Насилието на „Ислямска държава“ разбива твърденията на талибаните за по-безопасен Афганистан

0
9
Бойци на
Бойци на "Ислямска държава" в Дарзаб. wikimedia commons

Миналия месец семейството на Маулави Езатула, член на афганистанската партия „Хезб-е-Ислами“, получава съобщение в „WhatsApp“ на телефона си: „Заклахме вашия Маулави Езатула, елате и вземете тялото му“, пише „Агенция Ройтерс“. 

Убийството на Езатула в източната провинция Нангархар е част от постоянния поток на престъпления и бомбардировки, които подкопаха твърденията на талибаните, че са донесли по-голяма сигурност в Афганистан след 40 години война. Жертвите варират от бивши служители по сигурността от свалено правителство до журналисти, активисти на гражданското общество, моли, талибански бойци и очевидно случайни мишени като Езатула, чието семейство споделя, че мъжът няма врагове, за които те да знаят.

Талибаните заявиха, че тяхната победа е донесла стабилност в Афганистан, където хиляди хора са били убити в битки между групировката и подкрепяните от Запада сили между 2001 и 2021 г., преди твърдите ислямисти да излязат победители. Но само в един ден миналата седмица снимки от Джалалабад – столицата на провинция Нангархар – се появиха онлайн, показващи две тела, люлеещи се на въже. Местни жители също съобщиха за убийство на духовни лице и разпространиха видеозаписи на група въоръжени мъже, стрелящи в кола, очевидно убивайки пътниците ѝ, един от които беше идентифициран от местните журналисти като служител на талибаните.  От „Ройтерс“ не са успели да проверят достоверността на изображенията и кадрите.

В неделя, според местните жители, три тела са били докарани в болница в Джалалабад след експлозия на крайпътна бомба, която очевидно е била насочена към талибански бойци в пикап. По-късно същия ден въоръжени мъже застреляха бивш войник от афганистанската армия пред къщата му, убивайки него и двама негови приятели, стоящи наблизо.

Талибаните омаловажиха подобни инциденти, заявявайки, че след десетилетия на война ще отнеме време, за да бъде страната напълно умиротворена. Говорителят им Билал Карими каза:

„В страната има 34 провинции и за една седмица ще бъдат предотвратени 20 случая за всеки, който се случи. Имахме 20 години революция и нашествие и нивото на тези инциденти ще намалее.

Някои бивши войници и офицери от разузнаването от сваленото правителство обвиняват членове на талибаните, че са се насочили към тях, след като са поели властта. Групата обеща, че няма да има репресии, но приема възможността, че измамните бойци може да са действали сами. Много целенасочени убийства остават непотърсени и някои може да са резултат от местни вендети.

Други обаче изглеждат резултат от все по-открития конфликт между талибаните и местния филиал на „Ислямска държава“ – развитие, което новият специален представител на САЩ за Афганистан Том Уест каза в понеделник, че предизвиква безпокойство във Вашингтон.

Воюващата джихадистка групировка пое отговорността за едни от най-смъртоносните атаки в Афганистан през последните месеци, при които бяха убити стотици хора, главно в големите градове. Антонио Джустоци, специалист по джихадистки групи от Кралския институт за обединени служби в Лондон, коментира:

Те се опитват да подкопаят и дискредитират талибанското емирство. Емирството обеща сигурност и се опитват да покажат, че не могат да я осигурят.“

Той каза, че „Ислямска държава“, която според него има около 4000 бойци, е провеждала кампания за целенасочени убийства горе-долу от лятото на 2020 г. и е продължила след победата на талибаните през август в приблизително съпоставим мащаб„.

Наемници на Байдън

За мнозина, които се занимават с бизнеса си, насилието се чувства особено заплашително. Университетски професор в Нангархар, който също е работил като журналист и който пожела да остане анонимен от страх да не бъде нападнат, заяви:

„Никога не съм бил толкова ужасен, колкото съм сега.

Той определи събитията в Нангархар като „пълен хаос“. Насилието подхрани опасенията, че Афганистан може да се срине в анархия и дори да се върне към нова фаза на гражданска война, създавайки убежище за бойни групи да предприемат атаки в съседните страни и на Запада.

„Това е сценарият, който тревожи всички“, каза един западен служител с дългогодишен опит в региона.

„Ислямска държава“, която се появи за първи път в Афганистан в края на 2014 г. и прие заглавието „Ислямска държава Хорасан“ след древно име на региона, се опитва да се възстанови от серия от поражения през 2018 и 2019 г. Групировката пое отговорността за поредица от извършените удари срещу шиитски джамии и други цели след победата на талибаните през август, последно по главната военна болница в Кабул, при която загинаха най-малко 25 души.

По-рядко се съобщава за чести, по-малки зверства, които се случват не само в Нангархар, дълго време крепост на „Ислямска държава“. Засегнатите райони включват Газни в централен Афганистан, Херат на запад, Балх на север и Пактия, Пактика и Хост на югоизток. Във видео на „Ислямска държава“, публикувано в „Telegram“ канала на групата в неделя, се казва:

„Талибанската милиция е изгубена в паника, те не знаят как да прикрият срама си.

В него се обвиняват талибаните, че са „наемници на Байдън“. Като бунтовник талибаните се оказаха ефективна и сплотена бойна сила. Поддържането на мира в страна в криза представлява нови предизвикателства, включително обединяването на различни фракции, ценности и норми в рамките на движението.

Джустоци, който написа книга за „Ислямска държава“ в Афганистан, каза, че групата, която се е оттеглила в отдалечени крепости в източната и североизточната част на страната, се опитва да удари талибаните, докато групата все още се бори с прехода от бунт към правителство . Той е категоричен:

„Те знаят, че ако позволят на талибанското емирство да се консолидира, следващата пролет талибаните ще предприемат действия, за да ги унищожат.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments