Най-важното през изминалата седмица: Патриарх Неофит почина, протести срещу мигрантите и консултации при Радев

0
60
Патриарх Неофит
Патриарх Неофит. Снимка: Българската православна църква

В 09:30 часа днес патриарх Неофит ще бъде изпратен в последния му земен път със заупокойна литургия. След нея ще има опело и литийно шествие до митрополитската катедрала „Света Неделя“, където той ще бъде положен – това е била волята на починалия български патриарх и Светия Синод се е съобразил с нея.

Припомняме, че патриарх Неофит почина на 78 години в Реанимацията на Военномедицинска академия в София в 22:22 часа на 13 март. Той беше хоспитализиран над 4 месеца заради белодробно заболяване. Още на другия ден тленните останки на главата на Българската православна църква /БПЦ/ бяха положени за поклонение в храм „Света Марина“ в двора на Софийската света митрополия. Там се стекоха висши духовници и представители на светската власт.

От 09:00 часа в петък започна поклонението пред Неофит в патриаршеския храм „Свети Александър Невски“.

Поклонението
Поклонението. Снимка: Владимир Шоков, БТА

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан встъпи временно във функциите на наместник председател на Светия Синод. Предстои да започне и изборът на нов патриарх. А как ще продължи той – отсега наблюдатели прогнозират, че всичко зависи от това дали църквата ще се обедини или ще има по-голямо разделение, което се видя чрез протестите и контрапротестите около избора на наследник на починалия Сливенски митрополит Йоаникий. Те възникнаха резултат на решение на Светия синод да изключи свещеници и миряни от участие в изборите за митрополити. Недоволството срещу избора, който беше проведен по тази наредба, беше на представители на Сливенската епархия. Срещу тях на контрапротест излязоха предимно хора от Пловдивската епархия. Сега най-вероятно изборът на Сливенски митрополит ще бъде отложен след вота за патриарх. Според правилата изборът на нов патриарх трябва да се проведе през следващите 4 месеца – до средата на юли 2024 г.

15 и 16 март бяха обявени за дни на национален траур. Президентът Румен Радев смени датата на връчването на проучвателния мандат на ГЕРБ за съставяне на кабинет. Според първоначалния план процедурата трябваше да е в петък, но беше преместена за понеделник – 18 март. След поклонението си пред тленните останки на патриарх Неофит, държавният глава каза:

„Кончината на патриарх Неофит е огромна загуба за БПЦ и за целия български народ. Ще го запомня като човек, като патриарх, който ни учеше на смирение и мъдрост. В тези дни на всеобщо смирение и преклонение пред неговата памет политическите страсти са неуместни и затова отлагам връчването на мандата за съставяне на правителство за понеделник от 12:00 часа.“

Същевременно през първия ден седмицата стартираха консултациите при президента с трите най-големи политически сили – ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ и ДПС. След срещите, проведени през изминалия уикенд, от първите две формации запазиха мълчание дали ще има ротация на властта или ще има нови предсрочни парламентарни избори.

ГЕРБ при президента
ГЕРБ при президента. Снимка: Президентство

Първи при държавния глава, в 09:30 часа влязоха представителките от ГЕРБ-СДС – вицепремиерът и външен министър в оставка Мария Габриел, Деница Сачева, Рая Назарян и Теменужка Петкова. Към тях Радев се обърна с думите:

„Неслучайно започвам консултациите именно с вас, като най-многочислена сила в българския парламент и като пръв мандатоносител, който носи отговорност за събитията, които предстоят. Публичната комуникация между партиите в коалицията напоследък като че ли съживи призрака на предсрочните парламентарни избори, въпреки че промените в Министерския съвет бяха предварително планирани още преди 9 месеца.“

Той попита представителите на ГЕРБ-СДС как протичат преговорите с ПП-ДБ, като Габриел му отвърна, че е необходима стабилност, но трябва да се стъпва на принципна основа. След консултациите при държавния глава вицепремиерът уточни пред журналисти, че изводът след уикенда е, че имат общи точки и различия с ПП-ДБ, но преговорите продължават конструктивно.

Втори при Радев в 11:30 часа пристигнаха представителите на ПП-ДБ в състав премиерът в оставка Николай Денков и съпредседателите на политическата формация Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов. Президентът ги попита дали ще продължават по същия път, поели преди 9 месеца или на базата на опита, който вече имат, са склонни да разгледат отношението си към партньорите и към властта.

Министър-председателят в оставка акад. Николай Денков не скри, че отношенията им с партньорите в сглобката са сложни:

„Никой не е очаквал, че ще бъдат леки и именно заради това намираме за правилен актът, че имаме сложени два документа на масата за преговорите. Защото дали ще продължим и как ще продължим ще зависи от това как ще изглежда споразумението за управление оттук нататък. Има съществен напредък за преговорите ни, но докато не е договорено всичко, нищо не е договорено. Ние продължаваме с това усилие, за да сме сигурни, че ще си струва и през следващия период, колкото и дълъг да е той. Имаше разбиране от другата страна, че тези преговори трябва да започнат с дискусия за реформите, които още не са свършени, със задвижване на контролните органи, които не работят и затова първата част от преговорите е да се изчисти това в документа. Предстои и обсъждане на възможен персонален състав на Министерския съвет, но докато не приключи този процес, няма как да се обсъждат детайли. Все пак – напредък има.“

„Искаме да се осъществи ротацията. Очакваме да намерим съгласие с ГЕРБ-СДС и това трябва да доведе до реализацията на първия мандат, това е естествено. Ако ние не намерим съгласие за първия мандат, това означава, че вероятно отиваме на избори, готови сме за това“, каза акад. Денков пред журналист след консултациите, уточнявайки, че в момента нещата вървят добре, умерен оптимист е, а по преговорите е имало спорни моменти, така че разговорите продължавали.

ПП-ДБ при президента
ПП-ДБ при президента. Снимка: Президентство

В 14:00 часа и представители на ДПС влязоха при президента за консултации. Във вторник премина и вторият кръг от консултации, като при държавния глава пристигнаха представители на „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. И трите формации смятат, че ще е по-добре за България, ако се отиде на нови предсрочни избори.

„Безвремието, в което е изпаднала нашата държава, убива България с темпове от около 80-70 000 души на година. Това политическо статукво, този политически модел, олигархично посланически, ако мога така да го формулирам, не просто е вреден за държавата, той убива държавата. Ето защо в тази ситуация, меко казано предсрочните избори са задължителни и наложителни“, заяви Костадин Костадинов и след това отправи обвинения към Радев, че и също има вина за ситуацията в България, заради референдума за българския лев. Държавният глава отрече и подчерта, че това е „абсолютно невярно“. Той изтъкна:

„Без решение на НС аз не мога да подпиша указ за референдум. Крайно време е да се спрат тези спекулации.“

Същевременно Корнелия Нинова заяви: „Това правителство и това мнозинство са вредни за държавата. Агонията, в която вкараха България, може да се прекрати само с предсрочни избори.“

„В този парламент няма никакъв смисъл и най-добре да отидем на предсрочни избори. Те разсъждават само с хора – къде е мой човек, къде не е. Липсва политическа мисъл“, каза от своя страна Тошко Йорданов.

В сряда в кулоарите на парламента стана ясно, че от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, че има напредък в преговорите за ротация – обсъждали се кадрови въпроси.

Седмицата бе белязана и с недоволство заради случилите се в столицата в рамките на 48 часа три конфликта, в които участват чужди граждани. Вследствие на това във вторник се проведе протест в столичния квартал „Овча купел“. Протестиращите имаха няколко искания, сред които са за постоянно полицейско присъствие, изграждане на цялостно видеонаблюдение в квартала, мигрантите да спазват пропускателния режим в центъра, както и поетапното изместване на бежанския център от района.

Нападение
Нападение. Снимка: ВМРО

Същевременно униформени прогнозираха, че предложението за изменения в закона, според които МВР ще охранява шестте центъра за мигранти на Държавната агенция за бежанци, може да отнемат години. Те поясниха, че за да работи такава мярка, ще се наложи да се командироват служителите от други структури на полицията в страната. Същевременно частните фирми, които сега охраняват центровете, казват, че тяхната функция трудно ще бъде поета от полицаи.

В сряда вътрешният министър Калин Стоянов увери от парламента:

„Няма засилен миграционен натиск. Напротив, има трайна тенденция за намаляване на миграционния натиск и това мога да го споделя с цифри. От началото на тази година до момента имаме предотвратени 5200 опита за незаконно преминаване на българо-турската граница. За същия период на миналата година те са 15 600, разликата е 3 пъти. Отделно от което задържанията във вътрешността на страна от началото на година до момента са 260, а за същия период на миналата година те са 1260. Тези цифри много красноречиво показват, че ние се справяме с миграционния натиск.“

В четвъртък главен комисар Живко Коцев заяви пред Столичния общински съвет: „Нашите анализи сочат, че инцидентите от 6 и 8 март имат криминален характер. Това не са престъпления на етническа основа или провокирани от ксенофобски настроения.“

В крайна сметка в петък беше решено МВР да охранява териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците.

В последния работен ден от седмицата се проведе и извънреден Конгрес на Българския футболен съюз. По време на него Георги Иванов-Гонзо беше избран за президент на сдружението, като той получи подкрепа от 235 делегати, имащи право на глас, докато за Димитър Бербатов своя вот дадоха 181.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments