: "Ние идваме"

Сдружение „Ние идваме!“ събра на едно място доказани юристи-практици, представители на законодателната, съдебната и изпълнителната власт, за да обсъдят 5 ключови промени в правосъдието, които могат да „отпушат” правосъдната реформа. Това се случи на конференция „Граждански конвент за правосъдие в пет стъпки – Ние знаем!“, на която участниците показаха как в 5 стъпки за 5 месеца могат да се генерират поне 5 видими резултата, които не се нуждаят от конституционно мнозинство, но могат да започнат ефективно да променят системата.

Събрахме едни от най-силните гласове, които безапелационно посочват недъзите на правосъдната система, но и решенията за отстраняването им, каза председателят на „Ние идваме!“ адвокат Николай Хаджигенов. По думите му това са хора с неоспорим авторитет, безкомпромисни професионалисти с ясна и последователна позиция, открояващи се носители на духа на правото и ярки негови защитници.

Сред участниците в конференцията бяха адв. Михаил Екимджиев, съдия Атанаска Дишева – ВСС, съдия Олга Керелска – ВСС, адв. Георги Атанасов, адв. Ивайло Дерменджиев, адв. Андрей Янкулов, адв. Николай Хаджигенов, адв. Ина Лулчева от Висшия адвокатски съвет, както и народни представители, представител на конституционния съдия Янаки Стоилов, заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев, заместник-омбудсмана Елена Чернева-Маркова, общественици, преподаватели, дипломати.

Конвентът обсъди и предложи решения по 5 ключови теми, сред които реформа във Висшия съдебен съвет /ВСС/ чрез изменение на Закона за съдебната власт, КПКОНПИ-новият закон, край на порочната практика с „вечният обвиняем“ с изменения в НПК.

Адв. Екимджиев и съдия Керелска дадоха самостоятелни основания за предсрочно прекратяване мандата на ВСС, които не противоречат на Конституцията и могат да бъдат реализирани в кратки срокове.

Адв. Екимджиев посочи и основание, с изменение на НПК, чрез което да може да се ограничи функционирането на главния прокурор, чрез предсрочно освобождаване от мандат.

Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев обяви, че до 30 юни министерството ще внесе Закон за изменение и допълнение на НПК, който ще промени и отделни разпоредби в Закона за съдебната власт. Те се отнася за независимото разследване на главния прокурор от съдия, реформирането на института на „вечния обвиняем“ и други важни промени в наказателния процес.

По време на събитието бяха разгледани още предложения за български вариант на закона “Магнитски” – какъв да бъде добрият подход за имплементирането му в нашето законодателство, както и за ролята на Адвокатурата като активна страна в правосъдната реформа.

Резултатите от работата на конференцията ще бъдат обобщени и внесени в правосъдното министерство и Народното събрание, като основа за ускорител на реформата, съобщиха организаторите на конференцията от сдружение „Ние идваме!“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments