Не си научихме урока: Европа е неподготвена на прага на втората вълна от COVID-19

0
110
Коронавирус пандемия
Снимка: Pixabay

Втората вълна от коронавирусни инфекции в Европа настъпи доста преди грипният сезон дори да започне, като отделенията за интензивно лечение отново се запълват и баровете спират работата си, информира “Асошиейтед прес”. Влошаването на нещата, казват властите, е широко разпространен случай на “умора от COVID”.

Рекордно високите ежедневни инфекции в няколко източноевропейски страни и резките скокове в Европа никога не е смачквала кривата на инфекциите с COVID-19, както са били надеждите, след блокирането през пролетта.

Тази седмица Испания обяви извънредно положение за Мадрид на фона на нарастващото напрежение между местните и националните власти заради мерките за ограничаване на вируса. Германия предложи войници да помогнат при проследяването на контакти в новоизбухнали горещи точки. Италия наложи правила за носене на маски на открито и предупреди, че за първи път, откакто страната се превърна в европейски епицентър на пандемията, здравната система е изправена пред “значими критични проблеми”, когато болниците вече се пълнят.

Празненството на Чешката република с наименование “Сбогом” през юни, когато хиляди жители на Прага вечеряха на открито на 500-метрова маса над Карловия мост, за да отпразнуват победата си над вируса, изглежда болезнено наивно сега, когато страната има най-високият процент на заболеваемост на глава от населението на континента, при 398 на 100 000 жителиТази седмица чешкият министър на вътрешните работи Ян Хамачек призна:

“Трябва ясно да кажа, че ситуацията не е добра.”

Както епидемиолозите, така и жителите сочат с пръст правителствата, че не са успели да се възползват от лятното затишие в случаите, за да се подготвят адекватно за очакваната есенна атака, а тестовете и персоналът на интензивното отделение все още са критично кратки. Тази седмица в Рим хората чакаха на опашка в продължение на 8-10 часа, за да се тестват, докато медиците на първа линия от Киев до Париж отново се оказа, че взимат дълги смени в пренаселените отделения. Ето какво се оплака Маргарита дел Вал, експерт по вирусна имунология в Центъра за молекулярна биология Severo Ochoa, част от най-големия изследователски орган на Испания, CSIC:

“Когато състоянието на тревога беше изоставено, беше време да се инвестира в превенция, но това не беше направено.”

“Ние сме в есенната вълна, без да сме решили лятната вълна“, каза тя пред онлайн форум тази седмица.

Напрежението нараства в градовете, където са въведени нови ограничения, като стотици румънски работници в хотелиерството протестират тази седмица, след като Букурещ отново затвори закритите ресторанти, театри и танцови заведения в столицата. Моагин Мариус Чиприан, собственик на популярния Гривит Паб н Грил, който взе участие в протеста, каза:

“Бяхме затворени в продължение на шест месеца, ресторантите не работеха и въпреки това броят на случаите все още нарастваше.”

“Не съм специалист, но не съм и глупав. Но от моя гледна точка не ние сме тези, които носим отговорност за тази пандемия.”

Тъй като инфекциите нарастват в много европейски страни, някои – включително Белгия, Холандия, Обединеното кралство, Испания и Франция – диагностицират повече нови случаи всеки ден на глава от населението, отколкото САЩ, според седемдневните подвижни средни стойности на данни, съхранявани от Университета Джон Хопкинс. В петък Франция с население от около 70 милиона отчете рекордни 20 300 нови инфекции.

Експертите казват, че високият процент на заразяване в Европа се дължи до голяма степен на разширените тестове, които показват много по-безсимптомни положителни резултати, отколкото по време на първата вълна, когато само болните имаха достъп до тестване.

Но въпреки това тенденцията е тревожна, като се има предвид, че грипният сезон дори не е започнал, училищата са отворени за лично обучение и студеното време все още не е принудило европейците да се заседяват на закрито, където инфекцията може да се разпространи по-лесно. Роб Бътлър, изпълнителен директор на регионалния офис на СЗО в Европа, каза:

“Виждаме 98 000 случая, съобщени през последните 24 часа. Това е нов регионален рекорд. Това е много тревожно.”

Докато част от това се дължи на засиленото тестване, “Това също е тревожно по отношение на възраждането на вируса”. Освен това, има притеснение заради това, че в много страни все още липсва капацитет за тестване, проследяване и лечение за справяне с втора вълна на пандемията, когато първата вълна всъщност никога не е приключвала, обясни д-р Мартин Макки, професор по европейско обществено здраве в Лондонското училище по хигиена и тропика Лекарство. Макки сподели:

“Трябваше да използват времето, за да въведат наистина стабилни системи за поддръжка„ намиране, тестване, проследяване, изолиране. Не всички го направиха.”

“Ако бяха направили това, тогава биха могли да идентифицират огнища, докато се появяват, и наистина са се насочили към източниците.”

Дори Италия се бори, след като спечели международна похвала за това, че е укротила вируса със строго 10-седмично блокиране и е предприела внимателно, консервативно повторно отваряне и агресивни усилия за проследяване на контакти, когато туристите през лятната ваканция създават нови клъстери. Анестезиолозите предупредиха, че без нови ограничения отделенията за интензивно лечение в Лацио около Рим и Кампания около Неапол могат да бъдат наситени в рамките на един месец.

В момента Кампания има само 671 болнични легла, предназначени за пациенти с COVID-19, а 530 от тях вече са заети, каза губернаторът на Кампания Винченцо Де Лука. Половината от 100-те легла на вируса на ICU в Кампания вече се използват. Засега ситуацията е управляема. Тазис едмица той предупреди:

“Но ако стигнем до 1000 инфекции на ден и само 200 души се излекуват, това е блокиране. Ясно ли е?”

Алармата за интензивно отделение вече прозвуча във Франция, където работниците в публичните болници в Париж организираха протест тази седмица, за да поискат повече правителствени инвестиции за подпомагане на персонала на интензивните отделения, които според тях не са увеличили значително капацитета, дори след като Франция беше една от страните с най-много инфекции по време на първата вълна. Пред телевизия BFM ръководителят на отделение по инфекциозни болести в болница „Тенон“ в Париж д-р Жил Пиал каза:

“Не научихме уроците си от първата вълна. Ние бягаме след (епидемията), вместо да изпреварваме.”

Има някои добри новини обаче. Д-р Луис Искиердо, помощник-директор на спешна помощ в болница Severo Ochoa в Мадрид, каза, че сега поне лекарите знаят какви терапии работят. По време на пика на епидемията през март и април лекарите в най-тежко засегнатата Испания и Италия прилагаха всяко лекарство, което им хрумне – хидроксихлорохин, лопинавир, ритонавир – с ограничен успех.

“Сега почти не използваме тези лекарства, тъй като те едва ли имат ефект. Така че в този смисъл сме имали някакъв напредък, защото сега знаем много повече.”

Но лечението на вируса от страна на медицината е само половината от успеха. Служителите на общественото здравеопазване сега се справят с нарастващото недоволство срещу носенето на маски, скептиците по отношение на вируса и жителите, на които просто им е писнало да им се казва да спазват дистанция и да се въздържат да прегръщат близките си.

СЗО тази седмица промени инструментите от даване на медицински съвети за борба с инфекциите на психологически съвети за това как да подтикнете уморените от вируси европейци да поддържат своята отбранителна система след “умората от COVID”, която обхваща континента. Бътлър от СЗО заяви:

“Умората е абсолютно естествена. Очаква се, когато имаме тези продължителни кризи или извънредни ситуации.” 

СЗО тази седмица публикува нови съвети за правителствата да вземат предвид повече социални, психологически и емоционални фактори, когато вземат решение за блокиране, затваряне или други ограничения – кимване на някои в тази област, които казват, че психичното здраве при блокиране е по-лошо от самия вирус.

Тези данни, каза Бътлър, “ще станат по-важни, защото трябва да разберем какви ограничения можем да въведем, които да бъдат поддържани и спазвани, както и приемливи за нашето население”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments