0
367
Нефтохимик - Зенит
Личен архив

Шампионът на България по волейбол Нефтохимик 2010 загуби първата среща от 1/16-финалите за Купата на CEV с 0:3 (22:25, 20:25, 22:25) от руския гранд Зенит Санкт Петербург. В зала „Младост“ бургазлии играха на предела на възможностите си, но не успяха да се справят със Зенит, в чийто редици играят състезатели като Георг Гроцер и Лукаш Дивиш.

Първи гейм
Двата отбора се захапаха от самото начало на двубоя, а след сервис на Яковлев в аут и блок-аут на Денис Карягин, домакините поведоха със 7:6 точки.  Две последователни неуспешни атаки в центъра принудиха треньора на Нефтохимик Николай Желязков да поиска прекъсване при 9:7 в полза на Зенит. След подновяването на играта гостите прехвърлиха топката в аут, а след това капитанът на бургазлии Николай Николов направи успешен блок, изравнявайки за 9:9. Ас на Лукаш Дивиш отново даде преднина на гостите от две точки, а грешки от сервис на Жани Желязков и Николай Николов доведоха до 13:15. Мощна атака през центъра на Максим Дрозд и ас на Георги Петров обаче отново изравниха резултата – 15:15. Гостите отново поведоха, този път със 19:17, но нападения на Жани Желязков и Николай Николов накараха Туомас Самелвуо да вземе тайм-аут. След прекъсването двата отбора продължиха точка за точка, докато Иван Яковлев не проби посрещането на домакините за 23:21. Руснаците първи стигнаха до геймбол, който Гроцер оползотвори с авторитет, приключвайки гейма с директна точка от сервис – 25:22

Втори гейм
Нефтохимик и Зенит продължиха с темпото от първата част. Първият случай някой отбор да поведе с повече от точка бе при 7:5 за гостите, след като отново Дивиш проби посрещането на домакините. Този аванс бе моментално заличен след хубав начален удар на Добромир Димитров и пусната топка от Ники Николов. Две поредни тройни блокади и атака на Гроцер отново изведоха Зенит напред в резултата при 12:9. Поисканото прекъсване от Николай Желязков не даде резултат и скоро руският тим водеше с 20:13, благодарение на стабилната блокада. Бургазлии опитаха да се задържат в гейма, сваляйки разликата до 20:23, но нямаха сили за повече и вторият гейм също отиде в актива на руснаците – 25:20.

Трети гейм
Освободени от двата гейма преднина Зенит бързо дръпна с три точки в началото на гейма – 6:3. Играчите на Нефтохимик продължиха да се борят за връщане на пасива, а атака на Жани Желязков през тройния руски блок и атака в аут на Орвил Камейо резултат бе 10:10. Грешките в полето на бургаския тим обаче зачестиха, което се оказа добре дошло за Зенит. Серията от сервиси на Игор Филипов приключи при 16:10 в полза на отбора от Санкт Петербург. Нефтохимик скъси дистанцията при 17:20, а треньорът на гостите взе прекъсване. То имаше ефект, а нов ас на Дивиш направи резултата 23:18 за руския гранд. Два аса на младия Денис Карягин задържаха Нефтохимик в гейма до 22:24, но волейболистите на Николай Желязков нямаха сили за обрат, а крайният резултат бе 25:22 за Зенит.

Реваншът между двата отбора ще е на 18 декември от 19:30 местно време. Зенит се нуждае от два гейма за да си осигури участието в следващата фаза на турнира.

НЕФТОХИМИК 2010: Добромир Димитров 1, Жани Желязков 14, Денис Карягин 7, Георги Петров 7, Николай Николов 7, Максим Дрозд 1 – Кристиян Петров-либеро (Мирослав Градинаров, Илия Петков 1)
Старши треньор: Николай Желязков

ЗЕНИТ: Дмитрий Ковальов 3, Георг Гроцер 15, Лукаш Дивиш 10, Ореол Камехо 7, Иван Яковлев 7, Игор Филипов 3 – Семьон Кривитченко-либеро (Иван Подребинкин)
Старши треньор: Туомас Самелвуо