МФ: Над 750 млн. лева на данъкоплатците ще се изразходват непозрачно от частни болници

0
44
Болница
Болница. Снимка: Freepik.com

Над 750 млн. лв. от средствата на данъкоплатците ще се изразходват от частните болници непрозрачно, след като парламентът отхвърли европейските изисквания частните лечебни заведения да провеждат открити търгове за финансираните от Здравната каса лекарства, консумативи, медицински изделия др.

Това заявиха от пресцентъра на Министерството на финансите /МФ/ в съобщено до медиите. Предложението на ведомството за промяна в Закона за обществените поръчки /ЗОП/, което беше отхвърлено при гласуване на депутатите в парламента, беше и частните болници, които ползват пари от Здравната каса, да прилагат същия закон при техните покупки.

Министерството на финансите е изготвило анализ, според който през миналата година
данъкоплатците в България са заплатили 2,04 млрд. лева чрез своите вноски, на всички болници в страната за осигуряване на лекарства, консумативи, медицински изделия и др.

Тази сума не включва заплащане на труда на медицинските специалисти в частните, държавни и общински болници, а само парите на данъкоплатците, които се ползват за стоките и услугите, които болниците закупуват от външни доставчици. Поне 750 млн. лв. от тях, или 37% от тези над 2 млрд. лева., данъкоплатците заплащат на частни болници.

Независимо че болниците са собственост на частни лица, тези средства са публичен ресурс и е задължително да се разходват прозрачно, в условията на равнопоставеност и свободна конкуренция, което се постига чрез доставки по Закона за обществените поръчки. Именно затова Европейският съюз е въвел изискване всички болници, които разходват публични средства, да прилагат при покупките си правилата на ЗОП, независимо дали са частна, общинска или държавна собственост.

С отхвърленото предложение на МФ се дава право на частните болници да продължават да разходват тези средства без конкуренция, публичност и прозрачност, които да гарантират оптимални цени. Това беше гласувано, независимо че срещу страната ни е започнала процедура за нарушение на европейското право, във връзка с прилагането на това изключение досега.

Конкретен пример за острата нужда от свободна конкуренция при разходване на парите на данъкоплатците е доставката на лекарственото вещество „Пеметрексед“, което се използва при лечение на рак на белия дроб.

През май месец тази година Здравната каса е заплатила на частните болници общо 138 887 лв. за това лекарство, а за почти същото количество в държавните болници – само 9 638 лв., т.е. цената на единица лекарствено вещество е 12,4 пъти по-висока в частните болници. Това не е изолиран случай, а тенденция, която се отчита при много от доставките на лекарства, медицински изделия и консумативи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments