Наркотиците, насилието и расизмът създават „коктейл от пренебрежение“ в Марсилия

0
77
Марсилия
Марсилия. Снимка: Pixabay

Южнофренският пристанищен град Марсилия нашумя през последните месеци заради смъртта на няколко млади хора при престрелки, свързани с наркотици, в нещо, което често се нарича „разчистване на сметките“, пише „CNN“.

Поредица от убийства това лято, включително това на 14-годишно момче на име Раян в средата на август, предизвика две посещения на президента Еманюел Макрон през септември и октомври, и обещание за милиарди евро за справяне с проблема. Преди президентските избори във Франция в началото на следващата година Марсилия изглежда ще се превърне в бойно поле за кандидатите, за да покажат своята ангажираност за справяне със социално-икономическите проблеми, с няколко обещания, дадени от различни партии на фона на много шум по тези случаи.

Бедността, расизмът и изолацията са дълбоко вкоренени в по-бедните райони на Марсилия, където жителите казват, че липсата на възможности и пренебрегването на държавата водят до това, че някои млади хора се замесват в трафик на наркотици като канабис, кокаин и екстази.

Фатима е само една от многото, чието семейство е разкъсано от епидемията от наркотици и насилие, като съпругът и синът ѝ са убити в бърза последователност през 2009 и 2010 г. Тя не пожела истинското ѝ име да стане обществено достояние (за читателите на изданието), от страх да не стане мишена на наркотрафиканти, които искат да натискат хората, които говорят, както и да защитят малките си деца.

Фатима отчаяно иска справедливост за близките си и да се измъкне от Марсилия. Дванадесет години по-късно обаче тя все още е там и малко се е променило – и тя не знае дали някога ще стане.

Той беше намерен в колата ми

Синът на Фатима е само на 22 години, когато е застрелян. Тя казва, че той е бил замесен в трафик на наркотици и е излежавал присъда в затвора, след като е бил хванат да продава наркотици. Пред „CNN“ жената разказва:

Той избра много битки, сине мой. Много битки. Хората се страхуваха от него. Когато го видяха, всички щяха да избягат… той дори не се нуждаеше от нож, за да ги уплаши.

През юни 2009 г. синът на Фатима е убит. Смъртта на сина им се отразява много зле на съпруга ѝ, казва самата тя, и той е решен да разбере кой стои зад случилото се. По-малко от година по-късно, през май 2010 г., Фатима каза, че съпругът ѝ току-що е върнал четирите останали деца на двойката от училище, когато получава телефонно обаждане и напуска къщата. Фатима разказва:

„Той беше намерен в колата ми. Беше оставена само главата му, всичко останало го нямаше. Раменете, страните, коремът му бяха напълно унищожени.“

Двете убийства в рамките на по-малко от година едно от друго оставят Фатима да отглежда сама останалите си деца. А убийците на нейните близки не са изправени пред правосъдието. Дългото чакане на справедливост ѝ се отразява.

Остаряла съм. Не го показвам, но дори и да се шегувам или да работя, пак ми е трудно, казва тя и допълва:

„Посвещавам живота си на децата, които все още имам, и се страхувам, особено за момчетата.“

Младите наркотрафиканти не са престъпници

Фатима не се чувства сама по този начин в Марсилия, където северните квартали са белязани от трафик на наркотици, престрелки и високи нива на престъпност, което означава, че жителите често се страхуват за живота си. Въпреки че нивата на престъпност в Марсилия са по-ниски, отколкото преди пет години, според данни на полицията, жертвите на престрелките стават все по-млади хора – и много от структурните проблеми, включително бедността и изолацията, почти не са се подобрили. Ето защо близките на някои жертви посочват първопричините за проблема, казвайки, че търговията с наркотици е само върхът на айсберга.

17-годишният Амин Кесачи вярва, че младежите от работническата класа в Марсилия се обръщат към трафика на наркотици, защото той осигурява отдих от по-дълбоките проблеми, пред които са изправени северните квартали.

„Младите наркотрафиканти не са престъпници“, каза Кесачи пред CNN и е категоричен:

„Те са жертви. Жертви на системата, която ги остави забравени и безработни в тези квартали. Жертви на бедност, жертви на хлебарки, мръсотия и плъхове в квартала. Жертви от домове, където няма интернет, няма парно и няма асансьор дори на ниво 21.

Братът на Кесачи, Брахим, също е на 22 години, когато е убит – точно като сина на Фатима. През декември 2020 г. тялото му е открито изгорено. Кесачи казва, че властите са му казали, че четирима души са обвинени във връзка с убийството, но семейството все още чака съдебен процес. Въпреки че Кесачи казва, че семейството му е знаело, че брат му е замесен в търговията с наркотици, Брахим никога не е говорил за това от „уважение“ към семейството си. Кесачи смята още, че много от проблемите произтичат от факта, че северните квартали често са пренебрегвани от държавата, създавайки благодатна почва за трафик на наркотици.

Филип Пужол, базиран в Марсилия журналист и писател, специализиран в северните квартали, е съгласен и казва, че репортажите му показват, че повечето жертви идват от работническата класа в Северна Африка и Коморските общности.

„Хората, които употребяват наркотици, не го правят за удоволствие тук“, каза той пред „CNN“ и обяснява и причината:

Те го правят, за да се измъкнат от трудния си живот – това е консумация, породена от нещастие. И това е свързано с факта, че няма работа.

Коктейл от пренебрежение

Пужол казва, че расизмът и дискриминацията към членовете на северноафриканската общност са вилнеещи в Марсилия. Той коментира:

„Много по-трудно е да си намериш работа, когато си северноафриканец и живееш в гетото. Когато кажеш името си и адреса си, вече си започнал зле.“

Той не е единствен, който изразява това мнение. Насър Ребу, 22-годишен, който живее в квартал Басенс, посетен от Макрон миналия месец, казва, че не е успял да си намери постоянна работа въпреки годините на търсене и вярва, че това се дължи на расизъм.

Вкараха ни в гетото и ни оставят там, без да проверят дали сме добре и дали имаме нещо за ядене“, казва той за правителството. — Не, просто ни оставят тук и това е всичко.

И други млади хора са съгласни с неговите думи. Хасен Хаму, който създава колектива „Твърде млад, за да умре“, след като един от приятелите му е убит при престрелка, казва, че условията в Марсилия са резултат от „коктейл от пренебрежение“ в резултат на бедност, лошо образование в местните училища и липса на обществени услуги и полицейско присъствие. Пред медията той заяви:

„Всички тези решения изложиха нашия квартал на риск. И когато решите да не разполагате с персонал в местната полиция, вие създавате това. Вие създавате тази друга Франция, тази друга Марсилия, която познаваме.

Хаму остава скептичен относно намеренията на Макрон да посети Марсилия и дали планът му ще постигне нещо, като подчертава факта, че кварталът Басенс е бил почистен само часове преди посещението на президента. Подобно на Хаму, Ребу също има скорошен опит със загубата на близък приятел от наркогрупите – само преди месец. Според Ребу неговият приятел не е участвал в търговията с наркотици, а е бил „случайно засегнат“ – просто на грешното място в грешното време.

„Мога да изляза да си купя хляб и да се озова с куршум в главата“, казва Ребу за насилието в квартала си и продължава:

Това е нашата ежедневна реалност… Принудени сме да живеем така, нямаме избор.

Ребу също така твърди, че има расизъм дори в полицейското управление, което отговаря за трафика на наркотици и твърди, че в миналото той и приятелите му са били арестувани, просто защото полицията не е успяла да залови истинските заподозрени. Като младежи от северноафрикански произход на местопроизшествието, той казва, че полицията ги е арестувала, въпреки че няма доказателства, въпреки че по-късно са били освободени. Въпреки това, Фредерик Камилери, който е полицейски комисар в департамента Буш-дю-Рон, към който принадлежи Марсилия, заяви пред CNN в отговор, че има системи за гражданите да сигнализират за всякакви актове за подозрение за расизъм от полицейски служители. Тя е категорична:

„Във френската полиция няма системен расизъм. Честно казано, полицейските сили в Марсилия отразяват общото общество и ние не правим такива разграничения. Работата на полицията е да арестува престъпника, който и да е той.“

Въпреки че Камилери признава, че бедността, изолацията и липсата на перспективи са идеална почва за престъпност в Марсилия, тя е фокусирана върху разрешаването на кризата с наркотиците и е категорична, че никой не е изоставил северните квартали.

Най-малките се убиват един друг

Когато 14-годишната Раяна беше убита през август, това се оказа донякъде повратна точка в общественото отношение към насилието, свързано с наркотици в Марсилия, и беше последвано от още две престрелки в бърза последователност. Първото посещение на Макрон последва само няколко седмици по-късно. Смята се, че Раяна е най-младата френска жертва на насилие, свързано с наркотици досега и в речта на Макрон през септември той каза, че убийството е „шокирало“ нацията. Говорейки пред BFMTV, филиал на CNN, семейството на детето настоя, че тя не е участвала в трафик на наркотици, а просто е била на грешното място в грешното време. Води се разследване за „убийство от организирана банда“, съобщи BFMTV.

Камилери казва, че жертвите на насилие стават все по-млади, защото безмилостните трафиканти намират, че по-младите хора са по-лесни за привличане към търговията с наркотици. Тя коментира:

„Като цяло намираме по-млади хора в пунктовете за трафик на наркотици, защото трафикантите, които живеят в чужбина и дърпат всички тези конци, наемат по-уязвими хора и им плащат по-малко, за да вършат тази изтощителна и опасна работа, която не трябва да вършат.

Въпреки това тя настоява, че ситуацията се подобрява, като полицейските данни в Марсилия показват 16 инцидента за „уреждане на сметки досега тази година, в сравнение с 26 през 2016 г. Камилери казва, че повече от 800 наркодилъри са били арестувани тази година В Марсилия се увеличава от 50% спрямо миналата година.

Включването на по-млади хора е изгодно за тези, които са на върха на веригата за наркотици, казва журналистът Pujol, тъй като те са по-лесни за експлоатация и по-вероятно е да се избегнат правни последици. Във Франция законът диктува, че непълнолетните под 16-годишна възраст не могат да получат повече от половината от присъдата за възрастни и да се възползват от „извинението на основата на малцинство“.

„Стратегията на дилъра е да ги вкара в дългове“, казва Пужол.

И когато имат много дългове, те се опитват да сключат свои собствени малки сделки и това създава голяма конкуренция… Най-младите се убиват един друг и оцелява най-насилният.

Според полицията насочването към потребителите е ключово. Те казват, че повечето обвинения са за канабис, докато някои се касаят за по-тежки наркотици като кокаин и екстази. Нова мярка, позволяваща налагането на глоби на място на потребителите, доведе до 1000 глоби в Марсилия през последната година.

Наблюдението на продажбата на оръжия е по-трудно, тъй като включва разкриване на международни мрежи, а самите оръжия не са скъпи, казва Камилери, добавяйки, че полицията в Марсилия конфискува около 200 пистолета и 200 дълги пистолета всяка година.

През август кметът на Марсилия Беноа Паян каза пред FranceInfo, че закупуването на Калашников е „толкова лесно, колкото да си купиш шоколад с ядки и призова държавата да направи въпроса за контрола върху оръжията национален приоритет. CNN потърси коментар от кмета многократно; той отказа да коментира.

Никога не е твърде късно

В речта си през септември Макрон каза на лидерите на Марсилия, че изисква обществено участие от жителите на града и иновациите – и че ще се върне, за да ги провери през октомври и отново през февруари 2022 г. Той удържа на думата си досега и се върна към града за ново посещение в средата на октомври. Френският президент похвали работата на Камилери за намаляване на престъпността в речта си, като каза:

Цифрите са добри и се подобряват. Но има все по-насилствена форма на престъпност, която до голяма степен е свързана с търговията с наркотици.

Въпреки че беше категоричен в твърдението си, че никога не е твърде късно и обеща между 3 и 4 милиарда евро (3,4 до 4,5 милиарда долара) в помощ за града, от които повече от 9 милиона долара (8 милиона евро) ще бъдат използвани за допълване на полицейските сили , много граждани остават скептични.

Полицейският комисар Камилери казва, че по заповед на вътрешния министър в Марсилия трябва да пристигнат още няколкостотин полицаи и говори за „чувство за близост“ между полицията и гражданите, обединени в борбата си срещу търговията с наркотици.

Това обаче не отразява непременно как се чувстват гражданите на място – особено като се има предвид историческата роля на Марсилия като предизборно бойно поле за потенциални лидери на страната.

„Не съм сигурен, че има политическа воля“, казва Пужол.

„Защото веднага щом има избори, ние използваме районите на работническата класа, за да говорим за насилие, имиграция, работа и хора, за които се твърди, че не искат да работят.

Марсилия вече беше използвана като тема за разговор от крайнодесния кандидат Марин льо Пен, който се стреми да победи Макрон на предстоящите избори, след като загуби от него на балотаж през 2017 г. В свое изказване в Twitter през август Льо Пен каза, че има само едно решение за „дивотията и трафика на наркотици в Марсилия, като призова за по-строг граничен контрол за ограничаване на имиграцията.

Проблемът не изглежда да изчезне скоро – с наличието на около половин дузина убийства от първото посещение на Макрон, въпреки че само един е бил класифициран като „разчистване на сметки“ от полицията досега.

Кесачи, младежкият активист, посочва, че Макрон далеч не е първият френски държавен глава, който се опитва да се справи с Марсилия. Той е разочарован от липсата на консултации с жителите в плана на Макрон – и казва, че затова е скептичен относно промяната.

„Ние сме в средата на тази война между лявото и дясното и просто продължаваме да гледаме, ще ни убият“, казва той и е категоричен:

В словесничеството на всички тези политици са заложени човешки животи. Докато хората, които никога не са го живели, вземат решенията, те никога няма да разберат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments