Народните представители ще дебатират предложението за прокурор, който да разследва главния

0
77
Народно събрание
Снимка: Народно събрание, Архив

Днес народните представители ще дебатират предложението да бъде избран независим прокурор, който да разследва главния. Очаква се Правната комисия да гласува на първо четене измененията в Наказателно-процесуалния кодекс.

Предложенията за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт са на ГЕРБ и Обединените патриоти и идват след провала на проекта за изменения на бившия правосъден министър Данаил Кирилов, след критичното становище на Венецианската комисия и продължаващите неодобрения към предложенията на управляващите по отношение на главния прокурор. Предвижда се до 3 месеца да бъде избран човек, който да разследва обвинител номер 1. Той ще се избира с обикновено мнозинство от прокурорската колегия, а право на предложения ще имат 6-ма от членовете ѝ.

Мандатът на независимия прокурор ще бъде 7 години. Актовете му няма да подлежат на контрол от главния прокурор и над него няма да се упражнява надзор и ръководство. Делата срещу обвинител номер 1 ще се водят в Специализирания наказателен съд и във Върховния касационен съд.

Припомняме, че вчера от прокуратурата депозираха в Народното събрание отрицателно становище за нуждата на подобна промяна в закона. То е подписано от заместничката на Иван Гешев – Даниела Машева и в него се посочва, че не е необходимо да има специална фигура на прокурор, която да има правомощия да разследва главния. В становището на държавното обвинение пише още, че сегашната уредба дава възможност за провеждане на разследване срещу главния прокурор. Машева се позовава и на решението на Конституционния съд от юли 2020 г. по въпроса за надзора за законност и методическото ръководство на главния прокурор. Тя добавя, че:

„При наличие на данни или доказателства за извършено от него престъпление, същият няма никакви законови правомощия да влияе върху процесуалното развитие на случая.“

Мишева се аргументира и с това, че главният прокурор няма право и не може да контролира решенията на обвинителите по отношение на което и да било лице, срещу което се извършват действия по служба. В становището пише още, че законодателят е този, който ще прецени дали е необходимо да се създаде нова фигура на прокурор по разследването срещу главния и ако това все пак се случи, прокуратурата ще организира дейността си изцяло в съответствие с промените в законодателството.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments