“Необикновен” Великден в Йерусалим със стихването на коронавируса

0
325
Йерусалим
Снимка: Pixabay

Религиозни водачи насърчават християните да гледат великденските служби, които ще се излъчват на живо във Фейсбук и по други онлайн платформи. В петък монаси в тъмни роби и с маски на лицата обикаляха тържествено из пустите улици на окупирания източен Йерусалим. Това беляза един “необикновен” Великден, след като вярващите не бяха допуснати да вземат участие в шествието поради мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса, пише „AL Jazeera“.

Шествието по Пътя на болката (Via Dolorosa) в нормални условия се състои от хиляди вярващи, следващи стъпките на Исус по пътя към разпъването му на кръста.  Тази година обаче шумът на стъпки и молитви заглъхна, след като полети бяха отменени, а църквите затворени. Едва шепа монаси бяха допуснати да обходят релгизиония маршрут в Стария град, преминавайки покрай низ от затворени магазини за сувенири.

“Тази година ситуацията е необикновенна и не можем да я сравним с нищо”, коментира Уади Абу Насар – съветник на йерусалимските църковни лидери.

Църквата на Светия гроб, където се вярва, че Исус е разпънат на кръста и погребан, бе затворена преди повече от две седмици. Тя е една от най-важните в Християнството, като е обител за множество вероизповедания, като ключовете за божия дом от векове са в ръцете на мюсюлманско семейство.

“За мен Светия гроб е втори дом и е изключително трудно да го гледам затворен, особено по време на такива свещенни празници”, коментира пазителят на ключовете Адеб Джавад Года ал Хусейни.

Абед обясни за “Al Jazeera”, че последният път, когато масивните дървени врати са били затворени по време на Великден е било през 1349 година, когато е вилняла чума, известна като “черната смърт”.

Онлайн поклонение

Със затварянето на църквите религиозните водачи призоваха християните да гледат великденските служби във Фейсбук и по други онлайн платформи. Някои от сайтовете регистрираха хиляди гледания, след като вярващи от цял свят проявиха любопитство и оставиха молещите се емотикони.

Християнски общности започнаха да публикуват дигитални молитвеници, а свещеници публикуваха видеа в интернет, показващи как богопклониците да извършат церемонията по измиването на нозете в домовете си.

Абу Насар, който живее в Хайфа, коментира, че семейството му е изпекло великденски бисквити и се моли за скоростен завършек на пандемията.

“На 50 години съм и за първи път няма да посетя църква по време на Страстната седмица, което ме влудява и натъжава”, коментира още той.

В Израел има над 10 000 регистрирани случая на коронавирус и поне 90 смъртни случая. Два души от окупираните палестински територии са починали, като там има над 260 потвърдени случая.

Израелските и палестински власти въведоха стрктни мерки през последните седмици, които включват затваряне на границите за посетители, както и на религиозните обекти.

Израелските власти забраниха на жителите да се отдалечават на повече от 100 метра от домовете си с изключение на излизания за покупка на стоки от първа необходимост. На нарушителите се издават глоби до 5 000 шекела или 1  400 щатски долара.

По време на еврейската пасха от по-рано тази седмица бяха предприети времени мерки като въвеждането на вечерен полицейски час, за да се избегнат големи семейни събирания и евентуално разпалване на епидемиологичното огнище.

В Йерусалим само евреите имат право да се молят на Западната стена на Стария град, като джамията Ал-Акса е затворена. Мюсюлманските духовни водачи все още не са обявили дали Божия дом ще бъде отворен за Рамадана, който предстои по-късно този месец.

Напрегнат Великден

С ограничаването на туризма и религиозния живот, малко хора обикалят из улиците. Добре въоръжени полицейски патрули с маски на лицата и светло сини ръкавици обикалят града и следят за спазването на мерките.

За френския студент от йерусалимския еврейски университет Лукас Делатре това е “най-напрегнатият Великден” досега.

“Една от причините, заради които съм тук, е да изучавам католическата религия”, коментира 20-годишният, който бе планирал да участва във великденските служби, преди пандемията да обърка плановете му.

Делатре следи църковните служби онлайн и отделя повече време за молитви. Споделя, че християнските му съседи са го почерпили с парче великденски пай.

“Макар и странно, никога досега не съм се чувствал толкова емоционално и духовно свързан с религиозните служби”, добавя още той.

Диана Катан – арабска христянка, родена и израснала в Йерусалим, смята, че тази година ще “благословена, но скришом”, въпреки затворените църкви.

“Вярвам, че ситуацията сближи човечеството като едно голямо вярващо семейство”, споделя 42-годишната. “Често в забързаното и напрегнато ежедневие, в което живеем, молитвите остават на заден план, но сега ни обединяват повече от всякога.”

Въпреки че няма да има големи семейни събирания, Катан коментира, че следи службите онлайн и че църквата е осигурила морална подкрепа за всички.

Католическите тържества ще продължат през следващите няколко дни. Православните християни ще се празнуват Великден през следващата седмица, като церемонията на Светия огън е планирана за 18 април.

Докато в нормални условия църквата на Божи гроб е изпълнена с хора със свещи, запалени от огъня, който се вярва, че чудотворно се появява от гроба на Исус, тази година ще присъстват едва осем представители на православната църква.

“Непосредствено след службата пред църквата ще има няколко свещеника, които да поемат Светия огън и да го разнесат по колите на входа на Стария град”, обясни Абу Насар.

Плановете са религиозното шествие да продължи до летището в Тел Авив, като огънят ще продължи годишната си обиколка на православния свят.

“Има седем частни самолета, които се очаква да пристигнат на летището Бен Гурион, за да поемат огъня и да го отнесат до останалите части на света.”

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments