Майки сигнализират: Лекари връщат детето – ако няма COVID тест, няма и преглед

0
1288
Лекар преглежда дете
Преглед на дете. Снимка: Pixabay

Педиатри отказват преглед и връщат малчугани, ако родителите им не представят отрицателен тест за COVID-19, алармираха майки пред „Монитор“. Оказва се, че темата е широко дискутирана в социалната мрежа Facebook и множество родители се оплакват от лекарите на децата си.

Към момента няма единен протокол за действие при преглед на деца, особено когато те имат симптоми, подобни на коронавирус. Заради това било масова практика лекарите да отказват лично да преглеждат малчуганите, докато не бъдат тествани. Според майките обаче подобни изследвания, ако се правят редовно, може да увредят обонянието на децата им или трайни травми на синусите. Освен това тестът се плаща от семействата.

Майките на деца в яслена възраст, които боледуват редовно, търсят помощ в социалните мрежи. Те твърдят, че за всяка температура, кашлица и хрема, трябвало да правят COVID тест. Жените се възмущават от това лекарско отношение и недоумяват как може да бъде отказан преглед на малко дете. По този повод някои са подали сигнали за нередностите към Българския лекарски съюз (БЛС) и здравното министерство. От ведомствата обаче отговориха, че нямат постъпили подобни сигнали при тях. Подобен отговор са дали и от НЗОК, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, както и Националното сдружение на софийските общопрактикуващи лекари.

Председателят на Националното сдружение на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов заяви, че няма подобно задължително изискване за преглед, но оправда колегите с това, че се намираме в ситуация на тежка пандемия и е нормално те да се страхуват. Според него много лекари са пострадали, а голяма част от тях са се заразили именно след преглед с деца. Той изтъква, че е проблем липсата на национален протокол за действие при преглед на най-малките – кой плаща теста и колко често се прави той. Медикът посочи и друга причина за появилия се страх у колегите си:

„Миналата година се мислеше, че децата нямат проблеми и ги преглеждаха и доста осъмнаха по болниците, и то с доста тежко протичане на COVID-19.“

Според д-р Миндов е добре да се изключи, че причината зад грипоподобните симптоми не е COVID-19. И подчерта, че е хубаво е да се погледне и от гледна точка на родители, дядо и баба, защото докато малчуганите боледуват с хрема и подкашляне, то възрастните – с пневмония.

„Освен това не е редно да се смесват потоците. Знаете в поликлиниките, особено по-старите, в един коридор е целият диапазон от възрасти и болести. Ако едно болно дете е в подобно тясно и затворено помещение, се предава болестта. Не е редно да се смесват потоци, но това е много трудно за осъществяване, да не кажа невъзможно. Тези деца трябва да се отделят, да не са в общата чакалня, не навсякъде има такава възможност“, обясни още той и допълни, че в подобна ситуация е много важно и самото дете да бъде спряно от градина.

„Ще ви дам следния пример – ако паднете и си счупите ръката и ви кажа да отидете на рентген и вие ми казвате – не, няма да се снимам. И аз в тази ситуация какво да правя? Да я гипсирам ли, да я масажирам ли, какво да правя с ръката ви? Това е като диагностичния тест“, коментира още д-р Миндов и призна, че на дневен ред стои казусът с плащането на изследването.

„За рентген ще ви дам направление, за бърз тест не мога, но мога да назнача PCR тест, който е безплатен. Можем да назначим направлението и електронно. Тоест без пациентът да идва в кабинета, обажда се и му даваме. PCR тестовете са и за деца“, посочи д-р Миндов и засегна друг нерешен проблембързите тестове не се покриват по НЗОК и пациентите трябва или да си ги купуват и да ги правят в кабинета, или вкъщи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments