Най-важното от света през изминалата седмица – Наводненията в Испания и „Хизбула“ с нов лидер

В понеделник президентът на Грузия заяви, че не признава резултатите от парламентарния вот

1
35
Наводнения
Наводнения в Мианмар. Снимка: Pixabay

В понеделник президентът на Грузия заяви, че не признава резултатите от парламентарния вот, който според изборните власти е бил спечелен от управляващата партия, и добави, че страната е станала жертва на „руска специална операция“, целяща да я отклони от пътя към Европа. Заедно с лидерите на опозицията, президентът Саломе Зурабишвили призова грузинците да се съберат в понеделник вечерта на главната улица в Тбилиси, за да протестират срещу това, което тя нарече „пълна фалшификация, пълна кражба на вашите гласове“. Това от своя страна повиши перспективата за нови политически сътресения в южнокавказката държава.

Тя говори ден след изборите, които могат да решат дали Грузия ще приеме Европа, или ще попадне под влиянието на Русия. Зурабишвили подчерта:

„Тези избори не могат да бъдат признати, защото това е признаване на навлизането на Русия тук, на подчинението на Грузия на Русия.“

Централната избирателна комисия съобщи в неделя, че управляващата партия „Грузинска мечта“ е получила 54,8% от гласовете в събота при преброени почти всички бюлетини. През последната година „Грузинска мечта“ става все по-авторитарна, като приема закони, подобни на тези, използвани от Русия за борба с изказванията. Брюксел спря за неопределено време процеса на членство на Грузия в ЕС заради приетия през юни „закон за чуждестранното влияние“ в руски стил. Много грузинци разглеждаха гласуването в събота като референдум за възможността да се присъединят към Европейския съюз.

Термометър
Термометър. Снимка: Pixabay

На 28 октомври ООН цитира нов доклад, според който глобалните усилия за справяне с изменението на климата са в огромна степен встрани от целта. Според новите данни затоплящите газове се натрупват по-бързо, отколкото когато и да било в историята на човечеството, пише „BBC“.

Анализът на ООН показва, че настоящите национални планове за ограничаване на въглеродните емисии едва ли ще доведат до намаляване на замърсяването до 2030 г., а усилията да се задържи затоплянето под 1,5 градуса по Целзий през този век ще останат без резултат.

Актуализацията идва в момент, когато отделен доклад показва, че парниковите газове са се увеличили с над 11% през последните две десетилетия, като през 2023 г. концентрацията им в атмосферата ще нарасне рязко. Изследователите също така са обезпокоени, че горите губят способността си да поглъщат въглерод, което може да допринесе за рекордните нива на затопляне в атмосферата.

Агенцията на ООН по изменение на климата, която е натоварена с решаването на този проблем, извърши анализ на плановете за намаляване на въглеродните емисии, представени от близо 200 държави. В момента, когато плановете се сумират, те показват, че емисиите вероятно ще намалеят само с 2,6% до 2030 г. в сравнение с 2019 г. Това е далеч от намалението от 43%, което според учените ще е необходимо до края на това десетилетие, за да може светът да се справи с постигането на нулеви нетни въглеродни емисии до 2050 г.

Войски в граничния регион Курск
Войски в граничния регион Курск. Снимка: Кадър от видео

На 28 октомври от НАТО съобщиха, че севернокорейски войски са разположени в Русия и действат в граничния регион Курск, където украинските войски имат опорни пунктове. Генералният секретар на алианса Марк Рюте заяви, че може да потвърди разполагането след седмици на разузнавателни доклади, след среща с южнокорейски служители по сигурността и отбраната в понеделник. Новоназначеният ръководител на НАТО заяви, че разполагането представлява „значителна ескалация“ и „опасно разширяване“ на войната на Русия в Украйна.

Миналата седмица президентът Владимир Путин отказа да отрече, че севернокорейски войски са пристигнали в Русия, след съобщения, че Пхенян се готви да изпрати хиляди войници в помощ на своя съюзник.

Палестинската агенция за бежанците към ООН
Палестинската агенция за бежанците към ООН. Снимка: Wikimedia Commons

Във вторник парламентът на Израел гласува за приемане на закон, с който се забранява на Палестинската агенция за бежанците към ООН (Unrwa) да действа на територията на Израел и окупирания Източен Йерусалим, обвинявайки организацията в заговор с Хамас в Газа, пише „BBC“.

В рамките на три месеца ще бъдат забранени контактите между служителите на Unrwa и израелски официални лица, което сериозно ще ограничи възможността на агенцията да работи в Газа и окупирания от Израел Западен бряг.

Сътрудничеството с израелските военни, които контролират всички контролно-пропускателни пунктове в Газа, е от съществено значение за пренасянето на помощи на територията на Unrwa. Това е основната организация на ООН, която работи на място там. Няколко държави, включително САЩ и Обединеното кралство, изразиха сериозна загриженост относно този ход.

Наим Касем
Новия лидер на Хизбула Наим Касем. Снимка: Wikimedia Commons

На този фон „Хизбула“ обяви, че заместник-генералният секретар на групировката Наим Касем ще стане неин нов ръководител, предава „BBC“. Наим Касем заменя дългогодишния лидер Хасан Насрала, който беше убит при израелски въздушен удар в Бейрут миналия месец. Той е един от малкото висши ръководители на „Хизбула“, които са останали живи, след като Израел уби по-голямата част от ръководството на групировката в серия от нападения.

Назначението идва в момент, когато конфликтът в Ливан се засили през последните седмици. В продължение на повече от 30 години Наим Касем беше заместник-генерален секретар на „Хизбула“ и едно от най-разпознаваемите лица на групировката. „Хизбула“ заяви, че той е бил избран от Съвета Шура в съответствие с правилата на групировката. Местонахождението му не е ясно, но според някои сведения той е избягал в Иран, който е основният поддръжник на „Хизбула“.

Знаме на Великобритания
Знаме на Великобритания. Снимка: Pixabay

На 29 октомври ръководителят на британския бизнес заяви, че е „отворен“ за възобновяване на ключов търговски диалог с Китай, предаде „Politico“. Новото правителство на Обединеното кралство засилва ангажираността си към Пекин след години на хладни отношения. Министърът по въпросите на бизнеса и търговията Джонатан Рейнолдс заяви, че търговията е област, в която е възможно сътрудничество с Китай, но даде ясно да се разбере, че страната му ще има свои собствени търговски искания към Пекин, ако контактите им бъдат възстановени в дългосрочен план.

Съвместната комисия за икономика и търговия между Обединеното кралство и Китай /JETCO/, създадена с цел насърчаване на двустранната търговия и инвестиции между двете страни, беше замразена от предишното консервативно правителство след репресиите на Пекин срещу Хонконг. Миналата година „Politico“ съобщи, че министър-председателят с консервативни политически възгледи Риши Сунак тихомълком е изготвил планове за съживяване на дейността на тази комисия, но в крайна сметка не е успял да постигне напредък преди предсрочните избори това лято, които доведоха лейбъристите на власт. Запитан дали Обединеното кралство ще възобнови дейността на Комисията, Рейнолдс обясни, че е отворен за разговори по този въпрос.

Обединеното кралство води преговори за търговия с редица държави. Те често са съпътствани от малки сделки за износ и са сигнал за желание за насърчаване на търговията. На форумите могат да присъстват министри и високопоставени представители на компании, които дават на страните възможност да обсъдят търговските бариери.

Наводнения в Испания
Наводнения в Испания. Снимка: Кадри от видеа

В сряда властите съобщиха, че десетки са загинали след проливни дъждове, предизвикали внезапни наводнения в Югоизточна Испания, предава „BBC“.  Страната беше силно засегната от проливни дъждове и градушки, които предизвикаха бързи наводнения в множество региони. Спасителните дейности продължават, а председателят на област Валенсия Карлос Мазон заяви, че на този етап е  „невъзможно“ да се посочи точен брой на загиналите. На кадри, качени в социалните медии, се вижда как наводненията предизвикват хаоссъбарят мостове и влачат автомобили по улиците. На други видеозаписи се вижда как хората се държат за дърветата, за да не бъдат отнесени.

Испанската метеорологична служба съобщи, че само за осем часа вчера в Чива, област Валенсия, са паднали 491 мм дъжд, което се равнява на годишното количество дъжд. Държавната метеорологична агенция на Испания AEMET обяви червена тревога в района на Валенсия и второто най-високо ниво на тревога в части от Андалусия.

Наводненията доведоха до нарушения в транспорта, като няколко полета, които трябваше да кацнат във Валенсия, бяха пренасочени към други градове, а други бяха отменени. Всички влакови услуги в региона на Валенсия са преустановени, съобщи националният оператор на железопътната инфраструктура ADIF.

Рецесия
Рецесия. Снимка: Pixabay

Германия избегна рецесия през третото тримесечие, сочат официалните данни от сряда, което донякъде облекчава най-голямата икономика в Европа, чието състояние се влошава, пише „CNN“.

Според Федералната статистическа служба на Германия /Destatis/ брутният вътрешен продукт е нараснал с 0,2% през периода юли-септември благодарение на увеличението на държавните разходи и разходите на домакинствата след свиването с 0,3 % през предходните три месеца. Destatis ревизира надолу данните за БВП за второто тримесечие от предходните -0,1%.

Ракетен обстрел срещу Украйна
Ракетен обстрел срещу Украйна. Снимка: Kiril Petkov, Фейсбук

В четвъртък стана ясно, че Украйна започва нова мобилизация, тъй като планира да привлече още 160 000 военнослужещи в армията си, предава „BBC“. Това се случва заради паралелните действия на Русия, която набира сили в източната част на страната. Русия напредва в източната част на Донецка област и във вторник заяви, че е превзела изцяло миньорския град Селидово. Това се случва и на фона на съобщенията, че в Русия са изпратени няколко севернокорейски войници.

В последно време украинската армия е подложена на сериозен натиск, отчасти поради по-голямата жива сила и по-дълбоките ресурси на Русия.

„Има планове за призоваване на повече от 160 000 души“, заяви секретарят на украинския Съвет за национална сигурност Олександър Литвиненко пред парламента във вторник.

Информационната агенция АФП съобщава, че набирането на военнослужещи ще се осъществи в рамките на три месеца. Съобщението идва в момент, когато Украйна продължава да ангажира личен състав за нахлуването си в Курската област на Русия, което започна през август.

 

'Хизбула", флаг. Снимка: wikimedia commons
Снимка: wikimedia commons

През изминалата седмица министър-председателят на Ливан изрази надежда, че до дни може да бъде обявено споразумение за прекратяване на огъня с Израел, тъй като израелската обществена телевизия публикува проект на споразумение, което според нея предвижда първоначално 60-дневно примирие, предаде „Reuters“.

В документа, за който телевизионният оператор „Kan“ заяви, че е изтекло предложение, написано от Вашингтон, се казва, че Израел ще изтегли силите си от Ливан през първата седмица на 60-дневното примирие. Това до голяма степен съвпада с подробностите, съобщени по-рано от „Reuters“ въз основа на разкрития на двама източници.

Служебният министър-председател на Ливан Наджиб Микати сподели, че не е вярвал, че сделката ще бъде възможна преди президентските избори в САЩ. Той все пак изтъкна, че е станал по-оптимистичен след разговор, проведен с пратеника на САЩ за Близкия изток Амос Хохщайн.

Северна Корея, ракета
Ракета. Снимка: Pixabay

В четвъртък стана ясно, че Северна Корея е изстреляла междуконтинентална балистична ракета, която е летяла 86 минути – най-дългият регистриран полет досега – преди да падне във водите край източната част на страната, съобщиха Южна Корея и Япония, предава „BBC“. Междуконтиненталната балистична ракета е била изстреляна под рязко повдигнат ъгъл и е достигнала до 7000 км. Това означава, че тя би изминала по-голямо разстояние, ако беше изстреляна хоризонтално.

Изстрелването в четвъртък наруши ограниченията на ООН и се случи в момент на влошаване на отношенията между двете Кореи и все по-агресивна реторика на Пхенян спрямо Сеул. В сряда Южна Корея също предупреди, че Северът се готви да изстреля своята МБР близо до президентските избори в САЩ на 5 ноември. Министерството на отбраната на Сеул заяви, че тестът е имал за цел да се разработят оръжия, които „стрелят по-далеч и по-високо“.

Google
Google. Снимка: Архив

Руски съд глоби Google с два децилиона рубли – две, последвани от 36 нули – за ограничаване на руските държавни медийни канали в YouTube, съобщава „BBC“. В доларово изражение това означава, че технологичният гигант трябва да плати 20 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.

Въпреки че е една от най-богатите компании в света, това е значително повече от стойността на Google, която е 2 трилиона долара. Всъщност е много по-голяма от общия БВП на света, който се оценява от Международния валутен фонд на 110 трилиона долараГлобата е достигнала такъв огромен размер, защото – според държавната информационна агенция ТАСС – се удвоява всеки ден, в който не е платена. Според ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий Песков признал, че „дори не може да произнесе това число“, но призовал:

„Нека ръководството на Google да обърне внимание“.

Компанията не е направила публичен коментар и не е отговорила на молбата на медията за изявление.

Крави
Крави. Снимка: Радослав Стойков

В петък от „Politico“ разпространиха критичен материал за положението на българо-турската граница, откъдето преминават много живи животни. Според него на 12 септември два камиона, превозващи 69 юници в напреднала бременност, са потеглили от ферма в германската провинция Бранденбург на път от над 2000 км към Турция. Нито кравите, нито неродените им телета обаче са успели да стигнат до местоназначението си. Заради бюрократична пречка на външната граница на ЕС животните са били задържани в продължение на  месец в изключително нехуманни условия. Някои от тях са умрели, омазани в собствените си изпражнения, а останалите са били заклани след седмици агония.

Границата на България с Турция, която е член на ЕС, е основен  пункт за  превозване на живи животни, като от над десетилетие насам правозащитни организации сигнализират за повтарящи се случаи на небрежност и жестокост. Техните констатации разкриват недостатъци в остарелите норми, регулиращи транспорта на животни в рамките на ЕС, както и липса на надзор при пресичането на външната граница на блока.

Стотици хиляди крави се изнасят за Турция всяка година, като много от тях не биват регистрирани в базите данни на ЕС. Повече от половината от камионите чакат повече от шест часа на границата, като животните са обездвижени и често неспокойни заради дългото пътуване. В три от всеки 10 случая забавянето продължава повече от един ден. В случая с юниците от Бранденбург съдбата им е била предопределена от предстоящото избухване на заразна болест или от административни пропуски. Самите крави не са били заразени.

„Това се случва отново и отново на тази граница,“, твърди Ирис Баумгертнер, заместник-председател на Фондацията за защита на животните, като изтъква, че животните на практика буквално са „заклещени в ничия земя“.

След този инцидент Австрия призова за обсъждане на налагането на фактическа забрана за износ на живи животни от ЕС за Турция по време на среща на водещи ветеринарни лекари. Страната твърди, че подобни случаи доказват, че принципът на предпазливост в рамките на действащите правила на ЕС за транспорт често не се спазва.

Най-важното от света през изминалата седмица – Войски на Северна Корея са в Украйна и „Сахаров“ отива във Венецуела

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments