Министър Стойчева представи възможностите за инвестиции у нас пред около 50 турски компании

0
33
Работна среща
Работна среща. Снимка: МИР

Възможностите за инвестиции в България представи министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева пред около 50 представители на турски компании. Тя и изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции /БАИ/ Мила Ненова участваха в Истанбул в среща с турския бизнес по покана на Турско-българския бизнес съвет към Съвета за външноикономически връзки на Турция /DEİK/. В дискусията, която се проведе вчера, се включи и генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев.

Министър Стойчева подчерта традиционно добрите търговско-икономически отношения между България и Турция – стокообменът през 2022 г. възлиза на над 7 млрд. долара, а турските инвестиции у нас са за над 3 млрд. долара.

„България е атрактивна за инвестиции благодарение на макроикономическата и финансовата й стабилност. Правителството полага целенасочени усилия за подобряване на инвестиционния климат в страната“, заяви министър Стойчева, очертавайки мерките, по които Министерството на иновациите и растежа /МИР/ работи за оптимизиране на административните процедури и повишаване ефективността на финансовите насърчителни мерки за инвеститори чрез промените в Закона за насърчаване на инвестициите, които предстои да бъдат разгледани. Обсъдена беше и новата методология, която МИР разработва, за насърчаване на стратегическите инвеститори и законодателните промени за скрининг на инвестициите.

Сред приоритетите на министерството е привличането на високотехнологични инвестиции и развитие на научната и развойна дейност. Иновациите ще изведат България на световната карта на държавите с най-добре развити технологии“, изтъкна Стойчева.

МИР идентифицира 5 области за интелигентна специализация, в които насочва усилията си, заяви министър Стойчева и уточни кои са:

  • информационни и комуникационни технологии;
  • мехатроника и микроелектроника;
  • индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
  • креативни и творчески индустрии;
  • кръгова и нисковъглеродна икономика.

„Редица големи компании избират да инвестират в създаването и развитието на развойни центрове в България, заради инфраструктурата и талантите. България е на трето място по ИТ специалисти. Имаме огромен потенциал, който трябва да бъде насърчен“, подчерта министърът на иновациите и растежа.

Тя представи още финансовите инструменти, които управлява Министерството на иновациите и растежа. Стойчева подчерта, че финансовият ресурс, с който разполага министерството, насърчава бизнеса в страната да внедрява иновации и да увеличава производството. Като пример министърът посочи, че по двете европрограми, които МИР управлява, средствата са над 5 млрд. лв.

„България е наш стратегически партньор и вратата на Турция към Европа“, заяви председателят на Турско-българския бизнес съвет към Съвета за външноикономически връзки на Турция /DEİK/ Зеки Саръбекир. По думите му, страната ни има логистичен потенциал и информационна инфраструктура, която подпомага търговските потоци и разкрива нови възможности за сътрудничество.

Изпълнителният директор на БАИ Мила Ненова подчерта, че България и Турция могат да си сътрудничат, като се възползват от стратегическото си местоположение.

„По този начин ще укрепим собствените си икономики и ще допринесем за по-стабилно бъдеще за региона“, каза още Ненова.

Ненова обясни с подробности какви са възможностите и перспективите за инвестиции в страната ни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments