0
36
Данаил Ганчев, Едмонд Назарян, Айк Мнацаканян, Кирил Милов и Христо Маринов

Премии за общо 375 хиляди лева бяха раздадени на най-заслужилите борци в класическия стил за тази година. Наградите са осигурени от „Литекс“, генерален спонсор на БФ Борба.

Най-голям бонус от 190 000 лева беше даден на Кирил Милов, съобщиха от родната федерация. През тази година той за първи път покори европейския връх при мъжете и спечели сребро на световното първенство в класическия стил. Чекът му бе връчен от Данаил Ганчев, собственик на „Литекс“ и член на управителния съвет на БФ Борба, както и от Христо Маринов, президент на БФ Борба.

„Не очаквах такава голяма награда.“, призна Кирил Милов, борец №1 у нас за 2022 г. Той добави:

„Благодаря, че има такива хора, които да помагат на българския спорт, за да можем ние да продължаваме да сбъдваме мечтите си!“

20-годишният талант Едмонд Назарян пък заслужи премия от 150 000 лева. През 2022-а той взе 3 медала от големи първенства – стана №1 в Европа при юношите, взе сребро на европейското и световното за мъже. Само преди дни Назарян-младши се върна от лагер във френската столица Париж, където през 2024 ще бъда следващите олимпийски игри.

А Айк Мнацаканян получи 35000 лева за бронза от европейското първенство.

„За нас беше една много успешна година. На европейското първенство спечелихме 10 медала, което не се бе случвало повече от 30 години. А на световното имахме два финала в олимпийски категории, което е обнадеждаващо. Имаме и много млади момчета с потенциал за олимпийски квоти и медали. Изказвам огромни благодарности на генералния спонсор на федерацията „Литекс“, от който срещаме огромна подкрепа, за да може нашите момчета и момичета да се подготвят спокойно. Пожелавам следващата година да е още по-успешна и да спечелим максимален брой квоти за Париж 2024.“, заяви президентът на БФ Борба Христо Маринов.