Напрежението между Русия и Украйна не стихва: И Обединеното кралство отправи предупреждения

2
318
Президент на Русия. Снимка: Фейсбук, Владимир Путин
Президент на Русия. Снимка: Фейсбук, Владимир Путин

Обединеното кралство обвини руския президент Владимир Путин в заговор за поставяне на промосковска фигура, която да ръководи правителството на Украйна, пише „BBC“. Министерството на външните работи на Великобритания предприе необичайната стъпка да посочи бившия украински депутат Евген Мураев за потенциален кандидат на Кремъл. Русия премести 100 000 войници близо до границата си с Украйна, но отрича, че планира инвазия.

Министрите на Обединеното кралство смятат, че руското правителство ще бъде изправено пред сериозни последици, ако има нахлуване. В изявление външният министър Лиз Трус каза: „Информацията, публикувана днес, хвърля светлина върху степента на руската дейност, предназначена да подкопае Украйна, и е поглед върху мисленето на Кремъл.

Тя допълва:

„Русия трябва да деескалира, да прекрати своите кампании на агресия и дезинформация и да следва пътя на дипломацията.

И добави  още:

„Както Обединеното кралство и нашите партньори са казвали многократно, всяко руско военно нахлуване в Украйна би било огромна стратегическа грешка с тежки разходи.

Русия е заграбвала украинска територия и преди, когато анексира Крим през 2014 г., след като страната свали техния проруски президент. Сега западните и украинските разузнавателни служби предполагат, че друга инвазия или нахлуване може да се случи някъде в началото на 2022 г., след като руските сили се натрупаха на границата. Русия отрече, че планира атака, но президентът Путин отправи искания към Запада, включително Украйна да бъде възпрепятствана да се присъедини към военния алианс на НАТО.

Той също така иска НАТО да се откаже от военните учения и да спре да изпраща оръжия в Източна Европа, виждайки това като пряка заплаха за сигурността на Русия.

Руското министерство на външните работи написа в платформата Twitter, че Министерството на външните работи „разпространява дезинформация“ и го призова да прекрати тези провокативни дейности“ и „да спре да разпространява глупости“.

Мураев, който е собственик на медия, загуби мястото си в украинския парламент, когато неговата партия не успя да осигури 5% от гласовете на изборите през 2019 г. Той каза пред в. „Обзървър“, че Министерството на външните работи „изглежда объркано“. Мураев беше категоричен:

Не е много логично. Забранено ми е да влизам в Русия. Не само това, но и парите от фирмата на баща ми там са конфискувани.“

Посланикът на Украйна в Обединеното кралство Вадим Пристайко обаче каза, че вярва, че Русия се опитва да постави промосковски лидер. Пред програмата Trevor Phillips On Sunday на Sky News той каза:

„Не за първи път се опитват да го направят.

Министерството на външните работи също така посочи още четирима украински политици, които според него поддържат връзки с руските разузнавателни служби. В изявлението се казва, че някои от лицата са били в контакт с офицери от руското разузнаване, работещи по план за инвазия. Те включват Никола Азаров, който беше министър-председател при проруския президент Виктор Янукович, който беше свален през 2014 г. След това Азаров избяга в Русия, където установи това, което широко се смяташе за марионетно правителство в изгнание. Той е обект на международни санкции и „червено известие“ на Интерпол, издадено по искане на украинското правителство, за обвинения, включително присвояване и присвояване.

Назовава се още Владимир Сивкович, който е бивш заместник-ръководител на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана, който тази седмица беше обект на санкции на САЩ за предполагаемо сътрудничество с руското разузнаване. Другите са Сергей Арбузов и Андрий Клуев, които и двамата бяха вицепремиери при Янукович.

Пристайко каза, че въпросът не е дали Русия ще нахлуе в Украйна, а дали това ще бъде „пълномащабна инвазия“ или нещо по-малко, като добави, че Русия вече е била в Крим от почти осем години.

Украинският посланик в Обединеното кралство каза, че страната му е „подготвена да се бие“, но че „не е толкова добре подготвена“ за продължителен конфликт с Русия.

Часове след като руският външен министър и неговият американски колега проведоха така наречените от тях „откровени“ преговори, за да се опитат да намалят шанса за по-широк конфликт в Украйна, американска пратка „смъртоносна помощ“ пристигна в украинската столица Киев в събота. Доставката, която включва боеприпаси за „защитници на първа линия“, отбеляза първата част от пакета за подкрепа на сигурността на стойност 200 милиона долара (147,5 милиона паунда), одобрен от президента на САЩ Джо Байдън през декември.

По-рано председателят на избрания комитет по отбраната на общините предупреди, че инвазията може да бъде неизбежна и каза, че Обединеното кралство трябва да направи повече, за да подкрепи Украйна. Лидерът на лейбъристите сър Кейр Стармър също призова правителството да защити нашите ценности и сигурност, като бъде твърдо в нашата опозиция на руската агресия.

Десетки британски войници са в Украйна от 2015 г., за да помогнат за обучението на техните въоръжени сили, а Обединеното кралство също пое ангажимент да помогне за възстановяването на украинския флот след инвазията на Русия в Крим през 2014 г.

По-рано тази седмица Обединеното кралство обяви, че изпраща отбранителни оръжия и допълнителни войски за обучение.

Какво иска Путин?

Руският президент отдавна твърди, че САЩ са нарушили гаранцията, която са дали през 1990 г., че НАТО няма да се разширява по-нататък на изток. На пресконференция миналия месец той каза:

„Просто ни измамиха!

Тълкуванията се различават какво точно е било обещано на тогавашния съветски лидер Михаил Горбачов. Но е ясно, че Путин вярва, че гаранцията е направена. Оттогава няколко държави от Централна и Източна Европа, които са били част от Съветския съюз или неговата сфера на влияние, се присъединиха към НАТО. Четири от тях – Полша, Литва, Латвия и Естония – имат граници с Русия.

От своя страна Русия твърди, че това разширяване и присъствието на войски и военна техника на НАТО в близост до нейните граници представлява пряка заплаха за сигурността на страната.

Русия превзе и анексира Кримския полуостров в Южна Украйна през 2014 г., след като украинците свалиха своя проруски президент. Оттогава украинската армия е във война с подкрепяни от Русия бунтовници в райони на изток близо до границите на Русия. Има опасения, че конфликтът, който отне живота на 14 000 души и накара поне два милиона души да напуснат домовете си, може да се разгори отново и има опасност руските военни да преминат границата.

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Български офицер
Български офицер
2 години по-рано

Светът отдавна е разбрал , че Мир без ликвидиране на Руската мечка – няма….!!!

Ба'т Ачко
Ба'т Ачко
2 години по-рано

Ха, ха, хааа… Да узгинят братушките от украйна и да пуснан НАТО (Вълка в кошарката при аганцата) нали „НАТОВЦИ“ не си мислят, че Путин ше им бутне аванта, и да изгуби контрол върху тази огромна територия, която, между другото граничи е и една от най уязвимите части на руската граница за евентуално нападение над Русия. Напраео виждам как, ще ги мачка „Голямата Мечка“ последвана ор руски валяк дърпан от влак натоварен с най модерните им ракети за които нямат противоракетна отбрана дори и в НАТО. За подледното им поколение торпеда, които не ги прихваща нищо и само с едно могат… Прочети още »