Мими Христова ликува с титла на плажна борба в Констанца

0
43
Мими Христова (вляво) и София Георгиева във финалната битка
Мими Христова (вляво) и София Георгиева във финалната битка. Снимка: Българска федерация по борба

Мими Христова спечели във финалния турнир от световните серии по плажна борба в румънския град Констанца. Състезанието беше чудесна проверка преди световното първенство в зала, което ще бъде след седмица в Белград, посочват от Българската федерация по борба.

За боркинята ни това е втора титла този сезон след тази в Мадрид на закрито през юли. Тя се върна към международните състезание след едногодишна пауза, в която лекува травма. А на турнира в Констанца в българския финал при 70-килограмовите Христова победи съотборничката си София Георгиева с туш за 9 секунди.

Преди това и двете записаха по 5 победи. Христова не даде точка на противничките си, като в първите две срещи срази представителките на домакините Есмералда Катарджиу (3:0) и Паола Ротару (3:0), след това тушира туркинята Фатидже Текин, а на полуфинала се справи и с София Георгиеватъркинята Агаро Папавасилиу с 3:0.

София Георгиева, бронзова медалистка от европейските олимпийски игри през 2019-а, също бе убедителна, като даде само 1 точка на съперничките. На старта се справи с индийката Соника Хоода с 2:1, след това преодоля французойката Каролине Барбит – 3:0, после тушира Мими Христоваза 9 секунди украинката Юлия Малик. Последваха победи над Адина Ирима (Румъния) с 3:0, а на полуфинала се наложи с 3:0 над французойката Виктория Фелхо.

В категория до 50 кг Миглена Селишка, сребърна медалистка от първите световни плажни игри в Катар през 2019-а, не успя да стигне до отличията след три победи и загуба от бъдещата шампионка Стефани Прицепути (Румъния) с 1:3.

При мъжете Георги Иванов се окичи с бронз. В малкия финал в тежка категория над 90 кг бронзовият медалист от 2022 до 20 г. в зала се наложи над Василе Карас (Румъния) с 3:1, когото победи и в групите (3:0). А по пътя до подиума младият национал постигна още две победи, включително и над опитния Рарес Кинтоан (Румъния), участник на олимпийските игри Пекин 2008 и Лондон 2012.

Другите български представители не успяха да стигнат до отличията – Борислав Колев (70), Димитър Ангелов (80) и Илия Христов (90 кг).

За призовите места се състезаваха 121 спортисти от 19 страни. Гост на надпреварата бе президентът на световната федерация Ненад Лалович (Сърбия).

Ден преди това Калоян Атанасов извоюва бронз в категория до 70 кг на световното първенство за юноши до 17 години, което също бе в Констанца.

Очаква се плажната борба да бъде сред демонстративните спортове на олимпийските игри Париж 2024.