Мали: ООН призова за незабавно освобождаване на президента Ба Ндау

0
40
Флагът на Мали.
Снимка: Пиксабей

Mисиятa на ООН за стабилизиране на обстановката в Мали настоява за незабавно освобождаване на президента Ба Ндау и премиера Моктар Уан, след като стана ясно, че те са били задържани от военните сили. Говорители на мисията „Minusma“ също така призова за потушаване на напрежението в бедната западноафриканска държава, предава „BBC“.

Вълнението в страната нарасне след съобщенията, че временният президент Ндау и премиера Уан са били откарани от военнослужещи във военния лагер „Кати“, близо до столицата Бамако. Това породи страхове, че в страната може да се извърши втори преврат в рамките на една година. Според официалната информация по случая министърът на отбраната Сулейман Дюкуре също е бил задържан. Късно вчера информационната агенция „AFP“ е била уведомена чрез телефонно обаждане, че военните сили са го отвели, като оттогава насам връзката е прекъсната.

Африканският съюз, Икономическата общност на западноафриканските държави, ЕС и САЩ изразиха критики относно арестите, като заявиха, че висшите политици на Мали трябва да бъдат освободени без никакви предварителни условия. Информацията за задържането на управляващите беше обявена само часове след последните правителствените промени, при която двама висши офицери от армията, участвали в миналогодишния преврат, бяха освободени от длъжност.

Сега обстановката в Мали отново изглежда нестабилна, което е тревожно предвид военния преврат, осъществен само преди 9 месеца, при който президентът Ибрахим Бубакар Кейта беше отстранен от длъжност, предаде представителя на редакторът „BBC“за Африка – Уил Рос. По негови думи много от местните жители са приветствали напускането на Кейт,  но сред тях има и такива, които недоволстват срещу силното влияние на военните сили в преходното правителство и бавния темп на обещаните реформи.

Предишен преврат през 2012 г. доведе до вълна от насилствени атаки, тъй като ислямистите в региона се възползваха от нестабилността в управлението, за да завземат още територия в северната част на Мали. Тогава френските войски се намесиха в помощ на правителството, но атаките продължават и до днес.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments