Надпревара в САЩ: Скритите уязвимости на Тръмп и Байдън

0
34
Джо Байдън/Доналд Тръмп
Снимка: Facebook

Това е дългоочакван реванш. Доналд Тръмп и Джо Байдън преминаха активно през събитията, част от така наречения „супер вторник“, като с лекота елиминираха най-близките си претенденти и се изкачиха до предизвикателството на своите номинации, пише „Politico“.

Въпреки това, докато гласуването, проведено вчера, напомняше за влиянието, което двамата мъже имат върху своите партии, то също така предостави най-добрия поглед върху слабостите на всеки от кандидатите, които биха могли да им попречат в надпреварата за победата на общите избори – от борбата на Тръмп да спечели подкрепа сред добре образованите избиратели от предградията до протестните гласове, насочени срещу Байдън и политиката му в Близкия изток, в места с демократични нагласи като Минесота.

Перспектива за общите избори

Ако вчерашният ден е затвърдил някакъв извод, той е, че всеки шанс Тръмп или Байдън да не преминат успешно през първичните избори се е превърнал в материал за фантастичен сценарий. Въпреки това, голяма част от гласоподавателите и в двете партии не се радват на така чакания реванш, показват социологическите проучвания. И сега те ще трябва да свикнат с това.

„Изборът в момента не е голям. Предпочитам и двамата да не се кандидатират“, споделя един от членовете на Демократическата партия в един от щатите, където е била проведена надпреварата в така наречения „супер вторник“. Мъжът настоява за анонимност, тъй като не е упълномощен от екипа на Байдън да говори.

Докато на избирателите на демократите все още не е предложена убедителна алтернатива на настоящия президент, същото не може да се каже твърдо и републиканците, където електоратът имаше реална алтернатива за по-добър избор. Макар че Ники Хейли изгуби позиции почти навсякъде, в някои щати тя все пак успя да си извоюва 30 и повече процента от гласовете.

„По-голямата част от гласовете в подкрепа на Хейли всъщност са насочени срещу Тръмп“, казва Майк Мадрид, републикански стратег и съосновател на проекта „Линкълн“.

И Тръмп, и Байдън ще трябва да се преборят с независимия кандидат Робърт Ф. Кенеди-младши, който сега заплашва да влезе в избирателните списъци в цели шест щата, като в много от тях напрежението е голямо. От екипа му обявиха вчера, че вече са налице достатъчно подписи, за да влезе в избирателната листа в Невада. Твърди се още, че той вероятно ще бъде включен и в бюлетините и в Аризона, Южна Каролина и Джорджия, въпреки че само висшият изборен служител в Юта е потвърдил, че Кенеди ще бъде включен в бюлетината през ноември. И двамата кандидати на основните партии в страната ще трябва да се изправят пред електорат, който от самото начало на надпреварата изрази желанието си да подкрепи нови лица. Подобно на 2016 г., така наречените „двойни хейтъри“ – дял, съставляващ приблизително 17% от избирателите, които не харесват и двамата кандидати, ще бъдат определящата демографска група през 2024 г., предупредиха анализатори.

Републиканците могат да си имат проблем с Тръмп след гласуването

Републиканският лейтенант губернатор Марк Робинсън вероятно не би бил първият избор на Републиканската партия за губернаторската надпревара в Северна Каролина, като се има предвид съпричастността му към Тръмп и дългия списък със скандали. Все пак, той е любимецът на голям брой консерватори и до момента не се е сформирала сериозна, организирана операция, която да му се противопостави, което предизвика недоволство от страна на Бил Греъм – бизнесмен, който наля милиони собствени пари в първичните избори с очакването, че ще получи силна подкрепа.

От резултатите на Колорадо до Вирджиния се вижда ясно, че проблемите на Републканската партия само ще се изострят от липсата на подкрепа за Тръмп в предградията. Във Вирджиния бившият президент загуби от Хейли в предградия като Александрия и Арлингтън, както и в столицата на щата Ричмънд и град Шарлотсвил, където се намира Вирджинският университет.

Тръмп изглежда си е поставил за цел да превърне Републиканската партия в партия на работническата класа, а през ноември ще може да се разбере дали размяната на подкрепата на гласоподаватели от белите якички с подкрепа на такива със сини якички е печеливша стратегия в щати с колебливи резултати.

Трудности за Байдън

Джейсън Палмър, неизвестен досега бизнесмен от Мериленд, отне подкрепата на Американска Самоа от Байдън, като събра 51 гласа срещу 40 за президента, без дори да е стъпвал на островната територия. По този начин той попречи на Байдън да спечели мнозинство там.

В Минесота, която не е избирала републиканец за президент от избирането на Ричард Никсън през 1972 г., Байдън претърпя по-малко изненадващ, но по-застрашителен неуспех. Подобна е и ситуацията в Мичиган, където той спечели едва 19% от гласовете при преброени 89%. Политически значимото сомалийско население на щата упрекна открито Байдън за начина, по който е реагирал на войната между Израел и „Хамас“. През есента обаче настоящият държавен глава едва ли ще може да си позволи подобна липса на подкрепа в ключовия щат за изборите щат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments