Напрежението на границата между Полша и Беларус продължава да расте

0
7
Мигранти
Мигранти. Снимка: Wikimedia commons, Архив

Хиляди хора са блокирани на границата между Полша и Беларус при ужасни условия, хванати в капан в центъра на засилващ се геополитически спор, пише „CNN“.

Мигрантите – повечето от които са от Близкия изток и Азия и които се надяват да пътуват от Полша по-навътре в Европа – се събират от беларуската страна на ГКПП Кузница. Властите затвориха пропускателния пункт във вторник, като въздушните кадри показват големи тълпи, струпващи се в района. Ето какво трябва да знаете за кризата, която се разгръща по границите на Европа, пише изданието.

Мигрантите са изправени пред тежки условия

Благотворителните организации казват, че хората, заседнали в граничната зона, се борят със студеното време и им липсва храна и медицинска помощ, като продължават да се появяват съобщения за побои и изтощителни условия. Един сирийски търсещ убежище, който наскоро пристигна в Полша след третия си опит за пресичане на границата от Беларус, каза пред CNN, че при пристигането си на границата пазачите са хванали него и трима други от групата му. Той е бит и е с наранявания по лицето, счупен нос и натъртвания на ребрата.

Полските власти съобщиха, че седем мигранти са открити мъртви от полската страна на границата, като има съобщения за повече смъртни случаи в Беларус.

Хуманитарни групи също обвиняват управляващите националисти в Полша, че нарушават международното право на убежище, като изтласкват хората обратно в Беларус, вместо да приемат молбите им за закрила. Полша твърди, че действията ѝ са законни.

От началото на ноември са регистрирани 4300 опита за преминаване на граница, според полските власти. Полската гранична охрана заяви, че е регистрирала около 1000 опита за преминаване през последните два дни, включително някои „мащабни“ усилия с групи от над 100 души, опитващи се да пробият оградата. Полските власти задържаха малък брой хора и незабавно изпратиха други обратно в Беларус.

Представител на полската гранична охрана каза пред CNN по-рано тази седмица, че някои от мигрантите са били изтласкани към бариерите от беларуски служби.

Достъпът до района е строго ограничен. Журналисти и хуманитарни работници са блокирани да пътуват до района от зона за изключване.

Назрява по-голяма политическа криза

Беларуският лидер Александър Лукашенко по-рано беше обвинен в производство на мигрантска криза на границата от министър-председателите на съседните Полша, Латвия и Литва, което накара Полша да приеме през октомври законопроект за изграждането на стена по границата си с Беларус. Правителството на Лукашенко многократно отрича подобни твърдения, вместо това обвинява Запада за преминаването и отношението към мигрантите.

Русия, която е най-големият (и най-важният) политически и икономически партньор на Беларус, защити решението на Минск по въпроса и отрече каквото и да е участие в кризата. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в четвъртък, че Москва няма нищо общо със случващото се на границата на Беларус и Полша. А в понеделник Песков каза, че Беларус предприема всички необходими мерки, за да действа законно.

Русия подчерта подкрепата си за режима на Лукашенко, като проведе съвместни военни учения над въздушното пространство на Беларус в сряда. Двата руски свръхзвукови бомбардировачи Туполев Ту-22М3 са отработили въпроси на взаимодействие с наземните контролни точки с въоръжените сили на двете страни, съобщи руското министерство на отбраната в сряда.

Междувременно Украйна заяви, че ще проведе военни учения в район близо до границите си с Полша и Беларус за противодействие на потенциална мигрантска криза, като в ученията се очаква да участват около 8500 военнослужещи и полицаи, заедно с военни самолети, включително 15 хеликоптера.

Беларус е изправена пред нови санкции

Съединените щати и Европейският съюз обявиха нови санкции срещу Беларус тази седмица. В сряда Съветът за национална сигурност на Белия дом заяви, че САЩ подготвят „последващи санкции“, предназначени да държат белоруските лидери отговорни за „продължаващите атаки срещу демокрацията, правата на човека и международните норми“. Говорителят не уточни кога ще влязат в сила новите санкции, но подчерта:

„Ние сме дълбоко загрижени от нечовешките действия на режима на Лукашенко и категорично осъждаме тяхната груба експлоатация и принуда на уязвими хора.

Това е вторият кръг от санкции, обявени от САЩ през последните месеци. През август Белият дом обяви широка изпълнителна заповед, насочена към онези в беларуския режим, замесени в репресиите срещу правата на човека и демокрацията.

Изпълнителната заповед беше издадена на годишнината от изборите в Беларус, което предизвика масови протести в цялата страна и голяма част от международната общественост.  В четвъртък изпълняващият длъжността външен министър на Германия Хайко Маас каза пред германския парламент, че ЕС е решил да разшири и затегне санкциите си срещу режима на Лукашенко на среща на външните министри в Брюксел.

„Онези хора и компании, които активно участват в трафика на хора, ще бъдат допълнително санкционирани, независимо къде по света“, каза Маас за предложените санкции, добавяйки, че има „други варианти на масата“, включително разширяване на настоящите икономически санкции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments