Недоволство в Ойигбо: „Нигерийски агенти по сигурността застреляха годеницата ми“

0
98
Безредици
Безредици. Снимка: Pixabay

Нигерийските сили за сигурност извършват извънсъдебни убийства в Ойигбо, твърдят жители на града, разположен в южната част на щата Ривърс. Те обвиняват армията в извършване на убийства за отмъщение, след като властите по-рано обявиха, че трима полицаи и шестима войници са били убити от членове на забранена сепаратистка група, пише BBC.

От неправителствената организация „Amnesty International“ съобщиха, че са получили сигнали за военни, които са нахлули в домовете на гражданите, като дори има данни за мъртви тела по улиците, за които се твърди, че са били застреляни от военните сили. Вчера Бейкър, 29-годишен мъж, обясни пред „BBC“, че полицаи са застреляли годеницата му К. Нвазуо на 23 октомври, докато двамата са заключвали своя фризьорски салон. „Видях полицая, носещ червена барета. Преди да разбера какво става, чух много силен шум, не във въздуха, а директно в помещението. Куршумът проби желязната врата и улучи годеницата ми.“, каза той. „Спешно я откарах в болница, където констатираха смъртта й.“, добави младият мъж. Говорителят на полицията Ннамиди Омони заяви пред „BBC“ в отговор, че не е постъпвал сигнал за инцидента. Бейкър заяви, че не е могъл да уведоми силите на реда поради 24-часовия полицейски час, който е наложен в в района и посочи, че най-близките полицейски участъци са били опожарени.

Какво породи проблемът?

Властите съобщават, че членовете на коренното население на Биафра (IPOB), определено като терористична организация през 2017 г. от Федералното правителство на Нигерия, са извършили неправомерни действия, насочени към службите за сигурност в Ойигбо, тъй като напрежението ескалира след протестите #EndSars, организирани срещу полицейската жестокост в страната. Етническата група се бори за независимост в някои части от югоизточна Нигерия. Гражданска война в района от 1967-70 г. е причинила смъртта на около един милион души. Градът Ойигбо е известен като „крепостта на IPOB“.

Два полицейски участъци и болница в района бяха опожарени на 21 октомври, когато избухнаха масови безредици, след като протестиращи срещу полицейската жестокост бяха застреляни в Леки, Лагос. Насърчени от техния лидер Намди Кану, членовете на IPOB са извършили вандалските действия, а по-късно са обвинени и в нападение на служители на реда в източната част на Нигерия. Сблъсъците с армията в щата Абия достигнаха и съседния град Ойигбо, разположен в щата Ривърс.

Какво твърди правителството?

Губернаторът на щата Ривърс –  Нисем Уайк наложи 24-часов полицейски час на 23 октомври в Ойигбо, тъй като насилието заплашва да излезе извън контрол. Вчера  той заяви, че членовете на армията не са убивали хора в района. „Не е правилно войниците да ходят от къща на къща, за да убиват. Когато членове на IPOB убиха армейските офицери, те взеха оръжията им. Нормално е армията да вземе тези оръжия обратно. При всички случаи има последици, когато военни биват убити.“, обясни той вчера.

Миналия месец губернаторът забрани демонстрациите в щата в навечерието на мирния протест #EndSars, но протестиращите се противопоставиха на заповедта, щурмувайки сградата на правителството в столицата на щата Порт Харкорт, с което принудиха управляващите да проведат дискусии с тях. Демонстрациите с участието на членовете на IPOB също бяха забранени в щата. Уайк наскоро дори обяви награда от 50 милиона найри (130 000 долара) в замяна на главата на лидера на групата. „Това очевидно е терористична група, чието съществуване, вероизповедание, мисия и дейности са категорично заклеймявани дори от правителствата и народите на югоизточните щати на страната.,“ каза той. Говорителят на армията, майор Чарлз Екеоча, също отрече войниците да са ходили от врата до врата, за да убиват хора. Той заяви в ефира на местна радиостанция, че в Ойигбо продължава да тече операция по случая, но военните нямат за цел да нараняват гражданите. „Хората разпространяват информация въз основа на своите интереси, но когато разследвате какво се е случило, установявате, че това не е вярно.„, каза още той по националното радио на Нигерия.

Кое е най-новото по случая?

Правозащитните групи в щата помолиха губернатора да премахне комендантския час, за да позволи на жителите да получават достъпно стоки от първа необходимост и други провизии. Бани Джакрийс, която живее в района, обясни пред “BBC”, че за хората се оказва трудно да получават стоки от първа необходимост. „Нямаше начин да отидем да купим храна или да изтеглим пари, тъй като навсякъде достъпът беше ограничен от патрули по сигурността, които заповядваха на хората да се приберат обратно в домовете си, ако излязат.“, каза още тя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments