Лондон призовава френския посланик заради спор в областта на риболова след Брекзит

0
22
Риболовен кораб
Снимка: Pixabay

Лондон настоява да се проведат дискусии с посланика на Франция в Обединеното кралство относно продължаващия спор, свързан с лицензите за риболов след Брекзит. Париж на свой ред заплаши, че също ще предприеме действия през следващата седмица, след като на някои френски рибари беше отказано разрешение да извършват дейността си във водите на Обединеното кралство. Френските власти твърдят, че около половината от исканите лицензи не са получени, като обвиняват открито Лондон, че не спазва сключеното споразумение. В споразумението с Европейския съюз след Брекзит се казва, че рибарите могат да продължат да ловят риба в британските води, ако получат лиценз и докажат, че и преди това са извършвали тази дейност там.

По-рано тази седмица говорителят на френското правителство Габриел Атал заяви, че от 2 ноември ще има засилени митнически проверки на стоки, преминаващи през Ла Манша, включително забрана за разтоварване на морски дарове в пристанищата и проверки на камиони, което може да забави търговията. В отговор на това правителството на Обединеното кралство заяви, че тези заплахи са „разочароващи“ и „неуместни„.

Вчера Клеман Бон, френският държавен секретар по европейските въпроси, заяви: „Приемам, че отправяхме заплахи и поддържахме диалог. Сега трябва да говорим с езика на силата, защото, за съжаление, това британско правителство разбира само него“. По-късно в рамките на същия ден първият британски дипломат Лиз Тръс, разпореди на държавния секретар за Европа Уенди Мортън да „призове за среща френския посланик“.

Каква е причината за риболовния спор между Франция и Обединеното кралство?

Обединеното кралство обяви през септември, че е одобрило само 12 от общо 47 нови заявления за лиценз за риболов във водите му. В сряда властите на остров Джърси също отхвърлиха заявленията за лиценз, поискани за общо 75 френски лодки.

Франция счита въпросните ограничения за противоречащи на споразумението след Брекзит, което британското правителство подписа с Европейския съюз. Откакто Обединеното кралство напусна официално икономическата орбита на ЕС в началото на годината, отношенията между Лондон и Париж стават все по-обтегнати.

Спорът за правото на риболов идва седмици, след като Париж се разгневи от решението на Австралия да отмени поръчка на стойност няколко милиарда долара, свързана с изграждането на френски подводници, след като подписа нов пакт за отбрана с Обединеното кралство и САЩ. Месеци по-рано френските власти заплашиха да прекъснат електрозахранването на Джърси, който получава 95% от електроенергията си от Франция. По това време десетки френски лодки бяха на територията на главното пристанище на острова Сейнт Хелиър, като британският министър-председател Борис Джонсън дори изпрати две патрулни лодки на Кралските военноморски сили в Джърси, за да ги принуди да напуснат. Опасенията са, че последното решение на Джърси може да доведе отново до нещо подобно, а както е известно, лодки, които не са получили лиценз, имат срок от 30 дни да излязат от водите на Джърси.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments