Мирчев: Правителството се е отметнало и не е премахнало неадекватните промени в Наредба Н-18

0
210
Ивайло Мирчев
Снимка: Ивайло Мирчев, Facebook

Правителството се е отметнало от обещанието си да премахне неадекватните промени в Наредба Н-18, която в този си вид е бич за повечето бизнеси, разкри в своя Facebook профил Ивайло Мирчев, IT специалист и член на „Демократична България“. Според него това е поредният удар за бизнеса у нас, нанесен му от правителството.

„Наредбата е подготвена зле, несъобразена с предложенията на компаниите и браншовите асоциации.“

Мирчев припомня, че преди 2 месеца са предложили правителството да компенсира всички фирми, които вече са направили разходи за синхронизиране на работата си с Н-18.

„Борисов не се съобрази с предложението ни и предпочете да се отметне (за пореден път) от обещанието си и все пак Н-18 да влезе в сила. Резултатът от това ще бъде хаос в бизнес отношенията, произвол на НАП, спъване на работата на много компании, които не са ресторанти (защото наредбата е писана от МФ тъкмо за тях).“

„Когато държавата няма капацитета да подпомага работата на фирмите, е по-добре да ги остави да се развиват, като внимава поне да не им пречи.“

Мирчев споделя още, че през изминалите 2 години от „Демократична България“ няколкократно са предлагали конкретни решения за това Н-18 да заработи адекватно, без да бъде пречка за компаниите.

„Нито едно от нашите предложения не бе прието, нито дори обсъдено. Тези хора са некадърни да управляват страната и трябва да си ходят. Оставка.“

Традиционният тазгодишен ремонт на данъчните закони влезе в решителната си фаза. Народните представители от парламентарната Комисия по бюджет и финанси приеха на първо четене текстовете, внесени от Министерски съвет в деловодството на НС вчера. Именно краткият срок, с който народните представители разполагаха, за да се запознаят с измененията в ЗДДС разгневи опозицията. Депутатът от БСП Румен Гечев попита:

„Така ли ще я караме? Да не сме в Ангола? Какво правихте цял месец.“

Най-важното изменение, което касае стотици фирми е, че спорните корекции в Наредба Н-18 за касовите апарати ще бъдат пожелателни. Това се случва, след като в началото на тази година след обществено недоволство бившият вече финансов министър Владислав Горанов отложи с половин година приемането на промените в наредбата, които трябваше да влязат в сила на 31 януари тази година. В крайна сметка срокът беше удължен до края на 2020 г., пише „Investor.bg“.

Наредбата създаде сериозни проблеми на бизнеса в страната. Обемът на текстовете е над 250 страници, предложенията за промени бяха десетки, а много компании вече инвестираха огромни средства, за да отговорят на изискванията за софтуер. Настоящата промяна, ако бъде подкрепена и на второ четене, ще сложи край на 2-годишната драма с опитите за затягане на контрола върху отчитането на търговските обороти, които изведоха фирми и на протести. От записаното в мотивите към ЗДДС става ясно, че към този момент изискванията към софтуера за управление на продажбите в търговски обект пораждат затруднения, противоречия и пречки за бизнеса. По време на днешното заседание от финансовото министерство уточниха:

„Същевременно, следва да се има предвид, че много голям брой търговци са привели използваните от тях софтуери в съответствие с нормативните изисквания на закона и Наредба № Н-18, направили са инвестиции и използват тези софтуери в търговските си обекти. Премахването въобще на възможността за използване на такъв софтуер при отчитането на извършените доставки и продажби би обезпредметило разходите и усилията, добросъвестно направени от търговците за въвеждането и използването на софтуера.“

Заради това вносителите предлагат мярката, свързана с използването на софтуер за управление на продажбите в търговския обект (СУПТО), да бъде запазена, но като доброволна и вариант за избор от страна на търговеца, а не като задължение. Директорът на дирекция „Данъчна политика“ Людмила Петкова обясни, че ще има облекчения за хора, които доброволно използват софтуеравъзможност за ускорено възстановяване на данъчен кредит, неналагане на принудителна административна мярка „запечатване на търговски обект”.

Според Генчев този подход е несериозен и заяви:

„Накарахте фирмите да инвестират милиони и сега ще ги похвалите публично, че са се прецакали. В същото време тези, които не приведоха дейността си спрямо наредбата, сега много се смеят и пестят солидни разходи.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments