
Днес православните християни отбелязват Месни Заговезни – празник, който се свързва с подготовката за най-дългия и строг пост през годината – Великия пост. Тази неделя, наричана още Месопустна, поставя границата, след която вярващите спират да консумират месни храни. Следващата седмица, известна като Сирна седмица, е последната, в която се разрешават млечни продукти, преди да настъпи строгият пост.
Традиции и обичаи
Месни Заговезни е семеен празник, който преминава в духа на прошката, веселието и вкусните трапези. Вечерта се събира цялото семейство на богато угощение с месни ястия, защото след това месото вече не е позволено в менюто до Великден.
Днес младите изпълняват обичаи, които са свързани със здравето и плодородието. Те се люлеят на люлки, вярвайки, че това ще им донесе здраве и благополучие. Люлеенето символизира възраждането и новия живот. В някои части на България се палят и прескачат огньове. Смята се, че огънят изпепелява всичко лошо и носи просветление, пречиствайки и озарявайки всичко със светлината си. Огънят изгаря всичко лошо, като болести, лоши помисли и нищета. Той проправя място за късмета и благоденствието.
Какво се слага на трапезата?
Традиционно за празничната вечеря се приготвят:
- Печено месо – най-често свинско или пилешко, което символизира завършекът на зимните празници.
- Баница с месо или сирене – според региона се приготвят различни варианти на тестените изделия.
- Кебапчета и кюфтета – израз на българската кухня и традиция.
- Червено вино – като символ на благоденствието и семейната сплотеност.
След тази вечеря започва подготовката за предстоящите пости, а домакините изчистват месните продукти от дома, за да се спазят изискванията на Църквата.
Кукерските игри – гонене на злите сили
В някои региони на България празникът е съпроводен с кукерски игри. Маскираните мъже обикалят селата, дрънчат с чанове и гонят злите духове, за да осигурят плодородие и здраве през годината. Най-известните кукерски фестивали се провеждат в Перник, Ямбол и други части на страната.
Подготовка за Сирни Заговезни
След Месни Заговезни идва Сирната седмица, през която се ядат млечни храни – сирене, масло, яйца и кашкавал. Кулминацията е Сирни Заговезни – празникът на прошката, когато младите искат благословия от по-възрастните, а семейства и приятели си прощават взаимно допуснатите волни и неволни грешки.
Духовното послание на празника
Месни Заговезни не е просто традиция, свързана с храненето – той носи и духовен смисъл. Този ден напомня на християните за смирението, за необходимостта да се подготвят за предстоящия пост не само физически, но и душевно.
С празнично настроение и богата трапеза българите отбелязват този ден, преди да започнат стъпките към вътрешно очистване и подготовка за Великденските празници.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Ето как да приготвим вкусни Кюфтета по чирпански за празника Месни Заговезни!