Молдова провежда избори, които противопоставят реформисти и проруски представители

0
28
Гласуване
Гласуване. Снимка: ЦИК, Facebook

Молдовските избиратели излизат до урните този уикенд на предсрочни парламентарни избори, които могат да решат дали бившата съветска република напълно приема прозападните реформи или удължава политическата задънена улица под силното руско влияние, пише “Асошиейтед прес”.

Страната без излаз на море от 3,5 милиона души население – най-бедната в Европа, затисната между Румъния и Украйна – през последните години влизаше от една политическа криза в друга, преследвана от нестабилност и заседнала в геополитически капан между прозападните и проруските сили.

Въпреки че Молдова подписа договор с Европейския съюз през 2014 г. за установяване на по-тесни политически и икономически връзки, неистовата корупция и липсата на реформи пречат на развитието на страната и понякога предизвикват силна критика от Брюксел. Анализаторите казват, че изборите в неделя могат да се окажат решаващи за бъдещето на Молдова, която е получила независимост през 1992 г., но е видяла широко разочарование от постсъветската политика и изселване на стотици хиляди граждани, търсещи по-добро бъдеще в чужбина. Юлиан Гроза, изпълнителен директор на мозъчния тръст на Института за европейска политика и реформи, базиран в Кишинев, заяви пред “Асошиейтед прес”:

“Тези избори са от решаващо значение за бъдещото развитие на Молдова. Това е основно борба между действащите клептократи и новите прореформени елити, желаещи и готови да почистят системата от корупционни практики.”

Над 3 милиона регистрирани избиратели ще дадат гласа си в неделя за една от повече от 20 регистрирани партии, но се очаква само четири от тях да стигнат до 101-местния законодателен орган. Основната битка ще бъде между прореформаторската Партия на действие и солидарност (ПАС) и приятелски настроен към Москва блок, съставен от комунистите и социалистите, начело с двама бивши президенти.

Настоящият президент на Молдова Майя Санду, която преди беше начело на прореформения блок, каза на избирателите, че “това е нашият шанс да прочистим политическата класа”. Тя форсира изборите през април, като разпусна парламента, малко след като най-висшият съд на Молдова премахна извънредното положение, наложено за борба с пандемията от коронавируса. 49-годишният бивш служител на Световната банка заяви в онлайн публикация:

“Вие решавате кой ще бъде част от следващия парламент и правителство. От вас зависи колко бързо можем да спасим страната от корупция и бедност.”

Последните парламентарни избори в Молдова през 2019 г. доведоха до поредица от неудобни коалиции и от време на време безизходица в парламента. Санду принуди провеждането на извънредния вот, като два пъти номинира кандидати за министър-председатели, които едва ли ще бъдат одобрени от парламента, който след това трябваше да бъде разпуснат съгласно Конституцията. Сега тя се стреми да надгради президентската си победа миналия ноември, като осигури ясно прореформено правителство, с което може да работи.

Игор Додон, бивш президент на страната с установени тесни връзки с Русия, победи Санду в президентския балотаж миналата година. Той предупреди за нестабилност, ако реформистите поемат властта в страна, все още недоверителна към промени, съобразени със западните ценности. Додон, чиито партийни кампании за високи социални разходи и традиционни семейни ценности, по-рано тази седмица каза:

“Само нашият екип е в състояние да сложи край на хаоса в страната, да осигури социална защита на хората, да възстанови икономиката, да укрепи държавността.”

Последните социологически проучвания доведоха до про-Sandu PAS партията, но резултатът може до голяма степен да зависи от избирателната активност сред повече от 200 000 гласоподаватели в диаспората в Молдова. Раду Магдин, анализатор в Smartlink Communications, коментира, че силната избирателна активност вероятно ще означава силна подкрепа за реформистите. Той потвърди:

“Основният въпрос, който може да обърне всичко, е мобилизацията.”

Светлана Еремка, 40-годишна дизайнерка, която живее в Есекс, Великобритания, се надява тези избори да донесат “ново начало”. Тя заяви:

“Нашата нация се бори през последните 30 години или малко повече, с малък успех … това е много работа и изисква всеки от нас да участва и да помогне за изграждането на нова система.”

Еремка добави, че се надява много молдовци учениците, живеещи в чужбина, да могат да се върнат назад и “да вярват, че има светло бъдеще … не само за малкото представители на елита, но и за по-голямата част от населението”.

Европейският съюз е определил пакет за възстановяване на Молдова за 600 милиона евро (710 милиона долара), с който се цели да се помогне на икономиката на страната да се възстанови от пандемията и да стимулира инвестициите. Брюксел обаче предупреди, че парите са обусловени от съдебна и антикорупционна реформа.

В индекса за възприемане на корупцията на Transparency International за 2020 г. Молдова се класира на 115-то място от 180 държави, като първото място е най-малко корумпираното. Сабин Руфа, 20-годишен студент от университета Уорик в Обединеното кралство, вярва, че тези избори идват в “решаващ момент” в демократичната история на страната му. Той коментира следното:

“Смятам, че тези избори са може би най-важният крайъгълен камък през последните 10 години, особено за прогресивните хора, които желаят Молдова да се развива в съответствие с демократичните стандарти и институции. Надявам се, че след още 10 години ще погледна назад към тези избори, знаейки, че това беше повратна точка.”

И още: “С всичките си несъвършенства Молдова е мястото, където искам да изградя бъдеще за себе си, за семейството си и за сънародниците си.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments