Млади български изобретатели усвояват инженерна роботика и приложно програмиране

0
78
Роботика
Снимка: Byala Robots Club, , Фейсбук

Младежи трупат знания по инженерна роботика и приложно програмиране в школа в Еленския Балкан. За осен години в летните академии в село Мийковци са обучени над 800 студенти и ученици от VII до XII клас. Курсовете са посветени на високите технологии, инженерното майсторство и софтуерната изобретателност. Управителят на Клуб “Роботи-Бяла“ и лектор в летните академии Антон Анчев коментира пред „Труд“:

Ежегодната инициатива е на Клуб “Роботи-Бяла“ съвместно с фондация „Университет за деца“. С помощта на опитни инженери всеки участник програмира микроконтролери Arduino и конструира роботи с различно предназначение. В процеса на обучение се използват най-актуалните сензори и електронни елементи. Подготовката включва запознаване с разнообразните науки, на които се гради роботиката (STE(A)M-базирано обучение) – математика, физика, програмиране и електроника. Занятията се състоят от теоретична и практическа част. Теоретичната подготовка е сведена до необходимия минимум, докато при практиката се развиват умения за работа с хардуер, приложно програмиране и осъществяване на комуникация между модули. Организират се робосъстезания, походи в планината, прожекции на документални филми и обсъждане на научни казуси.“

По време на летните курсове учениците са изработили общо над 50 роботизирани системи с реално приложение. При всяка лятна академия младежите реализират около 6 проекта. С разработките си младите изобретатели участват в международни състезания. Сред изделията са робот, който следи за линия при движението на автомобили. Възпитаниците на школата са разработили метеостанция, система за автоматизирано отглеждане на зеленчуци с осигуряване на необходимата температура, влажност, светлина в помещението, пречиствателна станция на вода от кладенец. Анчев споделя:

„Участниците в летните академии прилагат и развиват концепцията си за обучение на младежи с афинитет към техническите познания. Летните академии са по една седмица с пълен пансион и са програмно и материално обезпечени. В школата има занятие за кариерно развитие, като обучаемите се запознават с професии като програмист, системен програмист, приложен програмист, софтуерен инженер, инженер по автоматика и мехатроника, инженер по автоматизация и процеси на управление, инженер по автоматизация и компютърни системи за управление.“

Курсът е 4-годишен и се набляга на приложното програмиране на софтуер като модела на работа е същият както в софтуерните фирми – проектно ориентиран модулен тип на разработване на софтуер, който е екипно ориентиран. Следващото ниво е „Програмисти“, в което момчетата и момичетата от VI до IX клас надграждат знанията си. Успешно завършилите втория етап, преминават в курса за напреднали, който е за ученици от IX до XII клас. Те усвояват различните видове комуникация между микроконтролерите и web базирани платформи с възможност за тяхното интегриране. Управителят на клуба уточнява:

Изучават се WiFi и Bluetooth комуникации между микроконтролер и мобилно устройство-телефон, таблет, лаптоп. Научават се да създават графичен потребителски интерфейс за извеждане на данни от сензорите на микроконтролера на мобилно устройство. Добиват умения да интегрират устройства в платформата NodeRed.“

Достигналите последното ниво „Инженери“ усвояват принципа на работа и начина на програмиране в web среда на индустриални PLC-програмируеми логически контролери на водещи български и западни фирми. Обучението е професионално проектно ориентирано, като темите на проектите са индустриално свързани.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments