Над 10 000 души публика на третия кръг от републиканския шампионат по мотокрос край Кортен

0
861
Мотокрос Киппен
Снимка: БФМ

Над 10 000 души се насладиха на зрелищните състезания от Гран При Киппен 2020 – 3-ти кръг от Републиканския шампионат по мотокрос. Надпреварата се състоя през изминалия уикенд (5-6 септември), а стартовият списък наброяваше 97 състезатели, съобщиха от Българската федерация по мотоциклетизъм (БФМ). Състезанието се организира от местния мотоклуб СК Киппен МХ Рейсинг Тийм и Централата и се провежда за пръв път след близо 28 години прекъсване.

Приз за отлична организация и чудесно ново трасе получи собственикът на СК Киппен МХ Рейсинг Тийм Красимир Иванов. Той му бе връчен лично от президента на БФМ Богдан Николов за добре свършената работа по изграждането на мотополигона край с. Кортен (Община Нова Загора).

Какво се случи в отделните класове?

При най-малките в клас МХ50 двойна победа записа Никола Мутафчиев (СК Панчо Рейсинг Тим, КТМ, 50 т.), който остави след себе си Кристиян Ангелов (МСК М6 Yamaha Рейсинг Тим, КТМ, 44 т.) и класиралия се на третото място Николай Павлов (МСК M6 Yamaha Рейсинг Тим, Husqvarna, 40 т.).

При 65 сс машини първа позиция с два убедително спечелени манша зае Венцислав Тошев (СК Мото Спорт Варна, КТМ, 50 т.). На второто място се нареди младата надежда на МСК М6 Yamaha Рейсинг Тим Дани Цанков (Yamaha, 44 т.). Трети стана Мартин Лалев (МСК Севлиево, КТМ, 40 т.).

Подобна беше ситуацията и при 85 кубиковите мотоциклети, където Християн Георгиев (СК Мото спорт Варна, КТМ, 50 т.) се представи безапелационно и водеше конкуренцията от началото до края на обиколките в двата манша. До него на подиума застанаха Мирослав Димитров (СК Киппен МХ Рейсинг Тим, Yamaha, 44 т.) и Живко Иванов (Елхово Рейсинг клуб, КТМ, 40 т.).

Изключително интересни състезания направиха пилотите в клас МХ2. Лидерът Николай Малинов (СК Киппен МХ Рейсинг тим, КТМ) поведе в първия манш, следван от съотборника му Жулиян Георгиев (Kawasaki). При опит да изпревари Малинов, Георгиев беше бутнат от Хакан Халми (КТМ). Състезателят на МСК Севлиево 2004 не се отказа да преследва Малинов, изпревари го при успешна атака в края на манша и финишира първи с 10.227 секунди аванс. При падането Георгиев трябваше да наваксва от 7-8-ма позиция, но успя да се справи и допълни топ 3.

Снимка: Фейсбук

Във втория манш Халми даде газ още от старта и не допусна да бъде достигнат до финала, печелейки заслужено победата и първото място с 50 т. в крайното класиране за кръга. Зад него обаче двамата състезатели на СК Киппен МХ Рейсинг Тийм малинов и Георгиев направиха страхотно шоу за публиката с атрактивно каране и многобройни разминавания. В крайна сметка Малинов грабна среброто с 44 т., а Георгиев – бронза (40 точки).

В клас MX2 Junior челната тройка оформиха Малинов (50 т.), Георгиев (44 т.) и Алекс Димитров (Мото Спорт Варна, КТМ) – 38 т.

Звездата на НСА Мотор Спорт Майкъл Иванов (КТМ) продължи с безупречното си представяне в клас МХ1 от началото на сезона и в Кортен. Майкъл завърши и в двете пробягвания с изключителна лекота, пресичайки първи финалната линия с разлики над минута и половина от конкурентите си и заслужен пълен актив от 50 т. На подиума в в тази категория се качиха още Георги Георгиев (СК Киппен МХ Рейсинг Тим, Suzukiр 44 т.) и Любомир Васев (СК Киппен МХ Рейсинг Тим, Yamaha). В

В клас МХ на стартовата бариера се наредиха 22 пилоти. Заслужен успех и в двата манша извоюва Григор Царев (JRC Моторспорт 2020, КТМ, 50 т.). На второто място завърши Юлиан Райчев (СК Панчо Рейсинг Тим, Kawasaki), а на третото – Людмил Александров (МСК М6 Yamaha Рейсинг Тим, Yamaha) с 40 т.

Състезателите от клас MX S, които имат навършени 45 години, караха отделно. Купата за първото място, благодарение на двойната победа, спечели Васил Стоянов (СК Киппен МХ Рейсинг Тим, Honda, 50 т.). Втори и трети в крайното класиране завършиха Калчо Димов (МСК Диана Рейсинг, Kawasaki, 37 т.) и Атанас Петров (АМСК АИТ Рейсинг Тим, КТМ, 35 т.).

Следващият кръг от календара на Републиканския шампионат по мотокрос ще бъде на 3 и 4 октомври в Троян.