Миграцията в Европа: ЕС разкрива задължителни правила в тази област

0
363
Миграция
Снимка от Pixabay

Европейският съюз планира да изготви нови и задължителни мерки за контролиране на миграцията, която заплашва единството на блока от няколко години насам. Очаква се пактът за миграция, подкрепян силно от Германия, да осигури финансиране за държавите-членки в замяна на приемането на бежанци. Планирано е също така новите мерки да бъдат фокусирани и върху начините, по които държавите от ЕС ще си споделят тежестта на задачата да приемат на своите територии търсещите убежище.

Още от първия сериозен приток на мигранти и бежанци през 2015 г., които прииждаха главно през Италия и Гърция, стана ясно, че 27-те държави в ЕС реагират по различен начин на проблема. Италия и Гърция обвиниха по-богатите северни страни, че не са успели да направят достатъчно, като междувременно редица други страни от Централна и Източна Европа открито се противопоставиха  на идеята да поемат големите групи мигранти.

От какво се състои планът?

Така нареченият „Задължителен механизъм за солидарност“ ще задължи всяка държава-членка да приеме определен брой бежанци в замяна на отпуснатите суми от 10 000 евро за възрастен и 12 000 евро за дете без придружител.

Новият пакт, срещна подкрепа най-силно от Германия и канцлера Ангела Меркел, беше предложен след пожарите на територията на гръцкия остров Лесбос, които оставиха над 12 000 мигранти и бежанци в бедствено положение. Пожарите, които унищожиха претъпкания мигрантски лагер „Мория“, принудиха европейските държави да призоват за по-решителни действия и да приемат тези, които са останали без дом.

Няма лесно решение за толкова продължителна криза

От всички проблеми, налегнали Европейския съюз, нито един не е по-дълготраен и належащ от миграцията. Търсенето на решения започна още преди 2015 г., когато милиони мигранти, бежанци и търсещи убежище пристигнаха на територията на европейските държави.

Споразумението през 2016 г., по силата на което Турция се съгласи да приеме част от потока мигранти и бежанци в замяна на солидни суми в брой, сега доведе до напрежение. При настоящата ситуация страните от ЕС, към които пристигащите се насочват първоначално – главно Гърция и Италия, поемат по-голямата част от тежестта.

Последната стъпка на ЕС за овладяване на проблема изглежда ще се състои в още един опит за задължително споделяне на отговорността, насърчено от плащания в брой за всички държави-членки, които приемат мигранти. Полша и Унгария обаче решително се противопоставяха на подобни планове в миналото. Понастоящем също е малко вероятно финансовият стимул или плановете на ЕС за по-бързо разглеждане на молбите за получаване на убежище да променят позицията им. Ето защо, когато еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон заяви, че „никой няма да бъде доволен“ от тези нови мерки, тя подчерта че е нужен компромис който трябва да постигне в обстановката на хуманитарен дълг и политическа реалност. Освен това тя изтъкна и трудностите, с които ще се сблъска съюзът при овладяването на тази дълготрайна криза.

По-рано този месец Германия заяви, че 10 европейски държави са се съгласили да приемат 400 непридружени непълнолетни лица, избягали от пожара в лагера „Мория“. По-голямата част от тях ще бъдат изпратени в Германия и Франция. Очаква се обаче мерките, обявени днес, да очертаят рамките на един по-официален процес за споделяне отговорността за мигранти и бежанци, които пристигат в ЕС.

Предлага се по-бързо обработване на молбите за убежище на новопристигналите, но сегашната разпоредба, обвързващо предоставеното убежище с първата държава, в която мигрантите пристигат, каквато е Гърция, е малко вероятно да се промени. Предстои да бъде разгледана и идеята за по-бързото връщане в родината на бежанци и мигранти, чиито молби за убежище са били отхвърлени, както и предоставянето на повече подкрепа на страни извън ЕС, засегнати от миграцията.

Анита Бей Бундегаард от благотворителната организация „Спаси децата“ заяви, че плановете за специално внимание, което трябва да се обърне на децата, са добре дошли, но организацията се опасява, че новите планове рискуват да повторят същия неправилен подход, довел до пожара в „Мория“ и по-ранните подобни проблеми.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments