Мианмар: Най-кървавият ден от протестите, 38 души са убити

0
62
Военни сили
Снимка: Pixabay

Най-малко 38 души са били убити вчера в Мианмар по време на най-кървавия ден от протестите, макар че превратът беше извършен преди месец. Специалният пратеник на ООН в Мианмар Кристин Шренер Бъргенер заяви, че в момента страната е свидетел на шокиращи сцени. Свидетели твърдят, че силите за сигурност са открили огън и са използвали истински куршуми срещу демонстрантите, предава „BBC“.

Масови протести и актове на гражданско неподчинение се наблюдават в Мианмар, откакто военните сили завзеха властта на 1 февруари. Протестиращите призовават за прекратяване на военното управление и освобождаването на избраните преди време лидери на страната, включително Аун Сан Су Чжи, които бяха насилствено свалени от власт и задържани при преврата. Превратът и насилственото потушаване на протестите, които последваха, доведоха до вълна от критики от страна на други държави, като до момента военните сили на Мианмар се опитваха игнорират този факт.

След обявяването на жертвите, починали вчера, Обединеното кралство призова за заседание на Съвета за сигурност на ООН,  което да се проведе утре, докато САЩ заявиха, че обмислят по-нататъшни действия срещу военните власти на Мианмар. Последните жестоки прояви на насилие бяха извършени само ден след като съседните страни на Мианмар призоваха военните да проявяват сдържаност.

„Те просто излязоха и започнаха да стрелят“

Кристин Шренер Бъргенер разкри, че най-малко 50 души са били убити и много са били ранени от началото на преврата досега. Тя сподели още, че в един видеоклип се вижда как полицията нанася побой над невъоръжен доброволчески медицински екипаж. Други кадри показват, че един от протестиращите е прострелян и вероятно по-късно е починал на улицата.

Докладите, описващи обстановката в Мианмар свидетелстват, че силите за сигурност често откриват огън срещу големите тълпи в редица градове, включително Янгон. По официална информация две момчета, на 14 и 17 години, са били убити, а млада 19-годишна жена също е сред жертвите. Журналист на Reuters, изпратен на място, обяви, че най-малко шестима души са били застреляни по време на протест в централната част на Мианмар, а най-малко 30 други са били ранени при безредиците.

Междувременно протестираща студентка в град Манделей заяви пред BBC, че голям брой демонстранти са били убити близо до дома й. „Те просто излязоха и започнаха да стрелят. Използваха гумени куршуми, но използваха и истински, за да убиват цивилни граждани по насилствен начин.“, сподели тя. Засега военните сили не са коментирали съобщените смъртни случаи.

Военните не отстъпват въпреки натиска

Докато световните сили наблюдават кризата в Мианмар с нарастващо безпокойство, военните в страната заявиха, че са готови да изтърпят санкции и изолация, които вероятно ще им бъдат наложени след преврата им.

Посланикът на ООН призова организацията да предприеме „много строги мерки“ срещу военните генерали в страната. Бъргенер предупреди за подобни наказателни действия по време на дискусия със заместник-военния главнокомандващ на Мианмар. Междувременно западните страни, включително САЩ, обмислят да наложат повече санкции съвсем скоро.

Последните насилствени прояви в Мианмар са ужасили САЩ, заяви говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. Той сподели пред журналисти: „Призоваваме всички държави да бъдат единни, за да осъдят бруталното насилие, упражнено от страна на армията, срещу собствения й народ.„. Той призова Китай, който от години насам е близък съюзник на Мианмар, да упражни влиянието си върху военните сили в страната.

Съветът за сигурност на ООН – международен мироопазващ орган, изрази силна загриженост относно ситуацията, но се въздържа да осъди преврата заради противопоставянето на Русия и Китай, които разглеждат ситуацията като проблем, който трябва да бъда решен без намесата на чужди сили.

Междувременно папа Франциск призова диалогът да „вземе превес над репресиите“.

Във вторник външните министри на съседните държави от Югоизточна Азия проведоха специална среща, посветена на ситуацията в Мианмар. Макар че колективно настояваха за сдържаност, само някои от министрите призоваха военната хунта да освободи  задържаната лидерка Су Чжи. 75-годишната Су Чжи се показа публично за първи път след задържането си по-рано тази седмица, когато се изправи пред Съда чрез видеовръзка.

Военните сили твърдят, че са завзели властта заради предполагаеми измами на изборите през ноември, при които партията „Национална лига за демокрация“, оглавена от Су Чжи, спечели убедителна победа. Въпреки това главнокомандващите на армията не предоставиха доказателства за тези твърдения, а освободиха членовете на Избирателната комисия, обещавайки нови избори след една година.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments