Майка на дете със синдром на Даун съди правителството във Великобритания заради закона за абортите

0
367
Дете със Синдром на Даун
Снимка: Пиксабей

Майка на бебе със синдром на Даун съди правителството на Великобритания, че позволява на деца с увреждания да бъдат абортирани след 24 седмици от бременността, пише SkyNews“. Мейр Леа-Уилсън казва, че е била насърчавана в болница да махне сина си, който сега е на 11 месеца. Тя почувствала негативна емоция над предложението от типа: „Бихте ли искали да абортирате дете със синдрома на Даун?“.

Абортите могат да се извършват през първите 24 седмици от бременността в Англия, Шотландия и Уелс. Те трябва да бъдат одобрени от двама лекари, които са съгласни, че раждането на бебето би представлявало по-голям риск за физическото или психическото здраве на жената, отколкото прекратяване на самата бременност.

След 24 седмица жената може да направи аборт, ако е изложена на тежко физическо и психическо нараняване или има тежко увреждане на плода, включително синдром на Даун. По този повод Леа-Уилсън заяви, че „не може да си представи живота“ без сина си и иска неродените деца със синдром на Даун да имат „равни права“.

„Той имаше някои предизвикателства пред себе си и се справи толкова добре, така че просто сме наистина горди с него … Имам двама сина и ги обичам и ценя еднакво и мисля, че просто е наистина погрешно, че законът не ги оценява еднакво. Затова ние искаме да променим това“, каза тя.

„Първото нещо, за което искаха да говорят (в болница) беше дали искаме да прекратим бременността. Бях бременна в 34-а седмица по това време, така че беше доста труден момент.

„Наистина е трудно да се върна към това какви мисли ми преминаваха през главата тогава. Наистина ми е трудно да мисля, че животът на Айдан не е толкова ценен, колкото живота на по-големия му брат. Тревожи ме мисълта дали ще бъде видян по същия начин или заради вида и лечението си винаги ще е виждан различен от страна на другите“.

„Притеснява ме също, че когато е по-възрастен, ако този закон все още е в сила, как ще го накара да се почувства: че той не е толкова ценен, че няма еднаква стойност като всеки един друг човек?

Съвместният правен иск е предявен и от 24-годишната Хайди Кроутър, която има синдром на Даун. Тя казва, че законът, който съществува, я кара да се чувства „отхвърлена от обществото“. Мис Кроутър казва, че с удоволствие гледа мачовете на Ливърпул и обича да прекарва време със своя годеник. Тя казва: „Смятам, че това (каузата) е наистина важно, защото възможността, която този закон дава, е откровена дискриминация.

„Всички сме еднакво важни. И аз съм човек, който има синдром на Даун и това ме кара да се чувствам разстроена, отхвърлена от обществото и по-ниско ниво от останалите. Това ме кара да се чувствам като че не бива да съществувам на този свят.

Ан Фуреди е главен изпълнителен директор на Британската консултативна служба по бременност. Тя казва, че се пак решението на жените да абортират дете с увреждане не е „леко.

„Често (жените) вече имат малки деца, за които се опитват да се грижат, а грижите за силно увредено може да ги подтикне към това да вземат най-тежкото решение“, казва тя.

„Често има финансови проблеми, често това може да доведе до проблеми във връзката … трябва да вземаме решения относно бременността въз основа на вътрешния смисъл на това, което можем да направим, както и въз основа на собствената си съвест.

„Не е от компетенцията на друг човек да вземе решение за нас самите и затова, когато една жена смята, че прекратяването на бременността е правилното нещо за нея и семейството ѝ, аз наистина вярвам, че това трябва да бъде нейното решение.

От Министерството на здравеопазването и социалните грижи казват, че не могат да коментират съдебните производства, които се водят. Юридическите документи ще бъдат внесени във Върховния съд следващата седмица и след това съдия ще реши дали това изключително важно дело може да продължи до разглеждане в зала.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments