Междуправителствената група по изменение на климата ще разгледа идеи за елиминиране на въглерода

0
39
Климатични промени
Климатични промени. Снимка: Pixabay

Предстои учените от ООН да обсъдят технологии за елиминирането на въглерода от атмосферата по време на среща, на която ще финализират ключов доклад по темата. Тази идея ще бъде едно от многото решения, които ще бъдат разгледани през следващите две седмици от Междуправителствената експертна група по изменение на климата. По време на събитието ще присъстват и правителствени високопоставени служители от цял свят, които ще трябва да одобрят всеки ред в обобщаващия доклад. Докладът ще бъде публикуван на 4 април, предава „BBC“.

Това изследване ще бъде третият от 3-те важни доклада на Междуправителствената експертна група по изменение на климата, публикувани през последните 8 месеца. В предишните два бяха разгледани причините и последиците от климатичните промени, но в тази част експертите ще се съсредоточат върху смекчаването на последиците или казано с прости думи – какво можем да направим, за да ги спрем. Това на практика означава, че учените ще търсят начини за ограничаване на количеството парникови газове, отделяни заради човешката дейност.

Съпредседателят на експертната група подчерта, че в този доклад за смекчаване на последиците от климатичните промени ще бъдат анализирани по-подробно начините за отстраняване на въглерода, който вече се намира в атмосферата.

Подходите за отстраняване на въглеродни емисии, които ще бъдат разгледани в доклада, вероятно ще включват засаждане на дървета и продуктивни земеделски дейности, както и по-напреднали технологични методи, при които се използват мощни машини за отстраняване на въглерода от въздуха. Учените ще обсъдят и комбинирани подходи, при които земята се използва за отглеждане на култури, които могат да се използват за алтернативна енергия, а въглеродът се улавя и „заравя“ чрез специални технологии.

Прилагането на тези видове технологии обаче е спорно. Участниците в кампанията споделиха опасенията си, че новите методи могат да бъдат използвани за икономически облаги, а също така има съмнения, че технологиите могат да се приемат като извинение за това, че не се прави достатъчно относно необходимите мащабни промени в методите за производството на енергия в световен мащаб.

Експертите твърдят още, че ситуацията вече е толкова сериозна, че премахването на въглеродния диоксид ще бъде крайно необходимо в допълнение към мащабното ограничаване на вредните емисии. Това, което първоначално ще се появи под формата на кратко резюме, ще бъде публикувано след две седмици, и ще зависи главно от деликатните преговори с правителствените представители на 195 държави. По-късно учените и длъжностните лица ще преработят резюмето ред по ред, за да съгласуват окончателния му текст.

В новия доклад, който е част от редовен обзор на научните данни от 1990 г. насам, ще бъде поставен нов акцент върху социалните аспекти на намаляването на въглеродните емисии. Наред с това, ще бъде отделено голямо внимание на краткосрочните действия, които правителствата могат да предприемат през оставащите години на това десетилетие, за да задържат повишаването на глобалните температури под 1,5 °C през този век.

През 2018 г. беше определено, че до 2030 г. емисиите трябва да бъдат ограничени наполовина, но след пандемията и с оглед на вероятното увеличаване на използването на изкопаеми горива след конфликта в Украйна мащабът на намаляването на емисиите може да се наложи да бъде преразгледан във възходяща посока. Въпреки това се очаква в доклада да се подчертае, че все пак има надежда, че най-тежките последици от климатичните промени могат да бъдат избегнати, ако се предприемат спешни действия.

Професор Скеа, който е част от експертната група, твърди, че обобщението на доклада няма да бъде единствено „мрачно и злокобно„. По повод на това той сподели: „Това, което мисля, че трябва да отразим в нашия доклад, е, че човешките дейности са причинили изменението на климата, но хората също така имат възможност да направят нещо по въпроса. Смятам че това наистина е важна част от посланието на доклада.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments