Национален протест на Медицинските специалисти – Бургас

0
779
Национален протест на Медицинските специалисти
Национален протест на Медицинските специалисти

На 21 март 2019 г. ще се проведе Национален протест на Медицинските специалисти. Протестът ще се проведе едновременно в няколко града в страната. Координатори за Бургас са Мария Николова, която работи като медицинска сестра в УМБАЛ – Бургас и Добринка Христова.

Мария Николова. Снимка: личен архив
Мария Николова. Снимка: личен архив

Г-жа Николова сподели за Искра.бг:

– Кой поред протест е това?
Това е втори Национален протест на Медицинските специалисти по здравни грижи за 2019 г. Първият беше на 01.03.2019 г. в 12:00 часа пред сградите на общините и пред болниците на почти всички градове в страната.

– Как се роди идеята за протест на национално ниво?
След като синдикати и БАПЗГ /Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи/ абдикираха от длъжността си да ни представляват и защитят исканията ни /те водят безкрайни преговори с управляващите без особен резултат/, протестът е организиран спонтанно от медицинската сестра Мая Илиева от гр. София чрез Фейсбук. В началото нямаше определени хора, които да са посочени като организатори за всеки град и се самоорганизирахме в мрежата. Впоследствие се излъчиха хора с достатъчно хъс и кураж, които да координират по градове организацията на протеста.

– Вие двете ли сте за Бургас или има и друг човек с желание за промяна?
За първия протест, тъй като се проведе на две места /пред УМБАЛ – Бургас и пред Община Бургас/, организатори бяхме Добринка Христова – за УМБАЛ – Бургас и аз Мария Николова за Община Бургас.

– Кога, къде и от колко часа ще се проведе протестът?
Вторият Национален протест ще се проведе на 21.03.2019 г. /четвъртък/ от 15:00 часа пред сградата на Община Бургас.

– В кои други градове ще има протести?
Протестът е Национален и ще се проведе в повечето градове на страната.

– Във всички градове по едно и също време ли се провежда?
Да, по едно и също време на 21.03.2019 г. /четвъртък/ от 15:00 часа и на определеното за това място – пред сградите на общините и пред по-големите болници в градовете.

– Какви са исканията на протестиращите?
Исканията ни са изложени в 8 точки в Декларация, адресирана до Министър-председателя на Р. България г-н Бойко Борисов, Министъра на здравеопазването г-н Кирил Ананиев и Омбудсмана на Р. България г-жа Мая Манолова. Те са:

1. Без търговски дружества в здравеопазването.
2. Еднаква основна заплата за всички специалисти по здравни грижи независимо от местоработата или собствеността на болницата – 2 (две) минимални работни заплати за страната.
3. Допълнителните възнаграждения и техните размери да са с регламентирани правила (в зависимост от натовареността).
4. Връщане на медицинските стандарти.
5. Нощен труд /почасово заплащане/, допълнително заплащане за работа в Спешно и ОАИЛ, клас прослужено време 1.2% на година.
6. КТД на национално ниво задължителен за всички структури в здравеопазването.
7. Възможност за регламентирана сестринска и кинезитерапевтична практика.
8. Промяна в категорията труд.

– Очаквате ли държавата да ви подкрепи?
Да, очакваме не само подкрепа, но и адекватна намеса от отговорните институции, и незабавни мерки за решаването на дългогодишните проблеми в здравеопазването, наболели до степен нетърпимост и неотложност. Не ни устройват отговори от рода на:

„В рамките на 1-2-3 години ще стигнем до размери на заплати, които да мотивират медицинските сестри“

Чакаме повече от 20 г. и все сме на дъното – с до 50 лв. над минималната работна заплата за страната. С протестните си действия казваме: Стига!
Защото ни омръзна да бъдем недооценени!
Защото искаме нормални заплати и добри условия на труд!
Защото ние сме тези, които се грижат за здравето на хората!
Защото не искаме повече да носим системата на гръб!

Очакваме подкрепата не само на държавата, но и на будни граждани и пациентски и други организации които осъзнават, че нашият труд е висококвалифициран, денонощен, тежък /психически и физически/ и полагаме извънреден нощен труд.

Поради липса на кадри в системата, се налага да работим на две и повече места, работим с пенсионери, които не винаги са достатъчно адекватни и ефективни. Имаме скромно искане от две минимални работни заплати /1120 лв/, на фона на това, което можем да получим като възнаграждение в чужбина.

Настояваме и за преразглеждане коефициента на категорията ни на труд. С цялото ми уважение към другите отрасли, но за сравнение споменавам: за учителите този коефициент е 20, за социалните работници 15, а ние сме принизени до 9,7.

Вярвам, че повече хора ще разберат, че ние не сме виновни за провала в здравеопазването! Вярвам, че повече хора ще се убедят, че не сме съгласни с това което се случва на пациентите ни! Вярвам, че повече хора ще проумеят, че ние сме двойно потърпевши /и като пациенти, и като работещи в тази система/. Вярвам, че повече хора ще разберат, че трябва да се борим заедно за промяна!

От 30-те млн. лв., за които говори министър Ананиев, че са отпуснати от Министерство на финансите към Министерство на здравеопазването, ние специалистите по здравни грижи от УМБАЛ – Бургас, получихме нови договори с трохичките от 50 лв. към мизерните ни заплати от 600 лв. от 01.01.2019 г.

От 2013 г. вече почти 6 г. не е подписван КТД, съответно 6 г. заплатите ни не са актуализирани с нито един лев. Минималната работна заплата расте, но нашата не, докато се стигна до това критично състояние да ни изравнят почти до минималната работна заплата, която към момента е 560 лв.

На 07.03.2019 г. по покана на Омбудсмана на Републиката г- жа Манолова бяхме на среща с продължителност около четири часа, на която присъстваха медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори, кинезитерапевти и фелдшери от цялата страна. Срещнахме голямо разбиране и подкрепа от страна на г-жа Манолова, което тя изрази със следните думи:

„Категорична съм, че исканията им са абсолютно справедливи и са в пълна хармония с правата на пациентите, защото те също настояват за добре платени и достатъчно на брой медицински специалисти, които да полагат очакваната и качествена здравна грижа.

Достойни условия на труд, осъвременяване на възнагражденията, промяна в Закона за съсловните организации, връщане на медицинските стандарти по специалности, изработени от съсловните организации, задължителен колективен трудов договор за всички структури са част от исканията на протестиращите медицински специалисти. До мен през годините са постъпвали много жалби по темата здравеопазване и няма място в България, в което медицинските специалисти да не са поставяли проблемите си с цялата им острота. Навсякъде ситуацията е една и съща – унизително подценяване на труда на медицинската сестра, акушерката, на медицинските специалисти и в резултат – недостиг на хора, които да работят, както и влошаване на качеството на медицинската грижа.

Като посредник между управляващите и протестиращите, вчера проведох разговор със здравния министър Кирил Ананиев, който ме увери, че работи по проблемите и е поел конкретни ангажименти и срокове за тяхното изпълнение.

Министерството на здравеопазването и НЗОК трябва да предприемат действия за създаването на ясен регламент на минималната медицинска грижа, предоставяна от специалистите по здравни грижи и остойностяването на труда им“

– Какви действия ще предприемете ако исканията ви не бъдат одобрени?
Ще продължим с протести, палаткови лагери и други позволени от закона средства, докато и последното ни искане бъде удовлетворено. Нашите искания са не само за достойно възнаграждение и по-добри условия на труд, на нас като медицински специалисти, но и по-качествено и добро обслужване на пациентите ни, без търговия със здравето им.

Линк към събитието във Фейсбук: ТУК

Мария Николова. Снимка: личен архив
Мария Николова. Снимка: личен архив
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments