Мониторинговата група в ЕП: Не получихме отговори от Иван Гешев

0
21
Елена Йончева
Снимка: Facebook

Мониторинговата група за върховенството на закона към Европейския парламент е останала разоравана от проведената среща с главния прокурор Иван Гешев. Евродепутатите не са получили отговори на въпросите, които са поставили, стана ясно на брифинг след двудневното им посещение в България. 

„Ние сме тук в България, защото има системен проблем, свързан с върховенството на закона, а именно с корупцията и свободата на медиите. Най-важното е, че успяхме да обърнем вниманието на евродепутатите към страната ни. Когато станах евродепутат и говорех, че има мафия, никой не ми обръщаше внимание. Стигнахме до тази точка, в която вече нещо трябва да се направи“, обяви Елена Йончева, която е член на групата. 

Тя припомни, че евродепутатите първо са посетили Малта и Словакия, където има убити журналисти. И допълни:

„В България системно убиваме журналистика. Днес ние в класацията даже не сме в Европа. Ние сме между Бразилия и Малайзия. Ние знаем каква е причината, знаем политическия натиск. Тези констатации може да ги четете и в докладите на ЕК и на Съвета на Европа. Това не може да се отрича и нашата задача е не да правим разследване, а да констатираме фактите и да предизвикаме дебат в България и ЕК и да помогнем да се вземат такива законодателни мерки, които да помогнат на България. В областта на медиите ние предвиждаме да има средства за разследваща журналистика. Предвиждаме да има законодателни промени. По отношение на европейското финансиране, то трябва да е прозрачно и да се създават зависими медии, които се превръщат в пиар агенции. През последните 10 години тези средства се разпределяха непрозрачно. Това не трябва да го допускаме, независимо кой дойде на власт. И вторият голям проблем е корупцията, защото ако България не се справи с този проблем, ще продължи да бъде бедна държава със зависими медии.“

Тя подчерта, че Планът за възстановяване дава невероятен шанс на България това да се случи – да помогнем на средния бизнес, да имаме добро образование и здравеопазване. Но нито медиите, нито бизнесът ще имат добро финансиране. Евродепутатите имали надежда, че това ще се случи. Те са провели среща с президента Румен Радев и били на мнение, че страната е тръгнала по правилния път

Ръководителката на делегацията София ин’т Велт отговори на въпрос за смазването на малките медии от големите мастодонти каза, че има съдебни производства, които в някои държави се използват за оказване на натиск върху журналистите. И даде пример с журналистка от Малта, която е била съдена многократно, както и членове на нейното семейство. А впоследствие е била убита

„Ако малките медии не могат да работят, то мастодонтите ще ги изтласкат от пазара. Но решението не е само субсидия. Въпросът е, че не бива да има мастодонти, това е проблемът. Затова ние се занимаваме с въпроса за собствеността. Има страни, в които положението е много по-добро. България сега е на 112-то място, но преди беше на 34-то. Няма никаква причина да не се върне там. Но има поставени лица, които използват собствеността на медиите за своите цели. Парите за реклама също не трябва да се използват като средства за изтласкане на журналисти“, каза тя. 

Ин’т Велт посочи, че основните проблеми, с които са се сблъскали са корупцията, медийната свобода, заплахите и полицейското насилие, както и дискриминацията.

„През тези два дни видях, че има решителност. Има надеждни, светсни хора, които са готови да градят българското общество. Аз знам, че вие не вярвате толкова. Не е лесен пътят, но Малта и Словакия вече са тръгнали по този дълъг път. Напредък има. Преди три години и половина се срещнахме с главния прокурор и специалния прокурор на Словакия и положението беше като тук. Не разследваха корупция и измами. Но преди няколко седмици специалният прокурор на Словакия беше осъден на 14 години лишаване от свобода“, обяви още тя. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments