НАП следи всяка поръчка по интернет

0
17
Онлайн търговия
Снимка: Pixabay

Около 42 милиона онлайн пратки и стоки ще бъдат доставени от куриери 2021 година, показват данни на Националната агенция за приходи /НАП/. Общата стойност на покупките с наложен платеж за годината ще надмине 3,6 милиарда лева, а НАП следи всяка една от пратките.

Над 11 милиона от пратките са на физически лица, като повече от 34 000 са декларирали доходите си от продажби в интернет за 2020 година. Данните за получените от граждани суми от наложен платеж се подават от куриерските фирми в НАП и се отразяват в предварително попълнените данъчни декларации. Така попълването на декларациите за доходите от гражданите става много по-лесно.

При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми, уточняват още от НАП. Но гражданите, които извършват търговска дейност в интернет с цел печалба, независимо, че не са регистрирани като търговци по смисъла на Търговския закон, са длъжни да декларират доходите си от продажби в Приложение №2 от годишната данъчна декларация и да платят данък от 15% върху печалбата си.

В случаите, в които физическото лице получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин, свободна професия или занаятчийска дейност чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение №3, а данъкът е 10%. При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение №5, а данъкът отново е 10%.

Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват търговците. Повече информация за това кои доходи от търговия в Интернет се облагат може да разберете от видеото в канала на НАП в YouTube и в сайта на приходната агенция.

НАП стартира и информационна кампания, насочена както към търговците онлайн, така и към потребителите. Целта на инициативата е да разясни в кои случаи продажбите на стоки в интернет подлежат на облагане, да насърчи доброволното деклариране на приходи и пазаруването от надеждни търговци. Чрез страниците на приходната агенция във Facebook – „Влез в час с данъците“ и „Вземи си касовата бележка“, ще бъдат разяснявани правата и задълженията на търгуващите в интернет и техните клиенти. Отделно от НАП напомнят, че ще могат да се подават сигнали, ако клиенти попаднат на некоректен търговец.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments